با یك مطالعه علمی ژنتیك؛

ارتباط بین افسردگی و زخم معده ثابت شد

ارتباط بین افسردگی و زخم معده ثابت شد

نتایج یک بررسی جدید که در نشریه نیچر به چاپ رسیده، ثابت می کند میان افسردگی و ابتلای افراد به زخم معده رابطه مستقیم وجود دارد.



به گزارش انجمن پارسیان به نقل از نیو اطلس، این بررسی که توسط محققان استرالیایی انجام شده، نشان داده است اختلالات روانی مانند افسردگی می توانند ابتلاء به بیماری های آزاردهنده ای مانند زخم معده را ممکن شده و حتی این روند را تسریع کنند.
هلیکوباکتر پیلوری نوعی باکتری است که در درون دستگاه گوارش فوقانی حدود ۵۰ درصد از افراد وجود دارد. این باکتری ها در اوایل دهه ۱۹۸۰ مورد توجه قرار گرفتند، چونکه در این زمان دانشمندان فهمیدند این باکتری ارتباط مستقیمی با ایجاد زخم معده دارد، با این وجود اغلب افراد آلوده به این باکتری به صورت مستقیم به زخم معده مبتلا نمی شوند.
بررسی های بیشتر نشان داد این باکتری در افرادی که مبتلا به افسردگی هستند فعالیت تخریبی دارد، اما همزمان با بهبود شرایط روانی افراد کارکرد مخرب آن متوقف می شود. برای تحقیق گسترده تر در این حوزه شرایط ۴۵۰ هزار فرد افسرده و خصوصیت های ژنتیکی آنها مورد بررسی قرار گرفت تا فرآیند توسعه بیماری زخم معده در این افراد مشخص گردد.
این افراد در مجموع در هشت گونه ژنتیکی متفاوت دسته بندی شدند و بررسی ها نشان داد در مورد شش گونه ژنتیکی تشدید افسردگی منجر به فعالیت مخرب باکتری هلیکوباکتر پیلوری و شکل گیری بیماری زخم معده می شود. تحقیق برای درک علت تشدید فعالیت باکتری مذکور در افراد افسرده ادامه دارد.


منبع:

1399/12/12
10:01:55
0.0 / 5
905
تگهای خبر: توسعه , دستگاه , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum