به بهانه روز جهانی سیمبان،

مردانی كه آرامش خودرا در روشن كردن چراغ زندگی مردم می بینند بعلاوه عكس

مردانی كه آرامش خودرا در روشن كردن چراغ زندگی مردم می بینند بعلاوه عكس

انجمن پارسیان: کردستان در ارتفاع که باشی چیزهایی را لمس خواهی کرد که دیگران از تجربه اش عاجزند؛ سرمای سخت و گرمای شدید، لحظه ای غفلت سبب می شود بلغزی و دستت به چیزی بند نشود، ریسک کاریش بالاتر، اما خدایت نزدیکتر؛ با تمام وجود مرگ را حس میکنی و نخستین اشتباه برابر است با آخرین اشتباه...


هر روز مردانی از جنس نور وجود دارند که برای محافظت از روشنایی زندگی و راحتی زندگی مدرن ما خودرا به خطر می اندازند. آنها خودرا در چندین متر بالاتر از زمین به مهارهای نامطمئن آویزان می کنند.
29فروردین(18آوریل)که بنام روز جهانی سیمبان نامگذاری شده است بهانه ای شد تا با سیروان هاشمی با 20سال و خلیل ظاهری با 5 سال سابقه خدمت بعنوان سیمبان هم کلام شده و از سختی، مخاطرات و چالش های این شغل بیشتر بدانیم.
سیروان می گوید: نزدیک به بیست سال است که لباس سیمبانی را برتن دارم و قطعی و خاموشی های بسیاری را تجربه کرده ام، در این شغل شرایط عادی وجود ندارد و روزانه باید از پایه های ستونی بالابروی و تمام تکیه ات به پیچ و مهره های زیرپایت باشد و ساعت ها در سخت ترین شرایط آب و هوایی مشغول تعمیرات سیستم توزیع برق باشی تا روشنایی را به زندگی مردم هدیه دهی.
خلیل که جوانتر و پر انرژی تر است می گوید روزی که این لباس مقدس را به تن کردم از تمام مخاطرات و چالش های آن باخبر بودم.
او می گوید: برق گرفتگی، سوختگی های شدید، سقوط از ارتفاع و چندین و چند خطر جدی که یک سیمبان را تهدید می کند را در هنگام آرامش پس از هدیه دادن روشنایی به یک محله یا منطقه بطور کامل فراموش می کنم.
اما قضیه به همینجا ختم نمی گردد، سیروان و خلیل دو تن از سیمبانان اداره برق شهرستان قروه می گویند که مطالبات صنفی آنها ازجمله اعمال سختی کار توسط اداره کار باتوجه به فعالیت در ارتفاع بالای 5متر برای آنها سالیان سال است که اعمال نمی گردد و یک سیمبان هیچ وقت امنیت شغلی ندارد و مزایای چندانی دریافت نمی کند و مسیر زندگیش را یک انفجار عظیم الکتریسیته به طور کلی می تواند تغییر دهد و پس از آن مشخص نیست آینده خود و خانواده اش چگونه تامین خواهدشد.
روز تقدیر از سیمبان از آن شمع های روشنی بخش است که زندگی خودرا در معرض خطر قرار می دهند تا جریان برق در جوامع ما را حفظ کنند.


منبع:

1400/01/29
22:03:13
5.0 / 5
893
تگهای خبر: سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum