تصفیه كننده آلاینده های رنگی و دارویی تولید شد

تصفیه كننده آلاینده های رنگی و دارویی تولید شد

به گزارش انجمن پارسیان محققان كشور به دانش فنی تولید نانوفتوكاتالیست هایی دست پیدا كردند. این مواد تصفیه آب های آلوده به رنگ و دارو را كه روش های مرسوم قادر به حذف آن نیستند، انجام می دهد.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از معاونت علمی و فناوری، پساب های آلوده تولید شده توسط صنایع گوناگون دغدغه بسیاری را بوجود آورده است. پساب هایی که با وجود مواد سمی و صدمه زا وارد محیط زیست می شوند. روش هایی برای حذف مواد آلاینده این پساب ها وجود دارد اما این روش های مرسوم قادر به حذف بعضی از این ترکیبات نیستند.
بنابراین محققان در دانشگاه صنعتی سهند تبریز دست به کار شدند و تحقیقات و پژوهش برای جایگزینی روشی نوین را انجام دادند.
محمد حقیقی مجری این گرنت پژوهشی درباره آن اظهار داشت: استفاده از نانو فتوکاتالیست ها روشی نوین برای تصفیه پساب ها است. تولید آنها در دنیا در حال صنعتی شدن و گذراندن آخر مراحل است. ما با انجام این گرنت پژوهشی به دانش فنی تولید این نانو فتوکاتالیست ها برای تصفیه آب های آلوده رنگی و دارویی دست یافتیم. نانو فتو کاتالیست ها مواد نوین نانویی برای حذف آلاینده ها با استفاده از نور خورشید (نور مرئی) هستند.
حقیقی افزود: در این روش از یک نانوکاتالیست استفاده می شود که با جذب نور خورشید فرایند تصفیه را انجام می دهد. حالا دانش فنی تولید این مواد در کشور وجود دارد و بعد از ثبت اختراع بین المللی آن وارد مرحله تولید صنعتی می شویم. البته با حمایت صندوق کار ثبت اختراع بین المللی آن هم در مراحل پایانی قرار دارد.
رئیس مرکز تحقیقات راکتور و کاتالیست دانشگاه صنعتی سهند اظهار داشت: چاپ ۱۲ مقاله تحقیقاتی به صورت بین المللی و ۹ ثبت اختراع داخلی در حوزه نانوفتوکاتالیست ها و تصفیه آب از دستاوردهای این گرنت پژوهشی است.

1399/03/11
13:44:53
5.0 / 5
2293
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum