ضرورت اقدام تمام دستگاه ها برای رفع آلودگی خاك تهران

ضرورت اقدام تمام دستگاه ها برای رفع آلودگی خاك تهران

به گزارش انجمن پارسیان رئیس اداره پایش اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ضمن اشاره به اینکه خاک ۶۱۳ نقطه در سطح مناطق ۲۲ گانه شهر تهران «آلوده» شناسایی شده است، اظهار داشت: هنوز آلودگی خاک در هیچ نقطه از شهر تهران به وضعیت اعلام خطر نرسیده با این وجود لازم است تمام دستگاه ها در جهت پیشگیری و رفع آلاینده های خاک اقدام نمایند.غلامرضا پدیدار در گفت و گو با ایسنا، ضمن تاکید بر اهمیت خاک در زندگی بشر اظهار نمود: مبحث خاک بستر خیلی از فعالیتهای بشر را تشکیل می دهد. ازاین رو حفظ خاک و پیشگیری از آلودگی آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و بدین منظور اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران شاخصهای فیزیکی و شیمیایی خاک را مورد مطالعه قرار می دهد.

وی ضمن اشاره به اینکه خاک به شکلی خاصیت تصفیه کنندگی و فیلتراسیون دارد، تصریح کرد: آلودگی خاک در شهر تهران هنوز به معضلی بزرگ تبدیل نشده است اما برخی عناصر سنگین همچون آرسنیک، واریوم، کادنیوم، روی، کبالت عوارض جانبی شدید و تأثیر زیادی بر مبتلا شدن به سرطان دارند و لازم است پایش، اندازه گیری و مطالعه شوند و ما بر اندازه گیری این شاخص ها متمرکزتر هستیم البته تابحال در هیچ نقطه بررسی شده در شهر تهران اعلام وضعیت خطر نشده است.

پدیدارضمن تاکید بر اینکه معضل اصلی که سبب ایجاد آلودگی در خاک و ورود عناصر سنگین به آن می شود وجود کارخانه ها و صنایع مجاز نمی باشد، اظهار داشت: فاضلاب منازلی هم که در سطح بستر رها می شوند هم وارد خاک می شود اما معمولا با فیلتراسیون خاک از بین می روند.

وی افزود: خاک یک مبحث گسترده ای است که بستر خیلی از فعالیتهای بشر را تشکیل می دهد. ازاین رو لازم است تمام نهادهای ذی نفعی که فعالیتهای آنها با خاک در ارتباط می باشد بخصوص وزارت جهاد کشاورزی و سازمان آب و فاضلاب در زمینه حفظ خاک و رفع آلودگی های موجود در آن اقدام نمایند.

رئیس اداره پایش اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران اضافه کرد: بهتر است در زمینه حفاظت و رفع مشکلات آلودگی خاک بیشتر اقدام گردد و هر نهاد باید برپایه شاخصهای مخصوص خود به بررسی آلودگی خاک بپردازد.

پدیدار با تکیه بر اینکه ما امانت دار نسل های آینده هستیم، اظهار داشت: گاهی کم لطفی هایی خواسته یا ناخواسته از جانب مردم در قبال طبیعت صورت می گیرد مانند تخلیه روغن موتور در کنارگذرها یا تخلیه غیرمجاز و غیراصولی نخاله های ساختمانی که سبب برهم ریختن بستر و ساختار خاک می شود. ازاین رو لزوم دارد که در برنامه ریزی های کلانی که در شهرها و خصوصا در راه اندازی و جانمایی شهرک های صنعتی صورت می گیرد حتما به مسائلی همچون تصفیه و خروجی فاضلاب ها توجه و فعالیت ها و اقدامات با توجه به برنامه های توسعه پایدار صورت گیرد و پیش رود.

منبع:

1399/09/21
12:55:26
5.0 / 5
1036
تگهای خبر: توسعه , دستگاه , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum