ناسا به قمر نپتون فضاپیما می فرستد

ناسا به قمر نپتون فضاپیما می فرستد

انجمن پارسیان: ناسا می خواهد فضاپیمایی را به یكی از قمرهای نپتون موسوم به تریتون ارسال نماید. تریتون بزرگترین ماه طبیعی نپتون بوده و در سال 1846 كشف شده است.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از دیجیتال ترندز، نخستین و آخرین بار سی سال قبل فضاپیمای Voyager ۲ ناسا از کنار این قمر سیاره نپتون گذشت و اطلاعاتی در مورد آن به زمین ارسال کرد. تصاویر فضاپیمای مورد اشاره نشان داد در سطح تریتون ستونهای یخی عظیمی وجود دارد. اما نحوه شکل گیری این ستون ها هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد.
محققان ناسا بر این باور هستند که در سطح قمر مورد اشاره کارهای عجیبی در جریان است و همچون چشمه های آب گرم هنگامی که نور خورشید رسوبات فرار نیتروژن را تبخیر می کند، در سطح این قمر فوران می کنند. در نتیجه اتمسفر رقیقی از نیتروژن در تریتون شکل می گیرد که با ایجاد ابرهایی در آسمان این سیاره، الگویی شبیه تغییرات فصلی را در تریتون شکل می دهد. ولی باتوجه به فاصله بسیار زیاد تریتون از خورشید معین نیست کارهای مذکور چگونه تداوم می یابند.
یکی دیگر از شگفتی های تریتون آن است که مدار آن مخالف مدار سیاره نپتون است. جو شناخته نشده و دمای منفی ۲۳۰ درجه سانتیگراد همچون دیگر خاصیت های منحصر به فرد تریتون است.
ناسا امیدوار است بتواند تا اکتبر سال ۲۰۲۵ فضاپیمایی را به سمت این قمر اعجاب انگیز نپتون ارسال نماید. انتظار می رود تصمیم گیری دراین زمینه تا تابستان سال ۲۰۲۱ صورت گیرد.


منبع:

1399/04/04
19:55:09
5.0 / 5
2646
تگهای خبر: دیجیتال , سفر , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum