معاون اول رییس جمهور تأكید كرد:

گواهینامه های مهارتی به رسمیت شناخته شوند

گواهینامه های مهارتی به رسمیت شناخته شوند

به گزارش انجمن پارسیان معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: آنچه می تواند ظرفیت ها و ابزارهای مادی و فیزیكی را به فعلیت برساند و كشور را در راه رشد و توسعه قرار دهد، نیروی انسانی است.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری در جلسه دیدار رئیس سازمان فنی و حرفه ای و تعدادی از مدیران کانون های صنفی آموزشگاه های آزاد کشور با از نیروی انسانی بعنوان مهم ترین عامل توسعه کشور یاد و تصریح کرد: اگر لطمه شناسی نماییم که چرا ایران باوجود چند دهه تلاش در جهت توسعه و تدوین برنامه های گوناگون توسعه ای نتوانسته به جایگاه مطلوب خود در توسعه برسد، حتما یکی از مهم ترین دلیلهای این است که نیروی انسانی از مهارت کافی برخوردار نبوده و متناسب با شرایط پرورش نیافته است.
وی با اشاره به اینکه تربیت نیروی انسانی وظیفه اصلی نظام آموزشی کشور است، خاطرنشان کرد: علاوه بر آموزش و پرورش و دانشگاه ها، تعداد زیادی مراکز و موسسات آموزشی خصوصی نیز در کشور وجود دارد که این یعنی نهادهای متولی آموزش و توسعه به اندازه کافی در کشور بوجود آمده اما برون داد و دستاوردهای لازم محقق نشده است.
وی مهارت آموزی را از نیازهای اصلی کشور برشمرد و اضافه کرد: مهارت باید در کشور به یک گفتمان تبدیل گردد و بتواند جایگاه خودرا در نظام اداری کشور باز کند.
معاون اول رئیس جمهور با ذکر خاطره ای از دوران تصدی وزارت صنایع تصریح کرد: در آن زمان که موضوع نوسازی صنعت عنوان شد، برخی تصور می کردند که باید ماشین آلات و ابزارها تعویض شود، اما نوسازی صنعت یعنی ساختار نیروی انسانی متناسب با صنعت تعریف شود و نیروی انسانی برای فعالیت و کار در عرصه صنعت دوره های آموزشی و مهارت های لازم را طی نماید.
وی با تاکید بر اینکه سازمان فنی و حرفه ای کشور باید پیشبینی های لازم را از آینده اقتصاد کشور داشته باشد و آموزش مهارت ها را متناسب با اقتصاد سال های آینده عرضه نماید، اضافه کرد: اقتصاد کشور که سال های متمادی به شکل سنتی بوده، امروز خواه ناخواه به سمت اقتصاد دیجیتال در حرکت است و شرکت های دانش بنیان سهم بیشتری در این اقتصاد پیدا کرده اند و باید تلاش نماییم مهارتها نیز به روزرسانی گردد و متناسب با اقتصاد دیجیتال به نیروی انسانی کشور آموزش داده شود.
وی هم چنین با تاکید بر اینکه گواهینامه های مهارتی باید در نظام اجرایی و اداری کشور ارزش و جایگاه خودرا پیدا کنند، اظهار داشت: این گواهینامه ها باید در طبقه بندی مشاغل و سیستم اداری به رسمیت شناخته شود و چنانچه نیاز باشد دولت مصوبه ای در این خصوص به تصویب خواهد رساند البته باید آموزشگاه های ارائه دهنده مهارت و دوره های آموزشی نیز از کیفیت و استانداردهای لازم برخوردار باشند.
جهانگیری در ادامه با اشاره به گزارش های ارائه شده در جلسه در مورد برنامه ریزی برای آموزش مهارت ها در حوزه اقتصاد دریامحور خاطرنشان کرد: اقتصاد دریامحور یکی از جهت گیری های اصلی اقتصاد کشور است و باید در این حوزه تلاشهای جدی انجام دهیم چونکه در سال های گذشته با وجود چند هزار کیلومتر ساحل هنوز نتوانسته ایم آنطور که باید از دریا استفاده نماییم و فرصت های شغلی گوناگون در رابطه با دریا نظیر حمل و نقل دریایی، کشتی سازی، صیادی و... را افزایش دهیم.
وی با اشاره به طرح پیشنهادی سازمان فنی و حرفه ای کشور برای آموزش مهارت به بیکاران اظهار داشت: لازم است این پیشنهاد در چارچوب طرحی جامع تدوین شود و اگر به شکل مناسب و با در نظر گرفتن همه جوانب به آن پرداخته شود می تواند گام موثری در اشتغالزایی و از بین بردن بیکاری باشد.
وی هم چنین با اشاره به دغدغه های مطرح شده در جلسه در خصوص گردنگیر تعطیلی آموزشگاه های مهارتی آزاد کشور در شرایط کرونایی، تصریح کرد: امروز هیچ یک از واحدهای تولیدی در کشور تعطیل نیستند و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی فعالیت می نمایند که لازم است با تدوین دستورالعمل های بهداشتی، فعالیت آموزشگاه های مهارتی آزاد نیز استمرار پیدا کند.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به ایجاد پارلمان کارشناسان و مربیان کانون های صنفی آموزشگاه های آزاد کشور اظهار داشت: ایجاد این پارلمان ایده ای خلاقانه بوده است که می تواند به ارتقاء جایگاه آموزشگاه ها و مهارت آموزی در کشور کمک نماید.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: تجربه نشان داده هرگاه به سمت مشورت با فعالان و ذینفعان هر بخش حرکت کرده ایم، دستاوردها و نتایج مثبتی حاصل شده و این مجموعه ها تقویت شده اند.
وی با تاکید بر اینکه نباید از اینکه نهادهای مدنی قدرت پیدا کنند واهمه داشته باشیم خاطرنشان کرد: اداره کشور نیازمند شکل گیری این نهادهاست و این نهادها سرمایه هایی در اختیار دولت هستند اما متأسفانه بعضاً دیده می شود که وقتی چنین نهادهایی شکل می گیرند، عده ای تلاش می کنند که آنها را زمین بزنند.
وی هفته مهارت را به همه کسانی که برای مهارت افزایی در کشور تلاش می کنند تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد با ارتقاء جایگاه سازمان آموزش فنی و حرفه ای و استفاده از ظرفیت های آموزشگاه های آزاد شاهد افزایش مهارت در نیروی انسانی و کاهش بیکاری در کشور باشیم.
در این جلسه شریعتمداری، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی نیز با اشاره به اینکه میزان بیکاری در دانش آموختگان مراکز آموزش فنی و حرفه ای به شدت پایین تر از فارغ التحصیلان دانشگاهی است، اظهار داشت: گواهینامه های مهارتی حتی در خارج از کشور یک امتیاز به حساب می آید و باید تلاش نماییم که جایگاه این گواهینامه ها را در داخل کشور نیز ارتقاء داده و به رسمیت بشناسیم.
در این جلسه همین طور علی اوسط هاشمی، رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور گزارشی از برنامه ها و اقدامات این سازمان در جهت ارتقاء توانمندی نیروی انسانی ارائه کرد و به تشریح طرح پیشنهادی خود برای مهارت آموزی به جوانان و افراد بیکار در کشور پرداخت.
در این نشست همین طور برخی از معاونین و مدیران سازمان فنی و حرفه ای کشور و نیز مدیران کانون های صنفی آموزشگاه های آزاد به بیان دغدغه ها و پیشنهادات خود برای ارتقاء جایگاه مهارت آموزی در کشور و به روز رسانی تجهیزات آموزشی پرداختند.
منبع:

1399/05/09
23:06:14
5.0 / 5
2169
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum