بهره برداری از تجارب بهداری رزمی دفاع مقدس در مأموریت های بهداد ناجا

بهره برداری از تجارب بهداری رزمی دفاع مقدس در مأموریت های بهداد ناجا

به گزارش انجمن پارسیان معاون بهداد ناجا اظهار داشت: پرارزش ترین دستاوردی كه دوران دفاع مقدس برای ما به ارمغان آورد، فرهنگ مقاومت و انسجام ملی بود و امروز برای عبور از گردنه های سخت و پر پیچ و خم فشارها و تحریم های دشمنان نباید از این فرهنگ فاصله بگیریم.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا سردار محمدرضا حسینی اظهارکرد: دفاع مقدس در همه حوزه ها و ابعاد برای ما تجارب و دستاوردهایی را به ارمغان آورده است که بهره برداری از این دستاوردها در اداره امروز کشور راهگشاست.

معاون بهداد ناجا با اعلان اینکه خیلی از آموزه های ارزشی نظیر ایثار و فداکاری، رشادت و دلاورمردی در دوران دفاع مقدس به منصه ظهور رسید، اشاره کرد: پرارزش ترین دستاوردی که دوران دفاع مقدس برای ما به ارمغان آورد، فرهنگ مقاومت و انسجام ملی بود و امروز برای عبور از گردنه های سخت و پر پیچ و خم فشارها و تحریم های دشمنان نباید از این فرهنگ فاصله بگیریم.

وی در ادامه دستاوردهای امروز حوزه بهداری رزمی را مرهون ایثار و از خودگذشتگی پزشکان، پرستاران، پیراپزشکان و امدادگرانی دانست که با عشق و ایمان به خدا در جبهه های جنگ حضور پیدا کردند و مجاهدت های بزرگی را در راه نجات جان مجروحان و رزمندگان به نمایش گذاشتند.

حسینی افزود: در سال اول جنگ تحمیلی که با حجم گسترده ای از عملیات نظامی مواجه بودیم بهداری رزمی به شکل منسجم و سازمان یافته وجود نداشت اما رفته رفته در سال های بعد تجارب ارزشمند ای در زمینه امداد و انتقال و درمان مجروحان حاصل شد که در نوع خود بی نظیر است.

معاون بهداد ناجا به برگزاری ۵۳ بیمارستان صحرایی، ۷۰۰ تخت بستری، ۲۴۰ اتاق عمل و ۳۲۰ تخت مراقبت های ویژه در دوران دفاع مقدس اشاره و اشاره کرد: در دنیا استاندارد انتقال مجروح از میدان نبرد به نخستین مرکز درمانی بین ۴۵ تا ۹۰ دقیقه است این درحالیست که ما با ایجاد پست های امداد، اورژانس و بیمارستان های صحرایی در نزدیکی محل درگیری و خط مقدم این فاصله را به ۲۵ دقیقه کاهش دادیم که بعنوان یک دستاورد و سبکی از امداد و انتقال در شرایط رزم مورد توجه دنیا قرار گرفته است.

وی با اشاره به حملات شیمیایی از جانب رژیم بعث و بر جای ماندن شمار زیادی مصدوم شیمیایی اظهار نمود: این حملات ناجوانمردانه سبب شد تا ما شرایطی را تجربه نماییم که در هیچ جای دنیا تجربه نشده بود و امروز درمان بیشتر از ۱۰۰ هزار مصدوم شیمیایی و ثبت بیشترین مقالات علمی در مورد درمان مصدومان شیمیایی توسط ما ایرانی ها بعنوان یک دستاورد بزرگ علمی مطرح است.

حسینی انجام بیشتر از ۱۰۰ هزار عمل جراحی حیات بخش را از دیگر دستاوردهای دوران دفاع مقدس عنوان نمود و اظهار داشت: در دوران جنگ تحمیلی باتوجه به این که انتقال برخی مجروحان به بیمارستان های شهری با ریسک از دست دادن آنان همراه بود خیلی از عمل های جراحی سنگین در بیمارستان های صحرایی نزدیک خط مقدم انجام می شد که این اقدام کاهش ۳۰ تا ۵۰ درصدی تلفات را به دنبال داشت.

معاون بهداد ناجا با اشاره به بهره برداری این معاونت از تجارب بهداری رزمی دفاع مقدس در اجرای مأموریت های امداد و انتقال و درمان کارکنان در یگان های مرزی و دوردست اظهار نمود: به سبب پراکندگی یگان های ناجا در مرزها، پاسگاه و نقاط صعب العبور با الگوپذیری از بهداری رزمی دوران دفاع مقدس در ۱۴ نقطه دوردست، سامانه پزشکی ازراه دور به وجود آورده ایم و در صدد هستیم تا آخر سال این سامانه را به ۱۰۰ نقطه افزایش دهیم.

حسینی امکان دسترسی سریع کارکنان در نقاط صفر مرزی به خدمات برخط پزشکی و مشاوره با مراکز درمانی ناجا شامل کلینیک و بیمارستان ها را از اهداف گسترش سامانه های پزشکی ازراه دور ذکر کرد.

به گزارش پایگاه خبری پلیس او همینطور از اجرای طرح "طبیب دوار" در نقاط مرزی و دوردست اطلاع داد و اظهارکرد: در این طرح، تیم پزشکی متشکل از پزشک و کارشناسان بهداشت، روان شناس، پرستار و بهیار ضمن بازدید و نظارت بر وضعیت بهداشت و سلامت کارکنان یگان های مرزی، آنان را تحت پایش سلامت و آموزش های در رابطه با خودمراقبتی و ارتقای بهداشت و سلامت فردی قرار می دهند.

منبع:

1399/07/02
11:34:43
5.0 / 5
1252
تگهای خبر: آموزش , استاندارد , خدمات , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum