عدم بررسی لایحه بهره برداری از پیاده روها به علت جلسه با منتقدان لایحه

عدم بررسی لایحه بهره برداری از پیاده روها به علت جلسه با منتقدان لایحه

اعضای شورای شهر تهران با رای مثبت خود لایحه «طرح بهره برداری از پیاده روها» را به علت برگزاری جلسه هم اندیشی با منتقدان از دستور بررسی خارج کردند.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، برپایه دستور جلسه شورای شهر مقرر شده بود که در جلسه امروز بامداد لایحه طرح «بهره برداری از پیاده روها» مورد بررسی اعضای شورای شهر قرار گیرد، اما در ابتدا محسن هاشمی با بیان اینکه پیشنهادی توسط دو عضو شورای شهر یعنی بهاره آروین و علی اعطا به هیات رئیسه تقدیم شده و خواهان آن شدند که این لایحه از دستور بررسی بیرون برود، اظهار داشت: از یکی از پیشنهاد دهندگان درخواست می شود که علل پیشنهادی خویش را برای همه اعضاء تشریح کنند.

در ادامه علی اعطا بعنوان یکی از پیشنهاد دهندگان خروج این دستور از بررسی اظهار نمود: در ۲۸ اسفندماه سال قبل لایحه طرح بهره برداری از پیاده روها از جانب شهرداری به شورا ارسال شد و کار مفصلی بر روی این لایحه در شورای شهر انجام گرفت.

وی با بیان اینکه بررسی این لایحه به دو کمیسیون برنامه و بودجه و معماری و شهرسازی سپرده شد، با این وجود دو کمیته طرح های شهری و کمیته شفافیت به صورت خاص بر روی این مورد تمرکز کرده و جلسات مختلفی را جهت بررسی ابعاد مختلف این پیشنهاد برگزار کردند.

وی با بیان اینکه کارگروهی تشکیل شد و جلسات مختلفی با حضور کارشناسان مختلف جهت بررسی ابعاد این لایحه تشکیل دادیم، افزود: با این وجود در روزها و هفته های اخیر تماسهای زیادی از جانب اساتید دانشگاه، متخصصان و برخی تشکل های مدنی داشتیم که درخواست داشتند جلسه ای با حضور منتقدین این لایحه برگزار گردد تا آنها هم نظرات خویش را مطرح کنند.

سخنگوی شورای شهر با بیان اینکه طی صحبتی که با تعدادی از همکاران داشتیم پیشنهاد خروج از دستور بررسی را به هیات رییسه تقدیم کردیم، خاطرنشان کرد: ماه هاست که بر روی بررسی این لایحه سعی کردیم و به نظر می آید نباید بدون آنکه نظر منتقدان را بشنویم بی تفاوت باشیم.

در ادامه میرلوحی در مخالفت با این پیشنهاد اظهار داشت: استفاده از پیاده روها بنا به علل مختلف امروز به یک حقیقت شهری تبدیل گشته است و می بینیم که بعضی ها بدون مجوز از این فضای عمومی استفاده می نمایند.

وی با بیان اینکه برخی ها فکر می کنند که می خواهیم همه پیاده روها را بفروشیم، اما این طور نیست، خاطرنشان کرد: شهرداری باید گزارشی عرضه نماید تا ببینیم چند میلیون مترمربع از فضاهای پیاده روها در حال بهره برداری تجاری است بدون آنکه حق مردم و شهر در نظر گرفته شود و متاسفانه می بینیم که در این حوزه سو استفاده هایی می شود و حتی پول رد و بدل می شود، اما این پول به جیب شهر و شهرداری نمی رود و باید برای مبارزه با فساد هم که شده هرچه سریع تر مبحث پیاده روها را تعیین تکلیف نماییم.

به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، در ادامه زهرا نژاد بهرام در موافقت با پیشنهاد خروج از این لایحه از دستور جلسه اظهار نمود: به نظر می آید از آنجایی که کار مفصلی برای این لایحه انجام شده باید صدای منتقدان دیگر را هم بشنویم و خوب است که برای مدتی هم که شده این لایحه از دستور بیرون برود تا صدای منتقدان جدید را هم بشنویم.

وی با بیان اینکه در شورای شهر پنجم سامانه ای طراحی شده تا مردم بتوانند با مشارکت در مورد طرح ها و لوایح نظرات خویش را بگویند، افزود: مسئله ی قابل توجه این است که در مورد این لایحه تابحال ۶۰ نظر دریافت کردیم که به نوبه خود بی نظیر است و نشان داده است مردم در این خصوص حساس هستند و بهتر است نظرات عمومی تر مردم را هم در این خصوص بشنویم.

در ادامه محسن هاشمی به طنز اظهار نمود: به نظر می آید اعضای شورای شهر در مورد پیاده روها گرفتار فوبیا شده اند و میرلوحی فکر می کند پیاده روها از طلا است اما هدف ما افزایش نشاط اجتماعی و نه درآمد زایی است و به اشتباه به جامعه هدف مان را منتقل نکنیم چون که ما اصلاح طلب ها دوست داریم مردم با نشاط باشند و بنابراین از پیاده روها هم استفاده می نماییم.

وی با بیان اینکه به شما سفارش می کنم که یک کتاب کره ای به اسم «خیابان های شهر من از طلا است» را بخوانید، خاطرنشان کرد: من احساس می کنم که شورا از طرح پیاده روها ترسیده و بنابراین یک جلسه هم اندیشی برگزار می کنم تا همه اعضاء در آن حضور داشته باشند و بتوانیم نظرات همه را در آن بشنویم.

به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، نهایتا هیات رییسه پیشنهاد خروج لایحه «طرح بهره برداری از پیاده روها» را به رای گیری گذاشت که با کسب آرای بیشتر از دستور رسیدگی خارج شد.
منبع:

1399/10/16
11:35:45
0.0 / 5
1116
تگهای خبر: تخصص , دانشگاه , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum