در نشست مشترك عنوان شد؛

توان شبكه آزمایشگاهی برای مقابله با كرونا

توان شبكه آزمایشگاهی برای مقابله با كرونا

به گزارش انجمن پارسیان تجربیات عملی و چالش های موجود در تشخیص كووید-۱۹ از راه تست مولكولی (PCR) و تست های سرولوژیكی به اشتراك گذاشته شد.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص)، کارگاه آنلاین سخنرانی دکتر کیهان آزادمنش و دکتر مهدی توتونچی در مورد دو روش اصلی در تست های تشخیص کرونا و تجربه ایران از انجام این تست ها برگزار گردید.
دکتر کیهان آزادمنش، سرپرست تیم پاسخ سریع بیماری های عفونی و استاد گروه ویروس شناسی انستیتو پاستور ایران، بعد از عرضه شرح حال مختصری از ایران، با تشریح نقش وزارت بهداشت تصریح کرد: دانشگاه های علوم پزشکی مسئولیت حفظ سلامت مردم در ایران را بر عهده دارند. ما هم اکنون ۶۵ دانشگاه علوم پزشکی در ایران داریم.
وی افزود: اولین موارد مبتلا شدن به این ویروس در ایران در بهمن ۱۳۹۸ مشاهده شد و بعد از آن در اوایل فروردین ۹۹ شاهد اوج گیری شیوع این ویروس در کشورمان بودیم. ما آزمایش های مولکولی (PCR) را از ۵ بهمن ۹۸ شروع کردیم و تا ۱۶ بهمن ۹۸ فقط یک مؤسسه این آزمایش را انجام می داد. از ۲۰ بهمن، مؤسسه دیگری هم آغاز به انجام تست های مولکولی کرد. تا ۲۹ بهمن، روزانه ۲۰۰ تست مولکولی انجام شد و تعداد مراکزی که این آزمایش را انجام می دادند هم افزایش پیدا کرد، به طوریکه حالا خیلی از مؤسسات و مراکز پزشکی این آزمایش را انجام می دهند.
آزادمنش با توضیح چارچوب راهبردی سازمان بهداشت جهانی (WHO) در جهت ارتقای خدمات آزمایشگاهی بهداشت و سلامت اظهار داشت: انواع مختلفی از آزمایش های تشخیصی وجود دارند که هدف آنها متفاوت می باشد، بعضی از تست ها با هدف تشخیص ویروس انجام می شوند و برخی دیگر پاسخ ایمنی بدن به ویروس را مورد بررسی قرار می دهند.
وی با تشریح ۶ هدف راهبردی موجود در دستورالعمل های WHO اذعان داشت که مهم ترین هدف، تقویت سرپرستی و هدایت سیستم های آزمایشگاهی ملی است.
آزادمنش اظهار داشت: بعدازظهر ۳۰ بهمن ۹۸ نخستین موارد مبتلا شدن به ویروس کرونا درایران و در شهر قم شناسایی شد. اما شیوع این ویروس فقط محدود به این شهر نبود. ازاین رو دو روز بعد از مشاهده نخستین موارد ابتلا، کمیته آزمایشگاه ملی را تشکیل دادیم. هم اکنون این کمیته هر هفته و یا گاها دو یا سه بار در هفته جلساتی را برگزار می نماید.
وی اظهار داشت: خوشبختانه از منابع انسانی خوبی در کشورمان برخوردار هستیم. ما در گذشته شبکه آزمایشگاهی برای بیماری آنفلوانزا و HIV داشتیم که هم اکنون می توان به سادگی آنرا روی بیماری کووید-۱۹ متمرکز کرد. همینطور سیستم خوبی برای انتقال امن و ایمن نمونه های آزمایش در کشور داریم. در واقع، دانشگاه های علوم پزشکی در شهرهای مختلف به جمع آوری نمونه ها پرداخته و در اسرع وقت آنها را به تهران انتقال می دهند. با این وجود، در این حوزه با مشکلات خاصی روبرو شدیم. در اوایل بهمن ماه، ما هنوز به اندازه کافی کیت تست تشخیص نداشتیم.
استاد گروه ویروس شناسی انستیتو پاستور ایران در مورد تست های سرولوژیکی برای تشخیص کووید-۱۹ اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی (WHO) استفاده از تست های تشخیص سریع مبتنی بر آنتی بادی را سفارش نمی کند، اما بر ادامه کار بر روی آنها با اهداف نظارت بر بیماری تاکید می کند.
وی افزود: ما از اعتبار و درستی تست های آنتی بادی IgM و IgG مطمئن نیستیم. طبق دستورات WHO نمی توانیم از این روش برای تشخیص ویروس یا بیماری استفاده نماییم. درواقع، جمع آوری نمونه ها همچنان چالشی بزرگ است، ما هم اکنون روی جمع آوری بزاق کار می نماییم و امیدوار هستیم که این روش مفید باشد.
مهدی توتونچی، مسئول آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونا و دانشیار گروه ژنتیک پژوهشگاه رویان در ادامه با تاکید بر اهمیت توالی یابی ژنتیکی در تشخیص و درمان ویروس کرونا اظهار داشت: ما توالی های ویروس SARS-COV جداشده از مبتلایان موجود در کشور را با هدف بررسی شیوع پیش رونده، طراحی تست های تشخیصی خاص تر، و جستجو برای یافتن روندهای درمانی، به دست آورده ایم.
وی اضافه کرد: ۲۰ توالی کامل ژنوم ویروس SARS-COV-۲ جداشده از بیماران کشور جمع آوری شده است.
دانشیار گروه ژنتیک پژوهشگاه رویان اظهار داشت: در جهش های ویروس، تغییراتی در اسیدآمینه رخ داده است. جهش های نوکلئوتیدی و پروتئین به منظور ردیابی تغییرات توالی ویروس SARS-COV-۲ در ایران، مورد بررسی مفصل و دقیق قرار گرفت.
توتونچی تصریح کرد: برای دست یابی به تغییرات خاص تر این ویروس در کشور، به توالی کامل تر ژنوم SARS-COV۲ جداشده از مبتلایان ایرانی نیاز است.

1399/03/18
21:55:33
5.0 / 5
2760
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
انجمن پارسیان Parsian Forum