قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی كشور:

چند مأموریت ملی برای جهاد دانشگاهی تصویب گردید

چند مأموریت ملی برای جهاد دانشگاهی تصویب گردید

به گزارش انجمن پارسیان قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور از تصویب تعدادی مأموریت ملی برای جهاد دانشگاهی در جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور خبرداد.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از مهر، منصور کبگانیان پس از ظهر امروز در حاشیه جلسه یکصدو چهل و پنجم ستاد راهبری اجرای نقشه جامعه علمی کشور با عرضه گزارشی از جلسه مذکور اظهار داشت: این جلسه در دو بخش برگزار شد، در بخش اول که در ارتباط با گزارش علم و فناوری است، گزارش هایی از تعداد ثبت اختراعات و پتنت ها عرضه شد که مقداری در این حوزه صدمه وجود دارد که مورد بررسی ابتدایی قرار گرفت.
وی افزود: بخش مذکور نسبت به تولید مقالات و تولید علم در کشور، ضعیف تر است و حتما ستاد راهبری به این بخش ورود پیدا خواهد نمود گزارشی هم در مورد اعتبارات پژوهشی از مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی عرضه شد که مقداری نگران کننده بود.
قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور افزود: کاهشی در بودجه پژوهشی سال ۱۴۰۰ مشاهد می شود که بررسی مختصری صورت گرفت که تقریباً با نهادهای حاضر در جلسه به این جمع بندی رسیدیم که اعداد و ارقام، مقداری بهتر از این گزارشی هست که عرضه شده است، چون بخشی از اعتبارات پژوهشی مانند بخش خصوصی و سایر بخش های دیگر در این اعتبارات دیده نشده است.
کبگانیان افزود: دستور دوم جلسه در ارتباط با مأموریت های جهاد دانشگاهی بود همان گونه که مستحضر هستید، جهاد دانشگاهی مدتی پیش مأموریت هایی را از شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور برعهده گرفته بود که راهنمایی و رهنمودی بود که مقام معظم رهبری به اعضای جهاد دانشگاهی محول کرده بودند، ازاین رو تعدادی مأموریت ملی برای جهاد دانشگاهی تصویب گردید، همان گونه که می دانید، جهاد دانشگاهی یک نهاد ملی است و باید پرهیز نماییم از اینکه به یک بنگاه تبدیل گردد.
کبگانیان اضافه کرد: با اینکه جهاد دانشگاهی به علت انجام پروژه های بسیار سنگین در سطح بنگاهی موفق بوده است برای همین هم برنامه ستاد نقشه جامع علمی کشور این است که بر روی توانایی های جهاد دانشگاهی برای مدیریت های ملی استفاده نماید.
وی افزود: به صورت مثال جهاد دانشگاهی در آب شیرین کن ها و خودرو های ریلی پروژه های خوبی اجرا کرده و درخواست ما این بود در این قسمت ها به مدیریت انتقال فناوری ها بپردازد یعنی تمام نهادها و دستگاه هایی که این کار را برعهده می گیرند، تحت مدیریت، نظارت و آیین نامه هایی جهاد دانشگاهی باشند.
قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور اضافه کرد: در نهایت گزارش نظارت و ارزیابی ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور توسط معاون نظارت و ارزیابی عرضه شد همینطور با جهاد دانشگاهی توافق شد که برای انجام مأموریت هایی که به آن محول شده نقشه راهی پیشبینی کرده و بر مبنای آن پیش رود.


منبع:

1399/12/01
23:59:27
0.0 / 5
1134
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum