یك مقام مسئول خبر داد

نتایج مثبت پلاسما درمانی روی بیمارانی كه تازه مبتلا به كرونا شدند

نتایج مثبت پلاسما درمانی روی بیمارانی كه تازه مبتلا به كرونا شدند

انجمن پارسیان: رئیس دانشكده داروسازی دانشگاه علوم پزشكی بقیه الله چالشهای پلاسما درمانی روی بیماران كرونا را در كشور مورد بررسی قرار داد و اظهار داشت: پلاسما درمانی باید در مراحل اولیه بیماری صورت گیرد.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از مهر، عبدالمجید چراغعلی و عضو کمیته علمی هفتمین نشست استپ امروز در هفتمین نشست برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری در کشورهای اسلامی با توضیح روش پلاسمادرمانی برای بهبود بیماران مبتلا به کرونا اظهار داشت: این روش باید در مراحل اولیه ابتلاء به بیماری استفاده گردد.
رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) اظهار داشت: این ویروس که کووید ۱۹ نامیده شده است، همه جنبه های زندگی مردم را در سراسر دنیا تغییر داد. و چالش جهانی برای مردم پدید آورد و نیروهای درمان را باتوجه به نبود داروی مشخص برای درمان آن و واکسن درگیر کرد. همه دانشمندان تلاش خودرا برای یافتن بهترین درمان انجام دادند که یکی از آنها درمان با پلاسمای افراد بهبود یافته بود.
چراغعلی اضافه کرد: این روش، روشی جدید نیست و در درمان بیماری های دیگر نیز خصوصاً در درمان بیماری های عفونی حتی در دوره آنفلوانزای اسپانیا در قرن بیستم و آنفلوانزای اچ ۱. ان ۱ و مِرس و سارس نیز استفاده شده است.
رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) افزود: آنتی بادی های موجود در پلاسما به افراد بیمار تزریق شده و می تواند بیمار را خصوصاً در مراحل اولیه بیماری درمان کند.
وی با اشاره به انتشار مقالات علمی انتشار یافته در مورد درمان بیماری های عفونی با بهره گیری از پلاسما اظهار داشت: پلاسمای افراد بهبودیافته مزیت خوبی دارد؛ برای اینکه اگر بخواهیم دارو یا واکسنی برای بیماری های نوپدید تولید نماییم زمان زیادی می برد؛ ولی پلاسمای افراد بهبودیافته را در اختیار داریم و می توانیم به سرعت از آن در درمان بیماران استفاده نمائیم و از نظر هزینه به صرفه است.
وی اشاره کرد: ولی این پلاسما باید به سرعت در مرحله نخست بیماری به بیمار تزریق شود و به این شکل تعداد بیماران را در بخش مراقبت های ویژه و بطور کلی بیمارستان می کاهد که به معنای کاستن از هزینه ها است.
چراغعلی توضیح داد: معمولاً ۱۰ یا ۱۵ روز پس از بهبود بیمار مبتلا به کرونا، پلاسما از وی دریافت شده و به فرد بیمار تزریق می شود، همین طور می توان برای جلوگیری از ابتلاء به بیماری آنرا به کادر درمان تزریق کرد. این روش ابتدا در چین برای درمان بیماران مبتلا به کرونای شدید استفاده شد و حتی در این بیماران نتیجه مثبت بود، تجربیات بعدی در کره جنوبی انجام شد و پس از انتشار مقالات آن در مجله علمی نیچر سازمان مواد غذایی و دارویی آمریکا، آنرا یکی از راه های درمان بیماران اعلام نمود و در ادامه اتحادیه اروپا این امر را تأیید کرد.

چالش های پلاسمادرمانی
رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) چالش های پلاسمادرمانی را برشمرد و اظهار داشت: ابتدا باید مطمئن شویم افراد اهدا کننده به کرونا کاملاً بهبود یافته اند. همین طور استفاده از پلاسمای اهداکنندگان زن که پیش تر حاملگی را تجربه کرده اند ممکن نیست؛ تجهیزات مورد نیاز برای نگهداری خون و پلاسما و تجهیزات آزمایشگاهی ویروس زدایی از خون اهدایی و تأیید مقامات بهداشتی نیز بعضی از چالشها است.
وی اضافه کرد: در ایران این روش در ۴ بیمارستان بقیه الله (عج)، لبافی نژاد، مسیح دانشوری و شهید بهشتی قم انجام شده است؛ برای اینکه بیماران زیادی در این بیمارستان ها داشته ایم و البته شرکت های خصوصی برای تامین تجهیزات کمک کردند.
چراغعلی با ارائه تصاویری از اهدای پلاسما توسط بیماران بهبودیافته اظهار داشت: ما از سی تی اسکن قفسه سینه برای اهداکنندگان استفاده می نماییم و دیگر موارد تنفسی را در نظر می گیریم. برای اینکه روش تشخیصی خوبی در تعیین میزان بیماری و بهبود است.
رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) اضافه کرد: پروتکل مشخصی جهت استفاده از پلاسمای افراد بهبودیافته وجود دارد و بعد از طی مراحل مشخص ویزیت توسط پزشک، از ۵۰۰ سی سی پلاسمای خون فرد استفاده می نماییم. فرد دریافت کننده حداکثر دو بار با فاصله ۲۴ ساعت برمبنای تشخیص پزشک مربوطه پلاسما را دریافت می کند.
چراغعلی با ارائه خلاصه ای از درمان این بیماران اظهار داشت: برمبنای مطالعات ما، داشتن تب علامت اصلی ابتلای بیماران به کرونا نبود و سی تی اسکن قفسه سینه بهتر نشان می داد که فرد به بیماری مبتلا شده و حتی آیا بهبود یافته یا خیر و در چه وضعیتی از بیماری است.
پلاسمادرمانی باید زود انجام شود
وی با اشاره به نتایج مطالعه انجام شده در بهبود بیماران کرونا با پلاسمادرمانی اظهار داشت: در بین ۳۴ بیماری که تا ۷ روز پس از بستری شدن پلاسما دریافت کرده اند، پس از ۷ روز، ۸۲ درصد زنده و ۱۸ درصد درگذشته بوده اند و پس از ۳۰ روز، ۷۴ درصد زنده و بهبودیافته و ۱۵ درصد درگذشته بودند.
رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) اظهار داشت: اما این رقم وقتی بیماران پس از ۷ روز از بستری پلاسما دریافت کرده اند تغییر می کند و از میان ۱۶ بیماری که ۷ روز یا بیشتر پس از بستری پلاسما دریافت کرده اند ۱۴ روز بعد، ۵۰ درصد زنده و ۵۰ درصد درگذشته و ۳۰ روز بعد، ۴۴ درصد زنده یا بهبودیافته و ۵۶ درصد درگذشته اند.
وی افزود: مهم ترین عامل در استفاده از پلاسما، استفاده از آن در مراحل اولیه درمان است که نتایج مثبتی دارد.


منبع:

1399/03/02
11:20:52
5.0 / 5
2539
تگهای خبر: دانشگاه , شركت , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum