رییس سازمان جنگل ها خبرداد

استفاده از ظرفیت هلال احمر برای اطفای حریق جنگل ها

استفاده از ظرفیت هلال احمر برای اطفای حریق جنگل ها

رئیس سازمان جنگل ها ضمن اشاره به اینکه در ماه های گرم سال آینده حریق در جنگل ها و مراتع معضلی جدی خواهد بود، اظهار داشت: در این شرایط سازمان جنگل ها در زمینه فرهنگسازی، پیشگیری و اطفای حریق با سازمان هلال احمر همکاری خواهد نمود.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، مسعود منصور در جلسه امضای تفاهم نامه با سازمان جوانان جمعیت هلال احمر که به مناسبت هفته منابع طبیعی و روز فرهنگ و رسانه امروز در سازمان جنگل ها برگزار شد، اظهار نمود: حدود ۱۳۴ میلیون هکتار از اراضی ایران یعنی بیشتر از ۸۳ درصد از مساحت کل کشور برای مدیریت دراختیار سازمان جنگل ها و حفظ آب، خاک و پوشش گیاهی رسالت اصلی ماست.

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه طی سالهای اخیر به علت تغییر اقلیم و تخریب منابع طبیعی توسط انسان شاهد وارد شدن خسارت هایی به مناطق مختلف ازجمله کشور خودمان بوده ایم، خاطرنشان کرد: طی ۲۰ سال گذشته در کشور بیشتر از ۲۵۰۰ سیل داشتیم این درحالیست که هر سیل حدود ۷۰ میلیارد تومان خسارت به بار می آورد.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ضمن اشاره به اینکه فقر پوشش گیاهی و تخریب آن یکی عوامل جاری شدن سیل است، اظهار داشت: وظایف سازمان جنگل ها زیاد و مأموریت های فراوانی برعهده ما است. ازاین رو به تنهایی و بدون مشارکت مردم و سایر دستگاه ها نمی توانیم اهداف خویش را پیش ببریم.

منصور افزود: تغییر اقلیم و رفتار نادرست بشر با محیط زندگی خود نتایج مختلفی ازجمله وقوع طوفان های گرد و خاک، فرونشست زمین، سیل و... را به دنبال دارد. متاسفانه در بعضی نقاط تهران زمین تا حدود ۱۰ سانتیمتر نشست کرده است. ازاین رو باید این مشکلات را با اقدامی جهشی جبران کرد.

وی با اشاره به اینکه هر نقطه ای از محیط زیست که صدمه ببیند سایر نقاط را نیر گرفتار مشکل می کند، خاطرنشان کرد: ازاین رو گفته می شود که محیط زیست مرز ندارد.

در ادامه این نشست حسین میرزایی - مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی سازمان جنگل ها -اظهار کرد: جمعیت هلال احمر کشور به علت ارتباط مستقیم با مردم ظرفیت بالایی برای جلب مشارکت افراد جامعه دارد. ازاین رو ما جهت استفاده از این ظرفیت مردمی و فرهنگسازی با این نهاد تفاهم امه ای را امضا کرده ایم.

به گفته وی علاوه بر این با انعقاد این تفاهم نامه می توانیم از امکانات و تجهیزات سازمان هلال احمر برای پیشگیری و اطفای حریق استفاده نماییم.

در ادامه این جلسه محمد گل فشان - رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر - هم اظهار داشت: به قول رهبر معظم انقلاب کاشت نهال در احادیث و روایات جایگاهی بالا دارد و نیاز است که چنین فرهنگی بین آحاد جامعه ترویج پیدا کند.

گل فشان در ادامه با اشاره به اینکه سازمان جوانان هلال احمر در ۱۳۰۰ دانشگاه کشور کانون دانشجویی و در ۸۰۰۰ مدرسه کانون دانش آموزی دارد، خاطرنشان کرد: با استفاده از این ظرفیت میتوان درمورد موضوعات منابع طبیعی و محیط زیست فرهنگسازی کرد همینطور میتوان مطالب در رابطه با این حوزه را در برنامه «شاد» که این روزها مورد استفاده دانش آموزان کشور است، بارگذاری کرد.

رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در انتها اظهار نمود: این سازمان درمورد مشکلات مختلف زیست محیطی ازجمله حریق جنگل ها آماده همکاری با سازمان جنگل ها است.
1399/12/17
23:27:38
0.0 / 5
917
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , دستگاه , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
انجمن پارسیان Parsian Forum