فرمانده ستاد مقابله با كرونا در كلانشهر تهران تاكید كرد

ضرورت مستندسازی اقدامات بهداشتی بهشت زهرا در بحران كرونا

ضرورت مستندسازی اقدامات بهداشتی بهشت زهرا در بحران كرونا

انجمن پارسیان: فرمانده ستاد مقابله با كرونا در كلانشهر تهران ضمن اشاره به كوشش های مدیران و كاركنان سازمان بهشت زهرا در بحران كرونا، بر ضرورت مستندسازی اقدامات این سازمان در دوران شیوع كووید-19 تاكید نمود.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی - فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران در دیدار با رئیس سازمان بهشت زهرا و با حضور در جمع کارکنان این سازمان، ضمن تقدیر از کوشش های بی وقفه مدیران و کارکنان، اقدامات این آرامستان را تجلی یک حماسه ملی و فراملی دانست.
وی با اشاره به نقش بی بدیل این سازمان برای مقابله با بحران کووید-۱۹، اشاره کرد: پیش از بحران کرونا هم نحوه مدیریت بهشت زهرا (س) نماد مدیریتی عالمانه و هوشمندانه در تسریع امور و رضایتمندی مراجعان محسوب می شد، طبیعی است چنین مدیریتی در برخورد با بحران متفاوت، بیشتر جلوه پیدا می کند.
وی افزود: این بحران محک و سنجه مدیریت تطبیقی در کشور و بطور اخص در استان تهران بود، تیم سازمان بهشت زهرا سرافراز و رو سپید بود.
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اعلان اینکه افرادی که به آرامستان ها مراجعه می کنند، در اوج سوگواری، بسیار متالم هستند، اشاره کرد: در اینچنین غلیان هیجانات منفی فرد، صحبتی از رضایتمندی و توجه به پروسه محوری، ممکنست گزاف باشد، اما وقتی مردم متاثر از مدیریت هوشمندانه و منظم بهشت زهرا تقدیر می کنند، این بسیار ستودنی است.
زالی اضافه کرد: تابحال با وجود تراکم شدید کار در بحران کرونا، حتی یک مورد گزارش در خصوص انجام نشدن امور یا موکول آن به زمان دیگر در بهشت زهرا مشاهده نشد. این نشان میدهد اوج کرامت و تکریم خانواده سوگواران صورت گرفته است.
وی با اشاره به شرایط موجود در آرامستان و تدفین غریبانه فوتی ها توسط بازماندگان بر اثر کرونا، افزود: اگر کارکنان بهشت زهرا وارد عمل نمی شدند، کار بر روی زمین می ماند چون برخلاف شرایط معمول باید از نزدیکی خانواده ها به متوفیان جلوگیری می شد. حرف از حماسه آفرینی در این سازمان مستند است و کلامی احساسی نیست.
زالی بیان کرد: یکی از نقاط داغ برای بسط بیماری در اپیدمی ها آرامستان ها هستند، چونکه رعایت پروتکل های بهداشتی در بین افراد متالم و متاثر بسیار کمرنگ است. اوج رعایت ملاحظات بهداشتی در بهشت زهرا به نقطه ای رسید که نه فقط این آرامستان به نقطه شیوع این بیماری تبدیل نشد بلکه بعنوان نقطه ای امن در کاهش و تقلیل مبتلاشدن عمل کرد.
وی با اشاره به اینکه این مساله یک افتخار بین الملی است، اظهار داشت: تمامی کارها در سازمان بهشت زهرای تهران برمبنای نظم و اصول حاکم بر کرامت، رسومات و تشریفات بدون کاستی صورت گرفت که تبلور و تجلی یک زنجیره مدیریتی کامل است.
فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، عنوان کرد: رعایت پروتکل های بهداشت و صیانت از شهروندان که برنامه راهبردی این سازمان بود، به خوبی محقق شد. در این بحران هیچ دغدغه ای درباب سرایت بیماری از آرامستان در ذهن اعضای ستاد نبود.
وی صیانت از پرسنل بهشت زهرا را نیز امری بسیار مهم دانست و اظهار نمود: به سبب شتاب و چالش هایی که در اپیدمی ها وجود دارد، یکی از گروه های لطمه پذیر، پرسنل آرامستان هاست. انجام ۵ مرحله غربالگری در سازمان بهشت زهرا گامی بسیار مهم محسوب می شود. اقدامات بهداشتی در این آرامستان باید مستند و در مجلات بین المللی چاپ شود.
زالی در ادامه این دیدار برای ثبت علمی این افتخار بهداشتی اعلام آمادگی کرد و اظهار داشت: بعضی از گروه ها و اقشار خدمت رسان خوشنامان گمنامند. حماسه آفرینی آنها را باید به مردم نشان دهیم.
وی اشاره کرد: پیوست عالمانه آکادمیک در بین گروه مدیریتی و خدماتی سازمان بهشت زهرا به خوبی دیده می شود.
زالی در آخر بر کاربرد لفظ حماسه آفرینی در مجموعه بهشت زهرا اصرار کرد و اظهار داشت: بطور ویژه از رئیس و کارکنان این سازمان قدردانی می کنم. اشتراک نگاه جهادی و علمی سبب شد، آرامستان بهشت زهرا تبلور یک حماسه ملی و فراملی باشد.
کارکنان بهشت زهرا پیشتاز خدمت رسانی برای مقابله با کرونا بودند
در ادامه فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، در جمع کارکنان خدوم این سازمان حضور یافت و ضمن تقدیر و تشکر از تلاشگران این حوزه برای مقابله با کرونا، خطاب به آنها اظهار داشت: وظیفه خود می دانم از جانب اعضای ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از مساعی، کوشش های بهادار شبانه روزی، سخت کوشانه و جهادی برادران و خواهران در بهشت زهرا قدردانی ویژه داشته باشم.
وی افزود: پرسنل در بهشت زهرا، حماسه آفرینان ایثارگری هستند که با تلاش مضاعف، رضایتمندی را بر دل و روح جریحه دار خانواده های متوفیان که سوگوارانه و با غم و اندوه به آنها مراجعه می کردند، نشاندند.
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، عنوان کرد: یکی از گروه هایی که پیشتاز خدمت رسانی برای مقابله با کرونا در شهر تهران بودند و بسیار خوش درخشیدند، کارکنان سازمان بهشت زهرا هستند، باید به آنها آفرین و خداقوت گفت.
زالی با اشاره به ضرورت پرداختن بیش از پیش به نقش پرسنل این سازمان در رسانه ها، اظهار نمود: هر چه در رسانه ها، خصوصاً رسانه ملی از کوشش های آنها یاد شود، باز هم کافی نیست، زحمات کارکنان بهشت زهرا به قدری برجسته و ستودنی است که زبان از تقدیر آنها قاصر است.
وی سختی کار پرسنل این سازمان را کنار مسئولیت معمول شان، تطهیر و تدفین پیکر متوفیان بر اثر کرونا اعلام نمود و اضافه کرد: در این بحران آنها حتی از دیدن خانواده هایشان نیز محروم بودند، اما نه فقط در ایران این کار به یک کار ممتاز خدماتی تبدیل شد، بلکه این افراد یک حماسه بین المللی آفریدند و دست مریزاد ویژه باید به آنان گفت.
زالی با اعلان اینکه انجام کار کارکنان در بهشت زهرا چه در ابعاد تطهیر، تغسیل و تکفین بسیار پیچیده است، اظهار داشت: در کنار همه کوشش های سختی که انجام شد، دو موضوع مورد غفلت واقع نشد و آن هم حفظ کرامت متوفیان است؛ با وجود اینکه بیماران عفونی بودند، خطر سرایت وجود داشت و کار با اینها جسارت متفاوتی می خواست، اما باز هم در این مورد کوتاهی رخ نداد.
فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران، افزود: دومین نکته جامعه ایرانی و اسلامی، علاوه بر حفظ مسائل انسانی، دغدغه وابستگان متوفیان وجود کاستی های شرعی در جریان کار غسل دادن و کفن و دفن کردن است، در این خصوص اطمینان خاطر به مردم شریف تهران می دهیم در کنار رعایت تمام شیوه نامه های بهداشتی، ابعاد شرعی، انسانی و حقوق مربوط به متوفیان در حداکثر استاندارد انجام شده و می شود.
وی در این دیدار اشاره کرد: امیدوارم نماینده خوبی بوده و مجموعه قدرشناسی استان تهران را به مجموعه بهست زهرای استان تهران منتقل کرده باشم. از خانواده های محترم پرسنل این سازمان که سنگرگاه های اجتماعی پنهانی هستند، تشکر ویژه دارم و خداقوت می گویم.
تلاش ها برای مقابله با بیماری کرونا در سازمان بهشت زهرا بدون تلفات بوده است
در ادامه دکتر سعید خال - مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) نیز در این دیدار بیان کرد: آرامستان بهشت زهرا ۲۵ تیر ۱۳۴۹ تاسیس شده است، این آرامستان در زمره بزرگترین آرامستان های جهان قرار دارد و به لحاظ امکانات و تجهیزات، بهشت زهرا بزرگترین آرامستان جهان اسلام است.
وی درباب همه گیری کووید-۱۹، افزود: بحران کرونا اتفاقی بی سابقه و غیرقابل تصور را در بهشت زهرا رقم زد که بحرانی بسیار طولانی بوده است.
خال، اضافه کرد: برنامه ریزی برای بحران در این آرامستان بسیار سریع صورت گرفت. حفظ سلامت جان کارکنان بهشت زهرا، حفظ جان مردم و رعایت تمام پروتکل های بهداشتی در کنار ملاحظات شرعی از دغدغه های این سازمان بود.
مدیرعامل سازمان بهشت زهرا، با اشاره به غربالگری ۳ هزار و ۲۰۰ پرسنل سازمان در ۵ مرحله، اشاره کرد: تابحال یک تلفات هم در این سازمان ثبت نشده است.
خال، ضمن تشکر از هماهنگی موجود در ستاد فرماندهی مقابله با بیماری کرونا، عنوان کرد: فرمانده این ستاد بدون هیچ کوتاهی و فوت وقت، تمام مطالبات سازمان را فراهم نمود و در عرصه مدیریت کرونا بسیار عالی عمل شد. سازمان بهشت زهرا در کنار کادر پزشکی و مردم است.
او در آخر بر ضرورت مستند سازی و تدوین کتاب در زمینه کرونا اصرار کرد و اظهار داشت: اطلاع رسانی ها باید ادامه داشته باشد تا مردم همچنان هوشیار باشند.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، زالی در حاشیه این دیدار از قسمت عروجیان بازدید کرد و در قطعه شهدای خدمت نیز حاضر شد.
همین طور فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران در ادامه دیدارهای خود به بازماندگان شیرین صفوی، پرستار بخش اورژانس شیمیایی بیمارستان بقیه الله تسلیت گفت و بر محل خاکسپاری او حاضر شد.
منبع:

1399/03/23
19:46:46
5.0 / 5
2388
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum