اشك ریختن بازسازی می شود؛

تولید غده اشك چشم انسان در آزمایشگاه!

تولید غده اشك چشم انسان در آزمایشگاه!

پژوهشگران هلندی برای نخستین بار موفق شدند با بهره گیری از سلول های بنیادی غده های اشک چشم انسان را در وضعیت آزمایشگاهی پرورش دهند تا اشک ریختن انسان نیز بازسازی شود.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از گاردین، دانشمندان برای این کار بخش کوچکی از بافت های روده انسان که حاوی سلول های بنیادی بود را جدا کرده و پروتئین هایی را به آن اضافه کردند که سبب رشد سلول های بنیادی می شد.
در این روند ریزارگان هایی به وجود آمد که در کبد، لوزالمعده، مثانه و غیره هم برای ترشح مایعات موجود است. از این روش قبلاً برای پرورش غدد تولید سم مار در وضعیت آزمایشگاهی استفاده شده بود و این دفعه دانشمندان با تغییراتی از همین روش برای تولید غدد اشک انسان استفاده کردند.
ابتدا ترکیبات مورد اشاره برای بازسازی غدد اشک موش به کار گرفته شدند و سپس ترکیبات بافت های بدن انسان که در یک ژل مخصوص پرورش داده شده بودند پس از یک هفته نگهداری غدد تولید اشک را به وجود آوردند. این غدد شبیه به بالن هایی کوچک هستند.
خروج اشک از چشم برای حفاظت از قرنیه، روان کردن سطح چشم، محافظت از عفونت ها و غیره کاربرد دارد و پژوهشگران در تلاش هستند سازوکاری که سبب دستور مغز به چشم برای تولید اشک می شود را نیز با دقت بیشتری شناسایی کنند.

1399/12/27
21:40:21
0.0 / 5
978
تگهای خبر: محققان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum