عضو هیئت علمی دانشكده منابع طبیعی دانشگاه تهران:

آتش سوزی میكروفلورها و باكتری های موجود در خاك را ازبین می برد

آتش سوزی میكروفلورها و باكتری های موجود در خاك را ازبین می برد

به گزارش انجمن پارسیان دانشیار گروه جنگلداری و اقتصاد دانشكده منابع طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به اثرات آتش سوزی و نیازمندی به زمان پانصد تا یك هزار ساله برای احیای مجدد خاك تخریب شده ناشی از آتش سوزی، اظهار داشت: در آتش سوزی نه فقط حیات روی زمین، بلكه حیات موجود در زیر زمین نیز نابود می شود. به عبارتی حتی میكروفلورها و و باكتری های موجود در خاك براثر آتش سوزی از بین می روند.


وحید اعتماد در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه با تغییرات حاصل از آتش سوزی، زمین آمادگی بیشتری برای فرسایش بادی و آبی دارد چون همه پیوندهای ذرات خاک بر اثر آتش از هم گسیخته و نابود می شوند، اظهار نمود: این در حالیست که همگی موظف به حفاظت از آب، خاک و تنوع زیستی محیط زیست خود هستیم.
وی با اعلان اینکه نگاه ما به طبیعت باید منطقی، عاقلانه و مسالمت آمیز باشد، در ادامه اشاره کرد: باید برای تنوع جانوری و گیاهی ارزش قائل شد و احترام گذاشت که لازمه بقای هر موجود زنده ای است.
این عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به وجود گیاهی بنام پروانش در جنگل های ماداگاسکار که ماده موثر آن در درمان سرطان خون کاربرد دارد، اظهار داشت: این گیاه نمونه ای از تنوع گیاهی دنیا است و متعلق به کل جهانیان است و باید این ظرفیت ها را برای بشریت مورد شناسایی قرار داد و از آن بهره برد.
اعتماد در ادامه اضافه کرد: هر گونه گیاهی در هر جای جهان از ارزشهای مختلف اکولوژیکی، محیط زیستی، اقتصادی و اجتماعی برخوردارست و حافظ بقای بشر می باشد.
وی اشاره کرد: برای مثال گیاه خرفه که در باغچه منازل رشد می کند، مردم بعنوان علف هرز آنرا دور می ریزند در حالی که ارزش دارویی فراوانی دارد.
این عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران اشاره کرد: منابع طبیعی هر کشور همچون جنگلها متکامل ترین اکوسیستم های جهان به شمار می روند و بستر زیست انسانها و سیستم پشتیبان کارهای کشاورزی، صنعتی و تامین کننده نیازهای همه بخشها و کارهای انسانی است.
مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست نیازمند ساختار بسیار قوی است

اعتماد اظهار داشت: مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست با گستردگی بسیار زیاد، حساس و پیچیدگی های مخصوص به خود، نیازمند ساختار بسیار قوی تری است که هم اکنون وجود دارد. از آنجایی که موضوع حراست از ارزشهای طبیعی و محیط زیست، نه فقط به مردم ایران؛ بلکه به همه جهان ارتباط دارد، لازم است که نمایندگان مجلس نگاه ویژه ای به موضوع منابع طبیعی و محیط زیست داشته و حساب ویژه ای باز نمایند و به صورت عملی با تصویب قوانین و اختصاص بودجه هایی در خور و ایجاد وزارتخانه منابع طبیعی و محیط زیست، از مسئولین مربوطه حمایت و پشتیبانی نمایند.
وی با اعلان اینکه فرسایش هر 1 سانتیمتر خاک برای احیاء به 500 تا 1000 سال زمان نیاز دارد، اظهار داشت: برای مدیریت 150 میلیون هکتار عرصه های منابع طبیعی، وجود سازمانی قدرتمند با کارشناسان زبده لازم است.

ضرورت برنامه های کارآمد برای از بین بردن عوامل تخریب منابع طبیعی و محیط زیست

این عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران با اعتقاد به اینکه رها کردن محیط زیست به افزایش قاچاق، آتش سوزی، شکار غیرمجاز و... منجر گردیده است، اضافه کرد: برای مدیریت باید هر چه سریعترمسئولین سازمان محیط زیست و سازمان جنگلها مورد حمایت واقعی دولت و مجلس قرار گیرند و برنامه های کارآمد برای از بین بردن عوامل تخریب لازم است.
اعتماد با اعلان اینکه عوامل تخریب منابع طبیعی و محیط زیست بر 2 دسته طبیعی و غیر طبیعی تقسیم می شود، افزود: سیل، زلزله، آتش سوزی ناشی از رعد و برق و برخورد شهاب سنگ به زمین از عوامل طبیعی شمرده می شود، در صورتیکه دخالت های انسانی جزو عوامل غیر طبیعی است. اینکه بشر چگونه با طبیعت برخورد می کند به درجه آموزش، تربیت، حرص و آزمندی وی بستگی دارد.
وی اشاره کرد: در نظام های سرمایه داری جهان خیلی از کنوانسیونها و پروتکل های جهانی و اصول حفاظت از طبیعت زیر پا گذاشته می شود و چنین نظامهای ستمگرانه ای هستند که حقوق کلیه انسانها و کلیه موجودات رو و زیر زمین شامل جانور و یا گیاه و در مجموع تنوع زیستی را مورد تجاوز قرار داده و برای هستی و نعماتی که خداوند برای خیر و صلاح و حیات موجودات عطا فرموده است ارزشی قایل نیستند؛ در حالی که همه پیامبران بزرگ از زمان زرتشت تا حضرت محمد (ص)، احترام به طبیعت و حفاظت آب و خاک را سفارش کرده و از آنها به عنوانی آیت های الهی برای انسانها نامبرده اند.
این عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران با اعلان اینکه منابع موجود طبیعی و غیر طبیعی ودیعه خداوندی است که در اختیار انسان امروزی قرار داده شده و عقل سلیم حکم می کند که برمبنای طرحهای مدیریتی به بهینه ترین وجهی با صرفه و صلاح و اخلاق مدارانه از آنها بهره برد و بعنوان ارثیه تحویل نسلهای آینده داد، اظهار نمود: در رابطه با موضوع مدیریت جنگل های شمال کشور باید اظهار داشت که مدت سه سال است که با تصویب قانون تنفس جنگل و عدم تامین منابع مالی و اداری و الزامات آن مدیریت جنگل های شمال کشور را به بی برنامگی کشانده اند و هر روز شاهد گزارشات تخریب و قاچاق چوب و آتش سوزی هستیم.
اعتماد با اعلان اینکه بررسی ها نشان میدهد که 95 تا 97 درصد آتش سوزی ها در کل دنیا مربوط به انسان و 3 تا 5 درصد مربوط به عوامل طبیعی است، اشاره کرد: صاعقه و بعضی از قارچها در طبیعت وجود دارد که با تولید حرارت سبب آتش سوزی شده و جزو عوامل طبیعی هستند که آنهم به صورت نادر اتفاق می افتد.
وی افزایش آگاهی مردم بوسیله خانواده، نظام آموزشی مدارس، دانشگاهها، سازمانهای مردم نهاد و... را از عوامل موثر در کاهش میزان بروز این گونه حوادث برشمرد و اضافه کرد: فرزندان ما خیلی از آموزشها را به صورت عملی پیش از اینکهکودکان بتواند بنویسند و وارد مدرسه شوند در منزل و بوسیله والدین خانواده می آموزند که در وجود آنها نهادینه می شود.
این عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران ابراز امیدواری کرد که این شیوه آموزش در وزارت آموزش و پرورش کشور بعنوان الگوهای رفتاری در کلاسهای درس به دانش آموزان عملا یاد داده شود، برای مثال نظافت کلاسهای خودشان را با راهنمایی معلمان انجام دهند و عملا یاد بگیرند که گل و گیاه را چگونه تولید کنند و محافظت نمایند و چگونه درخت را حامی باشند تا زمانی که بزرگ و وارد اجتماع شدند بعنوان حافظان و حامیان طبیعت و محیط زیست خود تبدیل شوند.
اعتماد با اعلان اینکه دور انداختن ته سیگار در جنگل و یا پرت کردن بطری خالی در طبیعت فاجعه آفرین است، اظهار داشت: افراد باید رفتار اجتماعی در حفاظت از طبیعت در محیط شهری را بیاموزند.
وی با اعلان اینکه وقت شناسی، جمع آوری زباله، استفاده صحیح از منابع آبی همگی باید از دوران کودکی آموخته شوند، در ادامه اشاره کرد: البته مساجد و روحانیون هم در نهادینه شدن این رفتارها بی تاثیر نیستند.
این عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران با اعلان اینکه اختصاص 15 میلیارد اعتبار برای مهار آتش سوزی کافی نیست، اظهار داشت: باید بیشترین اعتبارات و کارآمدترین مدیران و بهترین تشکیلات اداری برای سخت ترین مدیریت که مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست است لحاظ شود. غفلت از این امر مهم و حیاتی آیندگان و آینده ایران را با مسایل و مشکلات غیر قابل برگشت مواجهه خواهد نمود.
اعتماد با اشاره به اینکه کشور ایران دارای پیشینه فرهنگی دیرینه ای است و گذشتگان ما در تاریخ بعنوان نخستین کسانی بودند که در حفاظت از طبیعت پیشقدم بوده اند، اشاره کرد: هر یک از آحاد ملت در مقابل آنچه در این روزها در مورد منابع طبیعی و محیط زیست اتفاق می افتد باید از خود عکس العمل نشان داده و با بی تفاوتی از کنار آن رد نشوند. طبیعت برای همه است و منافع آن جهانی است. لازم است تا ندای رهبر عظیم الشأن را در طرفداری از طبیعت که در فرازهای مختلف فرمودند را به بهترین وجهی در صحنه به اجرا درآورند.
منبع:

1399/03/16
13:11:02
5.0 / 5
2265
تگهای خبر: آموزش , حقوق , دانشگاه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum