جلسه فوق العاده جهت بررسی اساسنامه سازمان جدید تعلیم و تربیت

جلسه فوق العاده جهت بررسی اساسنامه سازمان جدید تعلیم و تربیت

به گزارش انجمن پارسیان وزیر آموزش وپرورش با اشاره به اینکه بهترین کانون تربیت کودک خانواده است، اظهار نمود: تشکیل سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک یک نقطه عطف است.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، جلسه فوق العاده شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی با موضوع بررسی اساسنامه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شد که در این نشست علاوه بر وزیر آموزش وپرورش و معاونین مربوطه، رئیس سازمان بهزیستی و نماینده سازمان برنامه وبودجه، اعضاء حقیقی و حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت حضوری و مجازی مشارکت داشتند.

محسن حاجی میرزایی در جلسه فوق العاده شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار نمود: بزرگ ترین فرصت برای جمهوری اسلامی تعلیم و تربیت است و یکی از فرصت سوزی ها هم عدم استفاده از این ظرفیت متعالی است.

وی ادامه داد: این سازمان از مصادیق روشن "معنای قلیل المؤنه و کثیر المعونه" است و بار تربیت این سنین فقط روی دوش خانواده است و کافی است خدمات به خانواده ها ارائه شود تا راندمان بالا را در این سنین شاهد باشیم.

وزیر آموزش وپرورش بابیان اینکه تشکیل این سازمان یک نقطه عطف در نظام تعلیم و تربیت است که تأثیرات خوبی را به همراه خواهد داشت، اظهار داشت: باید بتوانیم بخش هایی که برخوردار از امکان آموزش در این سنین نیستند را تحت پوشش قرار دهیم.
وی ادامه داد: بهترین کانون تربیت کودک خانواده است و ما اگر خدمات مشاوره ای به والدین بدهیم و آنها را توانمند نماییم به توفیقات مهمی دست پیدا خواهیم کرد.

در این جلسه، سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا (س)، اظهار نمود: تشکیل سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک در جلسه ۸۳۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده و برمبنای تصمیم آن جلسه اساسنامه این سازمان نیز باید طی یک ماه به تصویب برسد.

وی ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی تا حالا ۳۴ مصوبه در طول ۳۶ سال عمر خود درباب آموزش وپرورش داشته است که نخستین آن مصوبه شماره ۸۰ در سال ۱۳۶۵ پیرامون موضوع مهدهای کودک بوده است که بر اساس آن مصوبه مسئولیت مجوز دهی مهدهای کودک را به سازمان بهزیستی و امور تربیتی را به کمیته ذیل وزارت فرهنگ و علوم وقت واگذار کرده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بابیان اینکه ۳۴ مصوبه شورا پیرامون آموزش وپرورش در ۴ گروه دسته بندی شده است، اظهار داشت: گروه اول را می توان در حوزه تصویب اساسنامه ها قرارداد که دراین زمینه ۶ اساسنامه مانند اساسنامه های باشگاه دانش پژوهان جوان، دانشگاه فرهنگیان، سازمان مدارس پرورش استعدادهای درخشان و... به تصویب رسیده است. همین طور در گروه دوم، تصویب ۳ بخشنامه و گروه سوم که بیشتر مصوبات در آن قرار می گیرد، ۱۸ مصوبه مربوط به امور اجرائیست.
عاملی با اشاره به اینکه گروه چهارم، مصوبات محتوایی شورا برای آموزش وپرورش است، تاکید کرد: بطور قطع سند تحول بنیادین آموزش وپرورش مهم ترین مصوبه این شورا از ابتدا تا حالا درباب آموزش وپرورش کشور بوده است.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران اشاره کرد: واقعیت این است که هر برنامه ای که برای فرهنگ جامعه، توسعه علم و فناوری، مدنیت اجتماعی و... داریم باید در آموزش وپرورش کارآمد جستجو نماییم و اگر آموزش وپرورش قوی باشد همه چیز درست می شود.

وی بابیان اینکه اگر رسیدگی لازم در این عرصه نشود جامعه گرفتار مشکل می شود، اضافه کرد: دوره کودکی مهم ترین دوره زندگی انسان است و اگر زیرساخت را رها نماییم، سایر سرمایه گذاری ها جواب نمی دهد. پس از این منظر سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک و اقدامات ما برای دوره کودکی اهمیت کانونی و محوری دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همین طور درباب اساسنامه پیشنهادی تاکید کرد: در حوزه کودکان صفرتا شش سال جامعه تحت پوشش حتما از بخش خصوصی بهره مند خواهیم داشت و باید تا آنجا که می شود از ظرفیت های بخش خصوصی استفاده گردد.

وی ادامه داد: درعین حال مسئولیت دولت بسیار سنگین است و اگر در حوزه هایی از تصدی گری باید پرهیز شود؛ در حوزه تعلیم و تربیت حتما باید مسئولیت قبول کنید و دولت خلأ ناشی از عدم پوشش این گروه سنی را باید پر کند و ۱۰۰ درصد گروه سنی زیر ۶ سال را پوشش دهد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، عاملی اظهار داشت: درواقع آموزش وپرورش مسئولیت یک مقطع جدید آموزشی و تربیتی که در خیلی از جنبه ها مبتنی بر "بازی آموزی" است را باید قبول کند.
منبع:

1399/10/25
19:50:43
0.0 / 5
969
تگهای خبر: آموزش , توسعه , حقوق , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum