كشف ذره عجیب در بدن بیماران مبتلا به گندخونی

كشف ذره عجیب در بدن بیماران مبتلا به گندخونی

انجمن پارسیان: محققان موفق به شناسایی ذره ای عجیب در جریان خون افراد مبتلا به گندخونی شده اند که سلول های ایمنی بدن معروف به نوتروفیل آنها را تولید می کنند.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از نیواطلس، ذره مورد اشاره شباهت زیادی به سس گوجه فرنگی دارد و نخستین بار توسط محققان آمریکایی در بدن موش های مبتلا به گندخونی شناسایی شده است.
سپتیسمی یا گندخونی نوعی التهاب عفونی است که سراسر بدن را فرا می گیرد و تب، تپش قلب، افزایش میزان تنفس و گیجی همچون نشانه های آن است. این بیماری باعث کاهش فشار خون و کاهش خروجی ادرار و تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود و عامل آن یک باکتری به نام استافیلوکوکوس اورئوس است.
این ذرات باریک به دیواره رگ های خونی موش ها می چسبند و هنوز ماهیت و علت شکل گیری آنها مشخص نمی باشد. بررسی ها نشان داده است ذرات مرموز مذکور در درون رگ های خونی انسان های مبتلا به گندخونی هم شکل می گیرند. اما مواد تشکیل دهنده آنها هنوز معلوم نیست.
این ذرات توسط سلول های ایمنی بدن معروف به نوتروفیل ها شکل می گیرند که بلافاصله پس از وقوع جراحت و صدمه در بدن وارد عمل می شوند. ذرات مورد اشاره پدیده هایی عادی نیستند و در بدن موش ها و انسان های سالم وجود ندارند. پزشکان امیدوارند با نمونه برداری از بدن مبتلایان به گندخونی اطلاعات بیشتری در مورد ماهیت این ذرات عجیب به دست آورند.


منبع:

1399/09/19
17:41:02
5.0 / 5
1059
تگهای خبر: سیستم , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum