در نشست وزارت علوم با سفیر ایتالیا ؛

نقشه راه همكاری علمی ایران و ایتالیا مشخص شد

نقشه راه همكاری علمی ایران و ایتالیا مشخص شد

انجمن پارسیان: در وبینار تخصصی همکاریهای علمی، فناوری و فرهنگی ایران و ایتالیا بر گسترش همکاریهای پژوهشی بین دو کشور تاکید و نقشه راه همکاری علمی بین دو کشور مشخص شد.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از مهر، همزمان با آغاز به کار بیست و یکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار کشور که در سال ۱۳۹۹ به علت شیوع کرونا به صورت مجازی برگزار شد، وبینار تخصصی همکاریهای علمی، فناوری و فرهنگی ایران و ایتالیا با حضور سفرای دو کشور ایران و ایتالیا، مقام­هایی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) و با سخنرانی متخصصینی از دانشگاه ها، پارک­های علم و فناوری و موسسات پژوهشی دو کشور با حضور ۱۸۰ نفر برگزار گردید.
در این نشست ابتدا عبدالساده نیسی مدیرکل دفتر پشتیبانی از پژوهش و فناوری وزارت عتف اهداف این نشست را تبیین و به عزم کارگروه تعاملات ایران و ایتالیا بر گسترش روابط علمی و فناوری دو کشور اشاره نمود. سپس حسین سالار آملی قائم مقام وزارت عتف در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری­های علمی و بین المللی به ایراد سخنرانی پرداخت.
در ادامه این برنامه حمید بیات سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور ایتالیا و جوزپه پرونه سفیر ایتالیا در ایران ضمن استقبال از برگزاری این نشست تخصصی به بیان دیدگاه­ های خود و عرضه پیشنهادات در جهت تقویت همکاری­های دو کشور بخصوص در زمینه ­های علم، فناوری و فرهنگی پرداخته و نقش حوزه دیپلماتیک دو کشور را در تقویت این همکاری شرح داد.
سپس دکتر علی باستی رئیس پارک علم و فناوری گیلان و دبیر اجرایی بیست و یکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار کشور ضمن بیان پیشینه نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری و فرایند تبدیل آن به یک نمایشگاه مجازی، با ورود به نمایشگاه به صورت آنلاین ویژگی­های آن و شرکت کنندگان شامل دانشگاه­ها، پارک ­های علم و فناوری و موسسات پژوهشی را معرفی نمود.
بررسی نقش دیپلماسی فناوری بر همکاریهای علمی و فناوری ایران و ایتالیا در ادامه دکتر وینچنزو لیپاردی از موسسه SPICI ایتالیا فعال در همکاری­های بین المللی حوزه نوآوری ضمن اشاره به نقش دیپلماسی علمی بر گسترش روابط علمی و فناوری ایران و ایتالیا، بر رابطه بیشتر زیست بوم ­های نوآوری و استارتاپی دو کشور تاکید نمود.
سپس محمدرضا موحدی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف ضمن عرضه گزارشی از وضعیت زیست بوم پژوهش و فناوری کشور به بیان پتانسیل­ها و زیرساختهای موجود در دانشگاه صنعتی شریف و پارک علم و فناوری شریف در جهت افزایش تعاملات دو کشور پرداخته و پیشنهاداتی در این خصوص عرضه کردند.
معرفی زیست بوم پژوهش و فناوری کشور توسط معاون پژوهشی دانشگاه شریف
در این نشست همینطور پروفسور کارلو چررتی (استاد ایران شناسی دانشگاه ساپینتزا رم) همکاریهای دوجانبه در زمینه فعالیتهای فرهنگی و دیرینه شناسی و نتایج بدست آمده در سالهای گذشته مواردی را ذکر کرد، پروفسور جورجیو ونتره (رئیس گروه مهندسی الکترونیک و فناوری اطلاعات دانشگاه فدریکو ناپل ایتالیا و مدیر علمی آکادمی توسعه دهنده اپل، تنها آکادمی اروپایی)، پرونده موفقیت آمیز قطب فناوری دانشگاه ناپل توسط کمیسیون اروپا و چندین آکادمی و تعامل با شرکتهای بزرگ بین المللی را معرفی کردند، هادی شهریار شاه حسینی (معاون بین الملل دانشگاه علم و صنعت ایران)، مژگان یزدیان پور (رئیس مرکز همکاری­های علمی و بین المللی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان) و منیر خلقی (مدیر امور حقوقی و بین الملل مرکز پژوهش­های میراث فرهنگی و گردشگری) در چارچوب عرضه سمینارهایی به بیان پیشینه تعاملات دو کشور و موضوعات مورد علاقه جهت افزایش همکاری­های فیمابین پرداختند.
در آخر دکتر لیپاردی و دکتر نیسی ضمن اشاره به اینکه در سال­های اخیر عملکرد آکادمیک دو کشور و سیاستگذاری سفارتخانه های دو کشور نشان داده است که «دیپلماسی علمی» می تواند از جایگاه ویژه ای در روابط ایران و ایتالیا برخوردار باشد.
نقشه راه همکاری علمی ایران و ایتالیا مشخص شد
دکتر نیسی همینطور ضمن تشکر از استادان ایرانی و ایتالیایی که در این برنامه با سخنرانی های خود بر اهمیت و غنای همکاریهای پژوهشی میان دو کشور داشته اند تصریح کرد که این آخر برنامه ما نیست، بلکه آغازی تازه برای توسعه پیوندهای علمی و فرهنگی میان این دو ملت بزرگ است.
این مقام مسول وزارت علوم جمع بندی این وبینار را در دو برنامه زیر و در واقع نقشه راه همکاری با کشور ایتالیا اعلام کرد؛
برنامه کوتاه مدت: تقویت و ادامه همکاری­هایی که با ایتالیا شکل گرفته و عملیاتی کردن پروژه­ها و تفاهم ­نامه­ های همکاری بین موسسات علمی دو کشور.
برنامه بلند مدت: رویکرد برد-برد؛ تلفیقی از رویکرد بالا به پایین و پایین به بالا برای تعریف پروژه های جدید و برنامه ریزی منسجم برای اجرای آنها، همچون تاسیس انجمن علمی ایران و ایتالیا که می­تواند شبکه علم و فناوری دو کشور ذیل آن تعریف و کارهای پژوهش و فناوری دنبال کند؛ راه اندازی روز علم و فناوری ایران و ایتالیا و راه اندازی دومین فروم فناوری دو کشور.
همچنین در پایان پیشنهاد شد موضوعات مطرح شده در این جلسه تخصصی از راه کارگروه تعاملات ایران ایتالیا (IIAC Leading House) مستقر در وزارت عتف و با همکاری بعضی از شرکای ایتالیایی همچون موسسه SPICI برای برنامه ریزی بیشتر در دستور کار قرار گیرد.


منبع:

1399/10/01
14:02:37
5.0 / 5
1179
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum