نحوه عملكرد كامپیوتر باستانی كشف شد

نحوه عملكرد كامپیوتر باستانی كشف شد

انجمن پارسیان: محققان با طراحی یک مدل دیجیتال موفق شدند برای نخستین بار از نحوه عملکرد قدیمی ترین کامپیوتر کشف شده در جهان آگاه شوند.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از تک تایمز، این کامپیوتر آنالوگ که آنتیکیترا نام دارد، نوعی دستگاه محاسباتی باستانی در ارتباط با اوایل قرن یکم قبل از میلاد مسیح است و از آن برای انجام محاسبات در ارتباط با اخترشناسی و گرفتگی ماه استفاده می شد.
آنتیکیترا قدیمی ترین دستگاهی است که در آن از چرخ دنده استفاده شده و در اکتبر سال ۱۹۰۰ توسط یک گروه یونانی از یک کشتی غرق شده در اطراف جزیره آنتیکیترا کشف شد. این دستگاه دارای ۳۷ چرخ دنده است که به آن اجازه می داد تا به رصد حرکات ماه و خورشید بپردازد. آنتیکیترا همینطور قادر به پیشبینی گِرِفت ها و الگوبرداری از مدار نامنظم ماه بود.
پژوهشگران کالج لندن با بازسازی چرخ دنده های این دستگاه یک مدل دیجیتال از عملکردهای آنرا ابداع کردند و توانستند سازوکارهای آنرا شبیه سازی کنند. آنان امیدوارند بتوانند این روش را در مورد برخی دستگاههای مکانیکی باستانی دیگر هم تکرار کنند.
پیش از این هم تلاش هایی برای بازسازی و مدل سازی روندهای دستگاههای مذکور انجام شده بود، اما تا به امروز دوسوم این سازوکارها کشف نشده باقی مانده بودند. یکی از مهم ترین چالش ها برای بازسازی کامل عملکرد این دستگاه، گم شدن تعداد زیادی از قطعات آن و نامشخص بودن جایگاه ۸۲ قطعه جداشده از آن بوده است.
اما مدل سازی دیجیتال و استفاده از فرمول ها و روش های ریاضی باعث شد تا بازسازی مجازی آنتیکیترا ممکن شود. پژوهشگران امیدوارند این دستاورد مهم، درک دقیق تر یافته های علمی جهان باستان و اطلاع جامع تر از تصورات آنان از جهان هستی را ممکن کند.


منبع:

1399/12/26
13:36:49
0.0 / 5
977
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum