فعالیت بیش از 34 شركت فناور در حوزه فناوری های شناختی

فعالیت بیش از 34 شركت فناور در حوزه فناوری های شناختی

انجمن پارسیان: معاونت علمی و فناوری اعلام نمود بیش از 34 شركت دانش بنیان در حوزه علوم و فناوری های شناختی فعالیت می نمایند.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از معاونت علمی و فناوری، افسردگی، آلزایمر و بیماری های شناختی دیگری وجود دارد که زندگی افراد را مختل کرده است، این مشکلات بخش کوچکی است که علوم و فناوری های شناختی به افراد کمک می نماید تا زندگی بهتری را تجربه کنند، شاید تا چند سال پیش کارهای کمی در این عرصه انجام می شد اما حالا زیست بوم فناوری و نوآوری این حوزه به سرعت در حال رشد و گسترش است.
علوم و فناوری های شناختی از آن حوزه های علمی نوپایی است که در سال های اخیر رشد خوبی را تجربه نمود. مطالعه ساختار مغز برای ارتقای سطح کیفی زندگی بشر و پاسخ به سوالات زیادی در این عرصه آن چیزی است که این دانش به دنبال آن است.
افسردگی، آلزایمر و وجود بیماری های شناختی دیگر نشان از اهمیت موضوع مطالعه مغز دارد. پس شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری در حوزه علوم شناختی مسئله مهمی است تا ایده ها در این عرصه پرورش و توسعه یابند.
در این راستا اقدامات خوبی انجام شده است. حالا بیش از ۳۴ شرکت فناور در حوزه علوم شناختی فعال می باشند که به مدد توان و تخصص این نیروی انسانی تجهیزات و دستگاه های بسیاری در رابطه با این حوزه در کشور با برند «ایران ساخت» تولید می شود.
به عنوان مثال دستگاه ره گیر چشمی، نوار مغزی، نوروفیدبک، آزمون های ارزیابی شناختی و بسته های پرورش شناختی برای کودکان، تجهیزات نوری جهت مطالعه مغز و تجهیزاتی که برای تحقیقات در علوم شناختی جهت ثبت و تحریک سلول های مغزی که هر کدام نقش مؤثری در شتاب دادن به سرعت تحقیقات در این عرصه دارد حالا در داخل کشور تولید می شود و نیازی از کشور را رفع کرده اند.
همچنین فعالیت بیش از ۲۳ استارت آپ نیز به تولید محصولات فناورانه علوم شناختی شتاب داده است. این استارت آپ ها هر کدام دارای ایده هایی هستند که با توسعه آنها تولید محصولات فناورانه محقق می شود. همین طور سال قبل با راه اندازی اولین شتابدهنده حوزه علوم و فناوری های شناختی شتابدهی با کارهای استارت آپی رونق گرفت.
ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای شکوفایی هر چه بیشتر کارهای زیست بوم فناوری و نوآوری در این عرصه از بازیگران این زیست بوم حمایت می‎ کند.


منبع:

1399/03/13
23:21:33
5.0 / 5
2589
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum