نخستین اطلس كامل سلولی دندان های انسان بوجود آمد

نخستین اطلس كامل سلولی دندان های انسان بوجود آمد

به گزارش انجمن پارسیان به تازگی دانشمندان مؤسسه زیست شناسی دهان و دندان دانشگاه زوریخ و موسسه فناوری فدرال زوریخ نخستین اطلس سلول های تکی دندان های انسان را بوجود آورده اند. آنها از فناوری پیشرفته تعیین توالی سلول تک برای تفکیک هر سلول از پالپ دندان و پیرادندان استفاده کردند.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، سالها است که دانشمندان روی جنبه های مختلف رشته پزشکی کار کرده اند، به تازگی هم تعدادی از پژوهشگران موفق به ایجاد نخستین اطلس کامل تک سلولی دندان های انسان شده اند.
مغز دندان یا پالپ (Pulp) به رگ ها و اعصاب دندان گفته می شود و پیرادندان هم مجموعه ای از بافت های کاملا تمایز یافته است که دندان را در بر می گیرند و از آن محافظت می کنند و وظیفه آنها نگه داشتن دندان در استخوان فک بالا و استخوان فک پایین است.
هر دو بافت (پالپ دندان و پیرا دندان) در معرض صدمه های خاص دندانی و باکتریایی مانند پوسیدگی و التهاب بافت های اطراف دندان هستند. هر دو بافت از سلول های بنیادی تشکیل شده اند که از توانایی بالایی برای بازسازی برخوردار می باشند.
در این مطالعه دانشمندان ناهمگنی سلولی قابل توجهی را در پالپ دندان و پیرادندان شناسایی نمودند. علاوه بر آن، آنها همینطور شباهت های جالبی در امضای مولکولی جمعیت سلول های بنیادی پیدا کردند.
"پیرفرانسسکو پگلا" (Pierfrancesco Pagella)، یکی از محققان این مطالعه اظهار داشت: ما فکر می نماییم که ریز محیط منحصر به فرد آنها رفتار متفاوت آنها را بوجود می آورد. یافته های ما نشان داده است که خصوصیت ریز محیط منبع مهم تفاوت عملکرد قابل توجه سلول های بنیادی واقع در بخش های مختلف دندان است.
"تیمیوس میتسیادیس" (Thimios Mitsiadis) از محققان این مطالعه اظهار داشت: رویکردهای تک سلولی می تواند به ما کمک نماید تا برهم کنش های پالپ دندان و سلول های پیرادندان را که در پاسخ های ایمنی ناشی از صدمه باکتریایی نقش دارند، درک نماییم. ازاین رو تجزیه و تحلیل سلولی می تواند برای اهداف تشخیصی و تشخیص زودهنگام بیماری های دندانی مفید باشد.
این پیشرفت ها در تحقیقات دندانپزشکی می تواند به درمان های مناسب تر، بازسازی موفقیت آمیز قسمت های صدمه دیده دندان ها و حتی ابزارهای تشخیصی دقیق در صدمه شناسی دندان منجر شود.

1400/02/10
13:39:48
5.0 / 5
1155
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum