شرط و شروط درمان بیماری های زنان در كرونا از علایم غیرطبیعی، ساده گذر نكنید

شرط و شروط درمان بیماری های زنان در كرونا از علایم غیرطبیعی، ساده گذر نكنید

به گزارش انجمن پارسیان رئیس بخش زنان بیمارستان امام حسین (ع)، با اشاره به اینكه در تمامی مراكز بهداشتی و درمانی خدمات پزشكی با حفظ اصول بهداشتی ارائه می شود، رجوع زنان به پزشك را در صورت مشاهده علایم غیر طبیعی و بروز بیماری های زنان كه احتیاج به درمانهای اورژانسی دارند، حتی در ایام كرونایی ضروری خواند.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، دکتر مریم السادات حسینی، متخصص زنان و زایمان، بیماری های زنان را به دو بخش مرتبط به حوزه مامایی و حوزه زایمان تقسیم کرد و اظهار داشت: در مورد زنان آبستن در زمان کرونا COVID-۱۹ دستورالعمل های زیادی از جانب وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ گردیده و در دسترس می باشد، اما رعایت پروتکل های بهداشتی، رفتن به پزشک به محض تشخیص حاملگی و انجام بررسی های لازم توسط پزشک اهمیت زیادی دارد.
وی با اعلان اینکه حتما در فاصله ۱۱ تا ۱۳ هفتگی حاملگی که غربالگری سه ماهه اول انجام می شود باید نسبت به رفتن به پزشک اقدام گردد، اظهار داشت: ترس از مبتلا شدن به کرونا نباید مانع رجوع شود، چونکه افزایش سن حاملگی بدون پیگیری معاینات، می تواند بروز مسائلی پیچیده ای را با خود به همراه داشته باشد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به ضرورت رجوع زنان آبستن به مراکز بهداشتی و درمانی در فاصله ۱۶ تا ۱۷ هفتگی برای غربالگری دوم، عنوان کرد: اگر غربالگری ها انجام شد و هیچ نکته پاتولوژیکی یا علایم خاص همچون خونریزی و درد وجود نداشت، زنان می توانند در سه ماهه دوم با فواصل طولانی تری ویزیت شوند.
دکتر حسینی اظهار نمود: در سه ماهه سوم امکان دارد با نشانه هایی مثل افزایش فشارخون، مسمومیت حاملگی، خونریزی های غیرطبیعی و زایمان زود رس مواجه باشند که سفارش می نماییم به محض ظهور علایم هشدار، حتما به پزشک رجوع کنند و در غیر این صورت مراجعات دوره ای سه ماهه سوم را طبق روال انجام دهند.
وی بررسی وضعیت زنان بعد از زایمان را هم مهم خواند و اضافه کرد: پس از زایمان بر مبنای نوع زایمان و پرخطر یا کم خطر بودن حاملگی، سفارش هایی در موقع ترخیص داده و تاریخ رجوع بعدی مشخص میشود که حتما باید طبق همان تاریخ ویزیت انجام و برای پیگیری وضعیت نوزادان به متخصصان این حوزه رجوع شود.
سطح بندی بیماران در دوران اپیدمی کرونا
این متخصص زنان و زایمان در ادامه اظهار نمود: بخش دوم بیماری های زنان، ژنکولوژی یا بیماری های مربوط به سنین باروری یا یائسگی است، اگر فردی در این حوزه مشکل خاصی ندارد و مراقبت ها و رسیدگی های سالیانه را انجام داده و هیچ نکته غیر طبیعی در سیر مراجعات قبلی نداشته است، با عنایت به اپیدمی سفارش می شود مراجعات روتین را به تاخیر بیندازد.
وی در مورد سطح بندی بیماری های زنان در اپیدمی کرونا، عنوان کرد: طبق دستورالعمل وزارت بهداشت بیماران به سطح یک، دو و سه تقسیم می شوند. سطح یک زنانی هستند که مشکل اورژانس حیاتی دارند و باید در عرض ۲۴ ساعت برای رفع مساله اقدام شود؛ کیست تخمدانی که پاره شده، حاملگی خارج از رحم، سقط و خونریزی و مشکلات داخل شکمی همچون این موارد هستند.
دکتر حسینی اضافه کرد: در سطح ۲ موارد اورژانس هستند و باید در عرض ۷۲ ساعت بررسی های لازم صورت گیرد. سطح ۳ هم بیمارانی هستند که احتیاج به عمل های الکتیو دارند، همچون سرطان ها که می توان درمان آنها را در عرض یک تا دو هفته به تاخیر انداخت.
در صورت مشاهده علایم غیرطبیعی دست روی دست نگذارید
این متخصص زنان همینطور سفارش کرد بیمارانی که برای آنها تشخیص سرطان داده شده یا در مورد بروز آن شک دارند، حتما به پزشک رجوع کنند و مطمئن باشند که تمامی مراکز با رعایت حفظ اصول ایمنی بهداشتی قادر به ارائه خدمت به این بیماران هستند، چونکه با گذر زمان این بیماری پیشرفت می کند و درمانش پیچیده تر می شود.
دکتر حسینی، خاطرنشان کرد: اگر فردی در سن یائسگی خونریزی غیرطبیعی دارد و شک به سرطان می رود، باید در همان مراحل اولیه رجوع کند، چونکه درمان فرد با یک عمل جراحی کامل می شود، اما اگر تاخیر داشته باشد، علاوه بر جراحی احتیاج به شیمی درمانی و رادیوتراپی پیدا کرده و علاوه بر هزینه بیشتر درصد بهبود و بقا هم کاهش می یابد.
وی با تاکید بر لزوم رفتن به موقع خانمهایی که با بروز علایم غیرطبیعی مواجه می شوند، اظهار داشت: در ویزیت اولیه میزان خطر توضیح داده می شود تا اگر نیاز بود اقدامات تکمیلی تجویز شود. البته در بیمارستان امام حسین (ع) تلاش داریم در مراحل اولیه به صورت تلفنی یا مجازی پاسخگو باشیم اما گاهی احتیاج به انجام معاینه، سونوگرافی و آزمایش وجود دارد که باید حضوری به مراکز رجوع کنند.
دکتر حسینی عنوان کرد: نکته بسیار حائز اهمیت در مورد بیمارانی که با خونریزی غیرطبیعی در حجم بالا و کم خونی ناشی از آن دست و پنجه نرم می کنند، این است که اگر در مراحل پیشرفته بیماری رجوع کنند، امکان دارد به تزریق خون نیاز داشته باشند و همین تزریق خون می تواند مشکل ساز شود.
شرط و شروط پیگیری درمان بیماری های زنان
رئیس بخش زنان بیمارستان امام حسین (ع)، با اعلان اینکه افرادی هم با وجود پاپ اسمیر غیرطبیعی و ضایعات پیش سرطانی، از ترس کرونا به مراکز رجوع نمی کنند، اظهار نمود: درمان بعضی از این ضایعات را می توان بین ۳ تا ۶ ماه به تعویق انداخت بدون اینکه خطری فرد را تهدید کند، اما اگر شک به سرطان، بخصوص سرطان دهانه رحم وجود داشته باشد، بهتر است درمان به تعویق نیفتد.
وی افزود: در مورد تمام سرطان های زنان، شامل دهانه رحم، رحم یا تخمدان سفارش می شود اعمال جراحی به تعویق نیفتد و اگر بیمار پرخطر نیست و احتیاج به آی سی یو ندارد و خودش به سبب بیماریهای زمینه ای در معرض مبتلا شدن به کووید نیست، در اسرع وقت درمان صورت گیرد. اگر بیمارانی از نظر اعمال جراحی پرخطر باشند سفارش این است درمان های جایگزین مثل درمان دارویی یا شیمی درمانی یا رادیوتراپی صورت گیرد.
وی ضمن تاکید بر ضرورت توجه به علایم غیرطبیعی، عنوان کرد: هر نشانه غیرطبیعی که با سیر ماه های قبل تفاوت داشته باشد، همچون درد در ناحیه تحتانی شکم، احساس نفخ، احساس توده یا علائمی مثل کاهش وزن و سردرد، زنگ خطر است و باید در اسرع وقت به پزشک رجوع شود.
تکلیف نوزادان مادران کرونایی چه می شود؟
وی درمورد یکی از نگرانی های مادران آبستن در بحران شیوع ویروس کرونا، عنوان کرد: مهمترین سفارش به زنان آبستن این است که همچون سایر افراد حتما بهداشت را رعایت نمایند در مجامع عمومی ظاهر نشوند، سفر نروند و ماسک بزنند، اما اگر مبتلا شدند در صورت وجود علایم باید به پزشک رجوع کنند و تحت درمان قرار گیرند.
وی با اشاره به اطلاعات و پژوهش های انجام شده در مورد مبتلا شدن به کووید-۱۹ از راه جفت، اضافه کرد: این مورد هنوز قطعا اثبات نشده است.
به قول دکتر حسینی، برخی گزارشات نشان داده است تست PCR نوزاد پس از تولد مثبت شده است، اما هنوز در مورد زمان و نحوه مبتلا شدن قطعی نمی توان اظهارنظر کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، رئیس بخش زنان بیمارستان اما حسین (ع) در انتها خاطرنشان کرد: مادر مبتلا به کرونا و بدحال نمی تواند به کودک شیر بدهد، اما اگر بدون علامت و در منزل تحت مراقبت باشد، با زدن ماسک و شست و شوی دست ها می تواند شیردهی داشته باشد.
منبع:

1399/08/02
21:17:37
5.0 / 5
1432
تگهای خبر: تخصص , خدمات , دانشگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum