رییس سازمان بهزیستی:

تحریم های ظالمانه موجب فشار و لطمه بیشتر به افراد لطمه پذیر شده است

تحریم های ظالمانه موجب فشار و لطمه بیشتر به افراد لطمه پذیر شده است

به گزارش انجمن پارسیان رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر فوت سالمندان و معلولان در مراکز نگهداری در بعضی کشورها، اظهار داشت: در ایران با حمایت خوبی که دولت در حوزه درمان کرونا داشت؛ هیچ سالمند و فرد دارای معلولیت و هیچ بیمار روانی مزمن، پشت درهای بیمارستان باقی نماند و یا به سبب سالمندی و معلولیت از درمان های کامل، محروم نشد.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، وحید قبادی دانا در دیدار با کلودیو پروویداس مقیم دفتر عمران ملل متحد در ایران، بمنظور تبادل نظر و بازدید و بررسی از وضعیت کاربرد اقلام اهدایی سازمان ملل متحد به سازمان بهزیستی برای مقابله با کرونا، ضمن اشاره به فعالیت سازمان بهزیستی در زمینه مقابله با اعتیاد اظهار نمود: مراکزی بعنوان DIC یا مراکز سرپناه شبانه بعنوان شلترها در پاتوق های افراد دارای اعتیاد فعالیت می نمایند که با حمایت صندوق جمعیت ملل متحد UNFPA در حال انجام می باشد و از همکاری خوب شما در این حوزه تشکر می نماییم و امیدواریم توسعه یابد.
وی ادامه داد: یکی دیگر از فعالیتهایی که در زمینه مقابله با اعتیاد توسط سازمان بهزیستی انجام می شود، حرفه آموزی و ایجاد اشتغال در کنار برنامه های کاهش مصرف مواد و ترک اعتیاد برای افراد دارای سوء مصرف انجام می شود و مراکزی که به این کار مبادرت دارند امسال در ۳۱ استان کشور ما راه اندازی و به فعالیت مشغول شده اند. امسال بیش از هزار نفر در این مراکز پذیرفته شده اند و این ظرفیت نیز وجود دارد که با حمایت سازمان بهزیستی در سال ۹۰۰۰نفر در این مراکز بازتوانی و درمان شوند. اقداماتی که انجام می گیرد مبتنی بر استمرار درمان است. هر فرد دارای اعتیاد به مدت چهار ماه به صورت شبانه روزی مقیم می شود و پس از آن هشت ماه به صورت سرپایی مراجعه می کند.
قبادی دانا اظهار داشت: در این زمان حرفه و مهارت برای اشتغال در همان محل آموزش داده می شود و فعالیتهای شغلی او بلافاصله شروع می شود و مورد حمایت های شغلی و بیمه ای از جانب سازمان بهزیستی و پرداخت هزینه های درمان قرار می گیرد. همه این مراکز غیر دولتی هستند و توسط NGO ها راه اندازی می شوند و سازمان بهزیستی بعنوان برنامه ریز و حمایت کننده، کار را انجام می دهد و این طرح می تواند مجموعه اقدامات همه جانبه و جامعی که مقرر است برای موضوع اعتیاد صورت گیرد را تکمیل می کند.
دکتر قبادی دانا اظهار داشت: بهزیستی تنها به مقوله کاهش لطمه نمی پردازد بلکه سایر جنبه ها را پوشش می دهد. بیش از ۱۲۰۰ مرکز اقامتی شبانه روزی در بهزیستی در کنار مجموعه های کاهش لطمه وجود دارد.

اقدامات بهزیستی برای کاهش ابتلا به کرونای کارتن خواب ها
وی اظهار داشت: موضوعی که امسال با آن مواجه بودیم موضوع پاندمی ویروس کرونا بود و یکی از گروه های در معرض لطمه بی خانمان ها و کارتن خواب ها و افراد دارای سوءمصرف مواد بودند. سازمان بهزیستی برای پشتیبانی از این افراد و کاهش لطمه آنها اقداماتی صورت داد که همکاریهای UNDP و UNA در این حوزه موثر بود و ما از این همکاری بموقع و در اختیار قرار دادن ماسک و اقلام بهداشتی و مواد ضدعفونی کننده تشکر می نماییم. این اقلام توسط مجموعه های اورژانس اجتماعی، موبایل ون ها و فعالان حوزه کاهش لطمه در میان این افراد توزیع شد.

تحریم های ظالمانه باعث آسیب بیشتر به افراد آسیب پذیر شده است
رئیس سازمان بهزیستی کشور ضمن ابراز خوشی از حضور نماینده مقیم UNDP در کشور در سازمان بهزیستی؛ ضمن اشاره به موضوع تحریم های ظالمانه ضد ایران اظهار داشت: این مورد طی دو سال اخیر شدت پیدا کرده است و موجب لطمه گروه های زیادی از افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی شده است. افراد دارای معلولیتی که تامین هزینه های لازم برای وسایل توانبخشی آنها به علت این تحریم ها و عدم امکان ورود این تجهیزات و عدم تامین مواد اولیه و پیشگیری از مبادلات مالی که بر اثر این تحریم ها انجام شده است؛ موجب فشار بر این افراد شده است و سازمان های حمایت کننده از آنها مثل سازمان بهزیستی با افزایش چندین برابری بار مالی رو به رو شده اند.
وی ادامه داد: در زمینه تامین شرایط مناسب برای سالمندان و سایر گروه های در معرض لطمه و افراد با نیازهای خاص، این تحریم های ظالمانه موجب بروز مشکلات زیادی که نیاز هست توجه ویژه جامعه بین الملل به این امر جلب شود و فشارهای لازم برای برداشتن این تحریم ها از جانب نهادهای بین المللی در کنار مردم ایران صورت بگیرد.

نیاز به حمایت جهت جلوگیری از ترانزیت مواد مخدر
قبادی دانا مشکلات بین المللی در ارتباط با ریشه ایجاد اعتیاد و افزایش سوءمصرف مواد در کشور ایران وجود دارد نیز اظهار داشت: همسایگی با کشور افغانستان و قرارگرفتن کشور ما در راه ترانزیت مواد مخدر موجب می شود که مواد مخدر و محرک بیش از پیش در دسترس جوانان ما قرار گیرد و برنامه های مبارزه با مواد مخدر که در کشور ما انجام می شود؛ هزینه های بسیار زیادی را بر کشور تحمیل می کند که هم جانی و هم مالی هستند. شهدای گرانقدری که در راه مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از ترانزیت این مواد از نیروهای نظامی و انتظامی داشته ایم، شاهد این مورد است.
وی ادامه داد: در این حوزه نیز، نیاز به حمایت های بیشتر مجموعه های بین المللی داریم چونکه اگر ایران راه ترانزیت مواد مخدر را باز بگذارد و به این مورد توجه ویژه نکند، این مواد به اروپا و سایر کشورها منتقل خواهد شد و آثار سوء خواهد داشت.

اقدامات شاخص سازمان بهزیستی برای مقابله با کرونا در مراکز نگهداری سالمندان و معلولان
رئیس سازمان بهزیستی کشور همین طور ضمن اشاره به دشواری شرایط انتشار کرونا اظهار داشت: در موج اول کرونا شاهد بودیم سالمندان و افراد دارای معلولیت خصوصاً کسانی که در مراکز شبانه روزی نگهداری می شدند در اثر کرونا لطمه دیدند و جان خودرا از دست دادند. بر اساس گزارش انتشار یافته از طرف مدرسه اقتصاد لندن حدود ۴۰ تا ۵۰درصد فوتی های ناشی از کرونا در موج اول در کشورهایی مثل بلژیک، نروژ، ایتالیا و اسپانیا از سالمندانی بودند که در مراکز نگهداری می شدند و با عنایت به قوت نهاد خانواده در کشور ما و اینکه بیشتر سالمندان در خانواده ها نگهداری می شوند؛مشکلات ما کمتر بوده است.
وی ادامه داد: در مراکز شبانه روزی نگهداری سالمندان و افراد دارای معلولیت در کشور ما، درحدود ۵۱ هزار نفر از سالمندان و افراد دارای معلولیت و بیماران روانی مزمن در یکهزار مرکز در سراسر کشور نگهداری می شوند و دولت بوسیله سازمان بهزیستی، ماهانه مبالغی را برای نگهداری این افراد به مراکز، پرداخت می کند و هم اکنون مبلغ یک میلیون و ۱۴۰ هزار تومان در ماه برای نگهداری هر نفر، یارانه پرداخت می شود.
رئیس سازمان بهزیستی کشور ضمن اشاره به موضوع رها شدگی مراکز نگهداری و انتشار اخباری در خصوص فوت افراد این مراکز بر اثر مبتلاشدن به کرونا، رها شدگی، گرسنگی و نادیده گرفته شدن در بعضی کشورها نیز اظهار داشت: در کشور ایران با حمایت های سیستماتیک سازمان بهزیستی و با کمک مردم، خیرین و موسسات؛ به لطف الهی هیچ مرکز و مجموعه ای از سالمندان و افراد دارای معلولیت را رها شده نداشتیم و با حمایت خوبی که دولت (با توجه به شرایط سخت اقتصادی و تحریمی) در حوزه درمان افراد مبتلا به کرونا داشت؛ هیچ سالمند و فرد دارای معلولیت و هیچ بیمار روانی مزمن، پشت درهای بیمارستان باقی نماند و یا به علت سالمندی و معلولیت از درمان های کامل، محروم نشد. همین طور هیچ معلول و سالمندی به علت شرایط ویژه خود از ونتیلاتور محروم نشد.
دکتر قبادی دانا اقدام سریع و بموقع برای قرنطینه کردن مراکز شبانه روزی تجمعی سالمندان و معلولین در کشور ایران را بعنوان تجربه خوبی در کارهای بین اللمللی معرفی نمود و اظهار داشت: در حالیکه در بعضی کشورها در این حوزه تعلل شد؛ درکشور ما از آغاز شروع اپیدمی در کشور چین در ووهان، هشدارهای لازم را به پرسنل مراکز شبانه روزی دادیم ایزولاسیون بهنگام مراکز مذکور، موجب جلوگیری از ابتلای خیلی از مراکز نگهداری در کشور ایران شده است باعث شده است که ویروس کرونا به حدود ۴۴ درصد از مراکز سالمندان ما ورود پیدا نکند و این مراکز عاری از ویروس کرونا نگه داشته شده اند.
بر طبق گزارش روابط عمومی سازمان بهزیستی کشور، گفتنی، او در آخر سخنانش از همکاریهای سازنده UNDP با مجموعه سازمان بهزیستی تشکر و ابراز امیدواری کرد که در صورت تمایل و علاقه مندی درباب موضوعات مطرح شده، دو نهاد در تفاهمنامه های آتی همکاریهای مشترک داشته باشد.
گفتنی است تابلوی نقاشی خانم ناهید خدایی هنرمند دارای معلولیت ذهنی از شهرستان سمنان، بعنوان یادبود به «کلودیو پروویداس» اهدا شد. همین طور در ادامه این برنامه؛ بازدید از اقلام بهداشتی اهدایی برای مقابله با کرونا در انبار سازمان بهزیستی صورت گرفت.
منبع:

1399/12/22
13:20:17
0.0 / 5
840
تگهای خبر: آموزش , توسعه , سیستم , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
انجمن پارسیان Parsian Forum