كورتون شمشیری دو لبه در درمان كرونا

كورتون شمشیری دو لبه در درمان كرونا

به گزارش انجمن پارسیان متخصص بیماریهای عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره مصرف کورتون برای درمان کووید 19، اظهار داشت: کورتون یک شمشیر دو لبه است و با تضعیف سیستم ایمنی بدن هم می تواند آثار بیماری کووید19 را بکاهد و هم این که ممکنست موجب شود بدن نتواند در مقابل ویروس روبرو شود.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، دکتر شروین شکوهی درباره مصرف داروی کورتون برای درمان بیماران کرونائی توضیحاتی ارائه داد و اظهار داشت: بیماری کووید با مکانیسم های مختلفی برای بیمار مشکل به وجود می آورد و یکی از این مکانیسم ها که مشکلات مهمی برای بیمار به وجود می آورد دستکاری ایمنی بدن است.
رئیس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم افزود: ویروس باتوجه به تغییراتی که در ایمنی بدن به وجود می آورد منجر می شود سیستم ایمنی بدن که فعال شده برای برخورد با ویروس، از کنترل بیرون رود و این مسئله منجر به ایجاد عارضه در بدن فردی می شود که سیستم ایمنی بدنش فعال گردیده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: یعنی سیستم ایمنی بدن بجای این که ویروس را از بین ببرد با تولید یک سری مواد داخل خون منجر به عوارضی همچون درگیری ریه می شود و در پی آن تبادل اکسیژن بین ریه با خون صورت نمی گیرد و موجب افت اکسیژن شده و در نهایت منجر به مرگ می شود.
این متخصص درباره علت تجویز کورتون به بیماران کرونائی اظهار داشت: زمانی که ایمنی بدن از تنظیمات و چارچوب خود بیرون رود، یکی از داروهایی که این مسئله را کنترل و عملا ایمنی بدن را کم می کند کورتون است.
وی با اعلان اینکه در مواردی لازم است که داروی کورتون برای درمان بیماری کرونا استفاده شود، اضافه کرد: در کارآزمایی های بالینی مهمی که در جهان انجام شده این نتیجه محقق شده است که در وضعیت خاصی اگر کورتن با دوزهای خاصی استفاده گردد می تواند منجر به این شود که بیمار کمتر ضرر ببیند و بیماری در وی شدید نشود.
شکوهی اشاره کرد: متاسفانه تعدادی از پزشکان پس از تشخیص کووید در یک بیمار از همان ابتدا به بیمار کورتن تجویز می کنند؛ در صورتیکه این کاری اشتباه است برای اینکه اگر زمانی که ایمنی بدن هنوز از چارچوب درست خود خارج نشده است، ایمنی بدن را کم نماییم عملا توانایی بدن را برای مقابله با ویروس از بین می بریم و این مسئله موجب تکثیر بیشتر ویروس و بیشتر شدن عوارض آن می شود.
بیمار فقط زمانی باید کورتن دریافت کند که گرفتار افت اکسیژن در خون شده باشد
شکوهی با تاکید بر این که بیمار فقط زمانی باید کورتون دریافت کند که گرفتار افت اکسیژن در خون شده باشد، توضیح داد: از هر ۱۰۰ نفری که کرونا می گیرند ۳۰ نفر بی علامت هستند و بصورت اتفاقی متوجه بیماری خود می شوند، ۵۵ نفر نیز گرفتار تعدادی از علایم بیماری هستند اما اکسیژن خون آنها گرفتار افت نشده است و تنها ۱۵ نفر از افراد مبتلا گرفتار افت اکسیژن می شوند.
وی با اعلان اینکه از هر ۱۰۰ مبتلا به کرونا ۱۵ نفر وجود دارند که از مصرف کورتون سود می برند، اشاره کرد: برای درمان بیماران کرونائی انجام سی تی اسکن ریه لازم نیست مگر زمانی که بیمار گرفتار افت اکسیژن شده باشد.
بیماران از اصرار بی مورد برای انجام سی تی اسکن بپرهیزند
شکوهی با اعلان اینکه پزشکان باید تنها در صورت لزوم از ریه بیماران سی تی اسکن بگیرند، به مردم سفارش کرد از اصرار بی مورد به پزشکان برای انجام سی تی اسکن بپرهیزند و به این نکته توجه نمایند که دانستن این که چند درصد از ریه درگیر شده است هیچ ضرورتی ندارد.
وی با تاکید بر لزوم مصرف کوتاه مدت کورتون برای بیمارانی که نیاز به این دارو دارند، اظهار داشت: کورتون باید در صورت امکان هرچه زودتر یعنی حداکثر بین هفت تا ۱۰ روزقطع شود، مگر در وضعیت خاصی که مصرف بیشتر این دارو به لحاظ علم پزشکی برای بیمار لازم است.
این متخصص با اعلان اینکه کورتون یک شمشیر دو لبه است، اظهار داشت: کورتون با تضعیف سیستم ایمنی بدن هم می تواند آثار بیماری کووید۱۹ را بکاهد و هم این که ممکنست به سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن نتواند با ویروس روبرو شود.
شکوهی اشاره کرد: کورتون اگر بیشتر از مقدار مورد نیاز تجویز شود ممکنست عوارضی بسیار شدید و گاهی اوقات غیر قابل جبران بوجود آورد.
بالارفتن قند خون؛ یکی از عوارض مصرف کورتون
وی با اعلان اینکه بیمارانی در بیمارستان بستری می شوند و کورتون دریافت می کنند که گرفتار افت اکسیژن هستند، اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در بیماران کرونائی بستری در بیمارستان ها وجود دارد، بالا رفتن قند خون است، خصوصاً کسانی که قبلا دیابت داشته اند و یا این که در مرحله پیش دیابت هستند و با مصرف کورتون قندشان بالا می رود.
این متخصص درباره دیگر عوارض مصرف کورتون توضیح داد: باکتریها، ویروسها و یا قارچهایی در بدن و یا پیرامون ما وجود دارند که توانایی این را ندارند که در افراد سالم سبب بیماری شوند، اما کورتون با کم کردن ایمنی بدن موجب می شود که این ویروسها، باکتری ها و قارچ ها بتوانند موجب بیماری زایی شوند.
کورتن با کبد چه می کند؟
وی کبد چرب را یکی از عوارض مصرف کورتن در طولانی مدت عنوان نمود و اظهار داشت: کورتون بر روی متابولیسم چربی ها تاثیر به وجود می آورد و یکی از عوارض آن کبد چرب است.
شکوهی اضافه کرد: اگر کسی هپاتیت B داشته باشد و درمان های لازم را نگرفته باشد، اگر کورتن مصرف کند ممکنست منجر به لطمه بیشتر به کبدش شود.
این متخصص با اشاره به شیوع قارچ سیاه در هند همزمان با شیوع ویروس کرونا توضیح داد: با کم شدن ایمنی بدن توسط کورتن، بیماری هایی همچون قارچ سیاه نیز شایع می شوند.
وی تحت تاثیر قرار گرفتن متابولیسم چربی و ترشح برخی هورمن ها، اثر منفی بر استخوان ها و پوکی استخوان و تداخل با برخی داروهای دیگر را از عوارض مصرف کورتن عنوان نمود.
دوز کمتر؛ عوارض کمتر
شکوهی درباره راهکارهایی برای کاهش عوارض کورتون توضیح داد: این دارو هرچقدر با دوز کمتر و کوتاه مدت تر استفاده شود، عوارض آن کاهش می یابد؛ بیمارانی هم که بصورت طولانی مدت مجبور به استفاده از این دارو هستند ممکنست گرفتار کاهش تراکم استخوان و یا پوکی استخوان شوند و به همین خاطر باید داروهای دیگری را نیز مصرف کنند که میزان این لطمه را کمتر کند.
این متخصص افزود: همین طور افرادی که بصورت طولانی مدت این دارو را مصرف می کنند، باید برای جلوگیری از بیدار شدن عفونت هایی که در بدن وجود دارد، داروهای دیگری را مصرف کنند.
از قطع خودسرانه و ناگهانی کورتون بپرهیزید
وی درباره ضرورت قطع تدریجی داروی کورتون اظهار نمود: اگر کورتون را با دوز بالاتر از دوز فیزیولوژیک یعنی مقدار کورتونی که معادل آن در بدن یک انسان ترشح می شود، بیشتر از ۲۰ روز تجویز نماییم، منجر به این می شود که ترشح کورتون بصورت طبیعی در بدن مبتلا به اختلال شود.
شکوهی افزود: بنابر این زمانی که بیمار کورتون را بیشتر از دوز فیزیولوژیک در مدت زمان بیشتر از سه هفته مصرف کند و بصورت یکباره آنرا قطع کند، کورتون دیگر در بدن بیمار ترشح نمی گردد و این مسئله می تواند عوارض زیادی را به همراه داشته باشد.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی ادامه داد: برای جلوگیری از این مشکل، کورتن در کسانی که بالاتر از دوز فیزیولوژیک بدن و بیشتر از سه هفته مصرف شده باشد، باید بصورت تدریجی قطع شود؛ البته پیش از سه هفته قطع تدریجی لازم نیست و می توان آنرا قطع کرد.
این متخصص اشاره کرد: در صورت مبتلاشدن به کرونا مصرف کورتون تنها در وضعیت خاصی لازم است و آن زمانی است که اکسیژن خون کاهش یافته باشد و کسی که تنگی نفس ندارد و اکسیژن خونش پایین نیست اصلا احتیاج به کورتون ندارد و مصرف این دارو به ضررش تمام می شود.
شکوهی افزود: بیماران کرونائی که به سبب بیماری دیگری کورتون مزمن مصرف می کنند، باید حتما به پزشک خود مراجعه کنند برای اینکه در شرایطی که تب بالا داشته باشند باید مقداری دوز مصرفی کورتون بیمار توسط پزشک معالج افزایش یابد.
بیماران پیوندی اگر به کرونا مبتلا شدند چه اقداماتی انجام دهند؟
وی ادامه داد: تعدادی از بیماران پیوندی کورتون را بصورت مزمن و در کنار آن داروهای دیگری نیز مصرف می کنند، زمانی که چنین بیمارانی به کرونا مبتلا می شوند، باید توسط پزشک دوز داروهایشان تغییر یابد، بدین سبب این بیماران در صورت مبتلاشدن به کرونا حتما باید با پزشک معالج خود در ارتباط باشند تا کمترین مشکل برایشان ایجاد شود.
منبع:

1400/03/17
13:23:28
5.0 / 5
330
تگهای خبر: تخصص , دانشگاه , سیستم , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum