مینو محرز :

جهت شركت در آزمایش واكسن كرونا از سراسر ایران داوطلب شدند

جهت شركت در آزمایش واكسن كرونا از سراسر ایران داوطلب شدند

به گزارش انجمن پارسیان عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به اینکه جهت شرکت در آزمایش واکسن کرونا از سراسر ایران تماس گرفتند، اظهار داشت: ما امیدواریم و مردم هم امیدوار باشند.دکتر مینو محرز در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد واکسن های ایرانی کرونا با اشاره به اینکه مشکلی برای تولید واکسنی که مصونیت ایجاد نماید نداریم، اظهار داشت: تنها واکسنی که مجوز از وزارت بهداشت دریافت کرده همین واکسنی است که مقرر است هفته آینده وارد فاز بالینی شود.
عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به اینکه واکسن هایی که مصونیت دهند قابل اطمینان هستند، اظهار داشت: این واکسن که در حال ورود به مرحله کار آزمایی بالینی است بر مبنای متد ویروس کشته شده است و خصوصیت اصلی این واکسن هم ایجاد مصونیت است؛ همینطور واکسن بر مبنای متد ویروس کشته شده عارضه ای ندارد.
وی در مورد اطمینان داشتن مردم به واکسن های ایرانی اظهار داشت: وقتی واکسنی خوب باشد و مصونیت بدهد حتما سفارش می نماییم مردم استفاده کنند. یعنی مردم این اطمینان را داشته باشند چونکه ما در کشورمان دانش ساخت واکسن را داریم.
محرز تصریح کرد: ما باید واکسن هایمان را خودمان بسازیم و چه بهتر که ساخت این واکسن ها با دانش و تکنولوژی ای که داریم تهیه شوند. ما امیدواریم و مردم هم امیدوار باشند چونکه هر یک از این پروژه ها که مجوزهای بالینی را دریافت می کنند بر مبنای استانداردهای بین المللی پیش می روند.
عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با تکیه بر اینکه ابداً از محققان روسی و چینی در این پروژه واکسن که این هفته وارد فاز بالینی می شود استفاده نکردیم اظهار داشت: همه ساخت این واکسن کار ایران است.
وی ضمن اشاره به استقبال مردم از واکسن کرونا و ثبت نام چندهزار نفری برای تست بالینی واکسن کرونا اظهار داشت: خوشبختانه استقبال خوبی شده و داوطلبان از تمام ایران تماس می گیرند؛ این سبب شادمانی است که مردم استقبال می کنند.
محرز با تکیه بر اینکه این واکسن ایرانی برای همه مردم ایران قابل استفاده می باشد، بیان نمود: امیدوار هستیم که فاز اول به خوبی پیش رود و پس از نتیجه گرفتن وارد فاز دوم شویم.
وی تصریح کرد: اگر امکانات را داشته باشیم و خودمان این واکسن را تولید نماییم بهتر است ولی به هر صورت باید واکسن خارجی هم تهیه شود چون هم اکنون امکان تولید به صورت انبوه نیست.
عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا اظهار داشت: سالهاست که واکسن سازی در کشور ما متوقف شده بود و مجبور بودیم وارد نماییم و به مشکلاتی برای واردات همچون واکسن آنفولانزا بر خوردیم ازاین رو باید خودمان در ایران تولید نماییم انشاالله امکانات بیشتری هم در تولید انبوه تر خواهیم داشت.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه این واکسن می تواند در مقابل جهش های جدید تاثیری داشته باشد، افزود: این واکسنی که تولید می شود در مقابل جهش های ویروس هم موثر است. جهشی نیست که واکسن در آن موثر نباشد.
وی در مورد واکسن هایی که بر مبنای mRNA مقرر است در کشور تولید شوند هم اظهار داشت: هنوز هیچ پروژه تولید واکسن مبتنی بر mRNA در کشور به مرحله دریافت مجوز نرسیده که فاز اول بالینی را انجام بدهد؛ این پروژه ها باید مراحل مختلفی را بگذرانند و وزارت بهداشت مجوز آنها را صادر کند و پس از دریافت مجوز اخلاق به سمت کارآزمایی بالینی بروند.
محرز افزود: اگر این پروژه ها در کارآزمایی بالینی موفق بودند و مصونیت به فرد دادند و از طرفی عارضه ای نداشتند، به سمت دریافت مجوز می روند.
وی با اشاره به اینکه تا جایی که می دانم هنوز هیچکدام از پروژه های مبتنی بر mRNA مجوزی دریافت نکرده اند، تصریح کرد: اگر امکانات تهیه وجود داشته باشد می توانیم متکی به خودمان باشیم و کل کشور را واکسینه نماییم.


منبع:

1399/10/06
19:39:07
5.0 / 5
1036
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum