با فناوری mRNA ؛

پژوهشگر ایرانی درمانی برای جلوگیری از عود سرطان كبد ابداع كرد

پژوهشگر ایرانی درمانی برای جلوگیری از عود سرطان كبد ابداع كرد

انجمن پارسیان: گروه از پژوهشگران با همکاری یک پژوهشگر ایرانی نوعی شیوه درمانی جدیدی ابداع نموده اند که شامل سلول های ایمنی زرهی است و از عود سرطان کبد بعد از پیوند عضو جلوگیری می کند.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از مدیکال نیوز، مرتضی حافظی یکی از پژوهشگران دانشگاه دوک-NUS سنگاپور همراه گروهی از پژوهشگران این دانشگاه سلول های ایمنی زرهی طراحی نموده اند که می تواند به عود سرطان در دریافت کنندگان پیوند کبد حمله کند و بدین سان نیاز به داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی در بیماران را متوقف نماید. این داروها برای اجتناب از رد شدن ارگان توسط بدن انسان، مصرف می شود. سرطان کارسینوم هپاتوسلولار رایج ترین نوع سرطان کبد است که اغلب اوقات در افراد مبتلا به بیماری مزمن کبدی و به دنبال عفونت هپاتیت بی به وجود می آید. درمان معمول برای کارسینوم هپاتوسلولار، برداشتن کبد و جایگزین کردن آن با یک عضو سالم می باشد. اما کارسینوم هپاتوسلولار در رابطه با هپاتیت بی ممکنست بعد از پیوند کبد باردیگر در بدن بیمار عود کند. پزشکان برای از بین بردن آن می توانند سلول های تی (نوعی سلول ایمنی) را به پیکر شخص تزریق کنند که بطور خاص برای هدف گرفتن هپاتیت بی در سلول های سرطانی طراحی شده است. اما دریافت کنندگان پیوند کبد باید داروهایی مصرف کنند که سیستم ایمنی بدنشان را سرکوب می کند تا از تهاجم بدن به عضو پیوندی جلوگیری شود. همین مورد تأثیرگذاری درمان با سلول های تی را با چالش روبرو می کند.
برای غلبه بر این مشکل پژوهشگران در مرکز پزشکی Duke-NUS شیوه درمانی جدیدی را ابداع نموده اند که این سلول های اختصاصی مهندسی سازی شده را در مقابل تأثیر منفی این داروها مصون کرده و موجب حفظ عملکرد آنها می شود.
در این روش پژوهشگران از تکنولوژی mRNA برای مقاوم سازی این نوع سلول ها در مقابل داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی بهره برده اند. این روش چشم اندازهای جدیدی در زمینه ایمونو تراپی در بیماران مبتلا به سرطان تحت درمان با داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی فراهم آورده است.
نتایج این مطالعه در ژورنال پزشکی هپاتولوژی انتشار یافته است. البته این پژوهش شروع راه است و به زودی شاهد استفاده از این روش در کلینیک و استفاده از این شیوه در درمان بیماران مبتلا به این بیماری و حتی سایر بیماریهای در رابطه با سیستم ایمنی خواهیم بود.


منبع:

1399/11/19
20:28:00
0.0 / 5
1041
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum