كرونا، قاچاق سوخت را كم كرد

كرونا، قاچاق سوخت را كم كرد

به گزارش انجمن پارسیان رئیس پلیس مبارزه با قاچاق كالا و ارز پلیس امنیت اقتصادی ناجا اعلام نمود كه انتشار كرونا قاچاق سوخت را تحت تاثیر قرار داده و كم كرده است.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، سرهنگ جلال امینی در اینباره اظهار داشت: "فرآورده های نفتی یارانه ای" که دولت با پرداخت یارانه آنرا کمتر از قیمت تمام شده به بهره برداران عمده سوخت واگذار می کند و شامل نفت سفید، بنزین، نفت گاز، نفت کوره و گاز مایع است، اختلاف قیمت قابل توجهی با قیمت های جهانی دارد. نیاز آن سوی مرزهای کشور و قیمت داخلی پایین فرآورده های نفتی زمینه قاچاق این مواد را فراهم آورده و میل به قاچاق این کالای با ارزش (عمدتاً نفت و گاز) توسط سوداگران را زیاد می کند.
وی افزود: امروزه روش های متنوعی برای قاچاق فرآورده های نفتی به کار گرفته می شود و مقابله با این نوع قاچاق با عنایت به شیوه و شگردهای متنوع قاچاقچیان خصوصاً در قاچاق سازمان یافته فرآورده های نفتی بخشی از توان پلیس را به خود اختصاص می دهد. در این بین پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس امنیت اقتصادی ناجا بعنوان متولی مبارزه با قاچاق با صدور دستورالعمل های پیشگیری و اجرای طرح های عملیاتی مقابله ای سراسری و منطقه ای نقش بسزایی را در پیشگیری از قاچاق این فرآورده ها دارد لیکن احتیاج به همراهی، همدلی و همکاری بیشتر تمامی سازمانهای در رابطه با مبحث برای رسیدن به اهداف راهبردی در این عرصه مهم اقتصادی می باشد.
رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس امنیت اقتصادی ناجا افزود: در چند ماهه اخیر قیمت انواع فرآورده های نفتی در اغلب نقاط جهان همچون کشورهای همجوار کاهش یافته و تقاضا برای آن وجود ندارد. تقاضای چین برای نفت از زمان شیوع کرونا کاهش قابل توجهی داشته و پیشبینی رشد تقاضا برای نفت در سه ماهه اول سال 2020 به میزان ۴۴۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد، همینطور آژانس بین المللی انرژی با اصلاح پیشبینی پیشین خود در مورد رشد تقاضای روزانه جهانی نفت در سال ۲۰۲۰، آنرا با ۳۶۵ هزار کاهش به ۸۲۵ هزار بشکه رساند، رقمی که پایین ترین حد از سال ۲۰۱۱ تابحال به حساب می آید.
امینی با اشاره به انتشار کرونا در جهان، اضافه کرد: کووید19 که همه گیری آن روی تمام بخش های مهم اقتصادی جهان اثر گذاشته، قاچاق سوخت را به صورت خرد و هم کلان (سازمان یافته) تحت تاثیر خود قرار داده است و با عنایت به بررسی گزارش های دریافتی میزان قاچاق فرآورده های نفتی از کشور از آغاز سال سیر نزولی داشته، این روند کاهشی از اسفند 98 و با شیوع بیماری شروع و کماکان ادامه دارد. بعد از اعلام شیوع کرونا در ایران، از هفت همسایه ای که با کشور ایران مرز مشترک زمینی دارند، پنج همسایه، یعنی عراق، ترکیه، ترکمنستان، افغانستان و پاکستان تدابیر ویژه ای برای محدودیت در رفت و آمد به کشورمان به اجرا گذاشتند که این مهم در کاهش قاچاق سوخت اثرگذار بود.
بر مبنای اعلام سایت پلیس، وی افزود: تشدید اقدامات کنترلی در ورودی استان ها برای پیشگیری از مسافرت های غیر ضروری داخلی، کاهش تقاضا در کشورهای همسایه و بسته بودن مرز بعضی از کشورها و عدم امکان قاچاق سوخت از آنجا، سبب کاهش میزان قاچاق شده و میزان کشفیات سه ماهه اخیر در مقایسه با مدت مشابه سال قبل مبین این مورد می باشد که حجم قاچاق کاهشی است. پیشبینی می شود، بعد از مهار یا فروکش کردن کرونا و عادی تر شدن اوضاع جهانی خصوصاً در کشور های همسایه، مجدداً تقاضای خرید سوخت بالا رفته و ایادی فعال در این عرصه فعالیت خویش را آغاز کنند و قاچاق سوخت یارانه ای افزایش یابد بنابراین اجرای طرح های مقابله ای سراسری و منطقه ای و تشدید اقدامات کنترلی در محورهای منتهی به مرزها در دستور کار این پلیس قرار داشته و با عنایت به شرایط پیش رو اقدام متناسب به عمل می آید.
1399/03/03
14:32:32
5.0 / 5
2609
تگهای خبر: سایت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum