وزیر بهداشت اعلام كرد

گردش پیك اول كرونا در استانها

گردش پیك اول كرونا در استانها

وزیر بهداشت با اعلان اینكه آنچه امروز در بعضی استانها مشاهده می شود، پیك دوم كرونا نیست بلكه گردش پیك اول در استان های مختلف است، اظهار داشت: یكی از كارهایی كه علاوه بر مضایق مالی بر ما فشار می آورد این بود كه می گفتند اقتصاد كشور در فشار است و بجای اینكه اقتصاد از حوزه سلامت حمایت كند، ما از اقتصاد حمایت كردیم و برای 1300 حرفه، پروتكل بهداشتی تحت عنوان فاصله گذاری هوشمند نوشتیم و ابلاغ كردیم.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در اولین نشست کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یازدهم تصریح کرد: با وجود مدیریت چندین پدیده در سال ۹۸ همچون سیلاب های ابتدای سال، بسیج ملی کنترل فشار خون، آنفلوآنزای H۱N۱ و کرونا اما توانستیم ارزبری واردات دارو، تجهیزات پزشکی و مواد اولیه را بیشتر از ۶۰۰ میلیون دلار کاهش دهیم. پارسال ۲۵ درصد واردات دارو و تجهیزات پزشکی را کاهش و ۳۰ درصد تولید داخلی را افزایش دادیم.جلوگیری از واردات داروهای دارای مشابه داخلی

وی اضافه کرد: از واردات هر دارو و تجهیزات پزشکی که تولید داخلی داشت، جلوگیری کردیم البته ترکش هایی را هم تحمل کردیم اما خدا کمک کرد و در جهت سیاست ها و فرمایشات مقام معظم رهبری، توانستیم این حرکت را به پیش ببریم.

وزیر بهداشت با اشاره به مغفول ماندن حوزه بهداشت و پیشگیری در طرح تحول نظام سلامت، افزود: چند تکلیف قانونی در مواد قانونی ۳۴، ۳۵، ۳۶ و ۳۸ برنامه پنجم و مواد ۷۲ تا ۷۴ برنامه ششم توسعه همچون پرونده الکترونیک سلامت، پزشکی خانواده، نظام ارجاع و راهنماهای بالینی داشتیم که مغفول مانده بود. در برنامه زمان بندی کوتاه توانستیم پرونده الکترونیک سلامت را برای حدود ۸۳ میلیون ایرانی ایجاد نماییم و این ریل گذاری و زیرساختی شد که توانستیم در مدیریت کرونا به خوبی از آن بهره ببریم همینطور در حوزه درمان ۶۴۰ راهنمای بالینی تدوین و ابلاغ گردید.

نمکی بیان نمود: سال قبل نخستین سالی بود که ما توانستیم در بیمه سلامت و تأمین اجتماعی، کمتر از سقف بودجه مصوب، هزینه نماییم که بخش عمده ای از آن از راه اعمال راهنماهای بالینی بود که از راه معاونت درمان تدوین و ابلاغ گردید.موفقیت های بسیج ملی کنترل فشارخون

وی تصریح کرد: یکی از گرفتاری های جدی کشور ما و همه کشورها، بیماری های غیرواگیر است. سال ۹۷ در کشور از حدود ۳۸۰ هزار مورد مرگ، ۳۱۳ هزار مورد مربوط به بیماری های غیرواگیر و ۹۷ هزار مورد ناشی از فشارخون بالا یا عوارض ناشی از آن بود در این حوزه بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور اجرا شد. در این طرح هدف گذاری کردیم که ۵۰ درصد از جمعیت ۳۰ تا ۷۰ ساله معادل ۲۰ میلیون نفر را از نظر فشارخون سنجش نماییم، اما به لطف خدا و همکاری مردم و سازمان های همکار، فشارخون بیشتر از ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر سنجیده و حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار مورد جدید پرفشاری خون در کشور، شناسایی شدند که از بیماری خود، خبر نداشتند.


داستان شروع کرونا

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: نخستین مورد از کرونا ۱۹ دسامبر در چین پیدا شد و چینی ها اعلام نمودند که پنومونی ناشناخته ای پیدا کرده اند و ۹ ژانویه اعلام نمودند که توانسته اند این ویروس را تشخیص بدهند بنده همان روزها و در دیماه همکارانم را دعوت کردم و برنامه ریزی های لازم را انجام دادیم. برای بنده بعنوان یک ایمونولوژیست که در این رشته ۳۲ سال معلمی کرده ام، کاملا مشخص بود که این ویروس، جدید و با ماهیت جدید است و امکان دارد همه جهان را گرفتار کند.


اسم "کرونا" را "شتر، گاو، پلنگ" گذاشتم

نمکی تصریح کرد: از روزهای اول به همکارانم سفارش کردم که اصلا این ویروس را ساده در نظر نگیرید و مانند سارس و مرس به آن نگاه و تصور نکنید که شاید در فصل گرم، کاهش پیدا کند. از دید من این ویروس، عجیب است و اسم آنرا شتر گاو پلنگ گذاشتم که هم می تواند شاخ و لگد بزند و هم می تواند بدَرَد. از همان روزها آغاز به آماده کردن دانشگاه ها، ارسال پیامک برای مردم، ایجاد تخت کافی در دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور و تدوین پروتکل ها برای فاصله گذاری و اقداماتی همچون تعطیل کردن پروازها به مقصد چین کردیم.

وی اظهار داشت: در ایام اول در ۳۶ مرز کشور و بعد بیشتر از ۱۳۰ مرز زمینی، هوایی و دریایی کشور از نظر کنترل علایم بیماران احتمالی، اقدامات بسیار ارزشمند ای توسط نیروهای بهداشتی انجام و گیت هایی برای کنترل نصب گردید. پس از اپیدمی در گیلان و قم، تعداد محدودی کیت آزمایشگاهی از راه سازمان جهانی بهداشت به صورت دستی برای ما ارسال شد. از دکتر بیگلری در انستیتو پاستور و خانم دکتر مختاری آزاد در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران خواستیم که کیت تشخیصی PCR در کشور طراحی شود و خوشبختانه این کار به خوبی ساماندهی شدند و ۵۷ دانشجویی که از ووهان به ایران بازگشتند و دو هفته در قرنطینه بودند، با همین کیت ها آزمایش شدند.


اولین موارد کرونا در ایران

وزیر بهداشت تصریح کرد: ۲۹ بهمن سال قبل به بنده خبر دادند که دو مورد عفونت ریه در قم پیدا شده و بلافاصله در روز چهارشنبه ۳۰ بهمن در هیات دولت اعلام کردم که به نظر می رسد این دو مورد، مشکوک به کرونای جدید هستند. پس از انجام تست های تشخیصی در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و بعد از آن در انستیتو پاستور و مثبت شدن این موارد، در فاصله دو روز مانده به انتخابات، این خبر را اعلام کردیم.


مدارک و مستندات بیماری های تنفسی آبان، آذر و دی را بررسی کردیم
نمکی اضافه کرد: بعضی افراد امکان دارد بگویند که ویروس کرونا از آذرماه در کشور وجود داشته که باید بگویم مدارکی را در اختیار دارم که عرضه خواهم کرد. تمام نمونه ها موارد بیماری های تنفسی که در آبان، آذر و دیماه در کشور بخصوص در قم و گیلان بودند در انستیتو پاستور و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با تست PCR بررسی شدند و فقط ۴ مورد از آنها مثبت شد که مربوط به ۲۳ بهمن ماه به بعد بود.


برخی مغلطه ها ضد ایران

وی تصریح کرد: متاسفانه برخی افراد مغطله های زیادی در مورد ایران کردند. ابتدا گفتند جمهوری اسلامی نمی تواند کرونا را مدیریت کند بعد که دیدند مدیریت کردیم، گفتند آمارهای ایران غیرواقعی است پس از آن گفتند کرونا پیش از بهمن و دیماه در کشور بوده و کتمان شده است. متاسفانه همانند زمان دفاع مقدس که بعضی از دشمنان داخلی گرای رزمندگان ما را به صدام و نیروهای بعث می دادند، در شرایط کرونا مشکل ما فقط بیماری نبود بلکه فضای بسیار مسموم تبلیغاتی توسط رسانه های بیگانه و برخی افراد هم در داخل کشور با بهانه دفاع از حقوق مردم، نظام را آماج برخی حملات قرار دادند.


طراحی دو فاز برای مدیریت کرونا در کشور

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در مدیریت کرونا، دو فاز را طراحی کردیم. نخستین فاز، دفاع جانانه در مقابل کرونا بود و می دانستیم که موج کرونا، سنگین است. متاسفانه در ایام اول، جلوه فریبنده ای از کووید۱۹ به دنیا عرضه شد و شاید این ویروس در هر اقلیم، ژن، نژاد و سرزمینی امکان دارد رفتار متفاوتی داشته باشد اما همه فکر می کردند که این ویروس در حد سرماخوردگی است و برخی از مردم را گرفتار می کند اما ما به بدترین شکل فکر کردیم و اگر یک نسیم بود، آنرا طوفان در نظر گرفتیم و خودمان را در دفاع از این بیماری، آراستیم.


ویژگی های مدیریت کرونا در ایران

هیچ بیمار کرونایی پشت در بیمارستان نماند

نمکی خاطرنشان کرد: از آغاز انتشار کرونا در کشور یک بیمار در ایران سراغ ندارید که در اوج بیماری، پشت در بیمارستانی معطل مانده باشد. حتی یک تبعه افغانی بدون کارت اقامت هم نبود که او را نپذیرفته باشیم. یک کارتن خواب در کشور نمی توانید پیدا کنید که بگویند بردند پشت در بیمارستان و رها کردند و از بین رفت. حتی یک سالمند هم به علت فراهم نبودن امکانات و اولویت دادن به جوانان، همانند برخی کشورهای اروپایی و آمریکا برای بستری، جان خویش را از دست نداد.

فاز دوم، حمله به ویروس

وی اضافه کرد: خوشبختانه فاز اول کرونا به خوبی مدیریت شد اما می دانستیم که این فاز سنگین، فشار زیادی به نیروهای بهداشتی و درمانی وارد می نماید. بنابراین فاز دوم را طراحی کردیم و سیاست اصلی ما به جای دفاع در مقابل ویروس، حمله به آن بود. طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا را طراحی کردیم و در این طرح از نیروهای بسیج که در طرح های سال های گذشته تجربه استفاده از آنها را داشتیم، استفاده کردیم. در این مرحله توانستیم حدود ۷۸ میلیون نفر را رصد، افراد دارای علایم و در مرحله بعد افراد در تماس با آنها را شناسایی نماییم و با این طرح، بار بیمارستان ها به شدت کاهش پیدا کرد و بیماران بستری، بیشتر مورد رسیدگی قرار گرفتند و مرگ و میرها، کاهش پیدا کرد.


آمریکا، انگلیس و ایران چقدر اعتبار برای مدیریت کرونا در نظر گرفتند؟

وزیر بهداشت اضافه کرد: ایران تنها کشوری است که هم با تحریم و هم با گرفتاری های مالی و اقتصادی روبروست. آمریکایی ها ۱۱۱ میلیارد دلار و انگلیسی ها ۲۲ میلیارد پوند فقط برای بخش سلامت و مقابله با کرونا هزینه کردند اما در ایران با موافقت مقام معظم رهبری حدود یک میلیارد یورو برای مقابله با کرونا در نظر گرفته شد که پس از سه ماه و نیم کمتر از ۳۰ درصد از آنرا دریافت کرده ایم که سه هفته پیش در میان دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی توزیع شد.


به جای حمایت اقتصاد از سلامت، ما از اقتصاد حمایت کردیم

نمکی تصریح کرد: یکی از کارهایی که علاوه بر مضایق مالی بر ما فشار می آورد این بود که می گفتند اقتصاد کشور در فشار است و به جای اینکه اقتصاد از حوزه سلامت حمایت کند، ما از اقتصاد حمایت کردیم. با همکاران مان شبانه روز پروتکل های بازگشایی مشاغل و صنایع را نوشتیم و برای ۱۳۰۰ حرفه، پروتکل بهداشتی تحت عنوان فاصله گذاری هوشمند نوشتیم و ابلاغ کردیم.


پیک دوم کرونا در کشور نداریم بلکه گردش پیک اول کرونا در استان های مختلف است

وی افزود: باوجود تذکراتی که می دادیم در بعضی استانها، مردم گرفتار بیخیالی شدند و مدیران هم فکر کردند که هر روز باید بازگشایی ها را افزایش دهیم تا اینکه در استانهایی مثل خوزستان خیزهای جدید بیماری را مشاهده می نماییم. آنچه امروز در بعضی استانها مشاهده می شود، پیک دوم کرونا نیست بلکه گردش پیک اول در استانهای مختلف است. در بعضی استانها، آلودگی به ویروس در میان مردم، کمتر از ۵ درصد بود و مسلم بود که در کشوری به پهناوری جمهوری اسلامی که به اندازه ۱۰ تا ۱۲ کشور اروپایی وسعت دارد، چرخش بیماری مشکلاتی را بوجود می آورد.

وزیر بهداشت اضافه کرد: امروز در استانهایی مانند کردستان، آذربایجان غربی، خوزستان، بوشهر، هرمزگان و کرمانشاه در اوج پیک اول قرار داریم و در ایام اخیر از موج بیماری عبور خواهیم کرد و در استانهایی مانند آذربایجان شرقی، فارس و خراسان رضوی امکان دارد در ایام آینده پیک بیماری را تجربه نماییم.


فساد، موریانه نظام است

نمکی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: یکی از آرزوهای من، نظارت دقیق مجلس و کمک به مبارزه با فساد در دستگاه های مختلف است. از روز اول هم گفته که فساد موریانه نظام است که چارچوب آنرا می خورد و سبب عدم شفافیت با مردم می شود. اگر مردم به نظام بی اعتماد شوند، کار ما تمام است و مردم فرقی بین مجلس مطالبه گر و دولت خدمتگزار قائل نمی شوند. اگر با مردم با شفافیت صحبت نماییم، نتیجه آن همان می شود که در روز ۱۳ فروردین به طبیعت نرفتند در حالیکه در تاریخ ایران، بی سابقه بوده است.

وی تصریح کرد: بنده استقبال می کنم که نمایندگان مجلس برای زدودن فساد به کمک وزارت بهداشت بیایند. نخستین روز سرپرستی ام در وزارت بهداشت جلوی واردات داروهایی را گرفتیم که ۵ تا ۱۰ تولید کننده داخلی داشت و قیمت این محصولات هم ۵ تا ۱۰ برابر تولید داخلی بود.


پیمان بسته ام که اجازه ندهم برای تولید کننده داخلی، رقیب خارجی ایجاد شود

وزیر بهداشت اظهار داشت: یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران در شرایط تحریم و انتشار کرونا این بود که در کمتر از دو ماه از یک وارد کننده اقلام حفاظت فردی و تجهیزات پزشکی مورد احتیاج به یک صادر کننده تبدیل شدیم. با خودم پیمان بسته ام که اجازه ندهم برای تولید کننده داخلی، رقیب خارجی ایجاد شود. بنده از همه نمایندگان برای مقابله با موج منفعت طلبی در حوزه سلامت و فساد، دعوت می کنم اما از طرفی پرونده های فساد را با رئیس قوه قضاییه و دادستان کل کشور در بین می گذارم اما هوچی گری نمی کنم و از کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم می خواهم که هیاتی از نمایندگان جهت بررسی عملکرد وزارت بهداشت در این حوزه تشکیل گردد.


بکارگیری نیروهای پرستاری که در کرونا کمک کردند
نمکی در مورد بکارگیری نیروهای پرستاری که در مبارزه با کرونا به کمک حوزه سلامت آمدند، اظهار داشت: در مورد این نیروها ناجوانمردی است که مانند کارگر با آنها برخورد نماییم و بگوییم که از فردا دیگر به شما نیازی نداریم. ما به آنها قول دادیم و پیگیری هم می نماییم چون به آنها نیاز داریم.

وی تصریح کرد: دستور دادم که اولویت اصلی استخدام های آینده با نیروهایی باشد که در این روزهای سخت در کنار ما و مردم بودند. مجوز بکارگیری ۱۰ هزار پرستار و به تازگی سه هزار پرستار را گرفته ایم اما اولویت اصلی با نیروهایی است که در دوران کرونا کار کرده اند.


پرداخت معوقات نیروهای درمانی

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: روزی که به وزارت بهداشت آمدم، کارانه به نیروهای درمانی با معوقات ۱۷ تا ۲۴ ماهه پرداخت می شد اما مطالبات ۱۳ هزار میلیارد تومانی از تأمین اجتماعی و ۵ و نیم هزار میلیارد تومانی از بیمه سلامت، سال قبل به تعادل رسید و معوقات پرداخت کارانه ها از ۲۴ و ۱۸ ماه به ۶ و ۷ ماه رسید و امیدواریم این تاخیر به دو و سه ماه برسد. البته کارانه و اضافه کار را از هم جدا کردیم و اضافه کار به همراه حقوق، هر ماه به حساب کارکنان واریز می شود.


در مدیریت کرونا، ساختار نظام شبکه به کمک ما آمد

نمکی تصریح کرد: در مدیریت کرونا علاوه بر همراهی دستگاه ها و تلاش وافر نیروهای بهداشتی و درمانی، ساختار نظام شبکه به کمک ما آمد. در استان خوزستان در کمتر از ۴۸ ساعت ۱۷۰ تخت ICU اضافه کردیم. همینطور تقویت و توسعه شبکه بهداشتی و درمانی ایجاد CDC برای دیده بانی بیماری های کشور از مهمترین برنامه های ما در آینده است.


بدترین حالت را در حوزه سلامت در نظر می گیریم

وی تصریح کرد: همواره ما بدترین حالت را در حوزه سلامت در نظر می گیریم. در فصل پاییز نگران همزمانی و همپوشانی آنفلوآنزا و کرونا هستیم و در این حوزه، تمرکز اصلی ما بر روی گروه های پرخطر شامل سالمندان و افراد دارای بیماری های زمینه ای است. در این حوزه حدود ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر که در گروه پرخطر هستند، شناسایی شده اند که باید تسهیلاتی را برای آنها در نظر بگیریم و خطر انتقال ویروس در آنها را به شدت کاهش دهیم.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وزیر بهداشت تصریح کرد: سال جاری یکی از سخت ترین سال های اقتصادی پس از انقلاب اسلامی ایران است و هر قدر وفاق، همدلی، هم افزایی و هماهنگی بیشتر باشد، در مقابل توطئه هایی که دشمنان برای ما طراحی نموده اند، موفق تر خواهیم بود.1399/04/04
11:56:30
5.0 / 5
2328
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum