تلاش شورای پنجم برای كاهش شكاف مناطق فقیر و غنی تهران

تلاش شورای پنجم برای كاهش شكاف مناطق فقیر و غنی تهران

به گزارش انجمن پارسیان رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران اظهار داشت: شهروندان و نمایندگان آنان که اعضای شورایاری ها هستند باید حق خویش را از بودجه مطالبه کنند و نگذارند بودجه در پشت درهای بسته تعیین تکلیف شود.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، مجید فراهانی در نشست پایش عملکرد و بررسی پروژه های توسعه محلی منطقه ۱۸ تهران با اشاره به اینکه از آغاز شورای پنجم برای دوازدهمین بار است که در منطقه ۱۸ حاضر می شوم، اظهار داشت: مدت زیادی در این منطقه زندگی کرده ام و نسبت به این منطقه تعلق خاطر دارم.
وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای ۱۵ خرداد اضافه کرد: اگر امروز پروژه های توسعه محلی را بررسی می نماییم به مدد و الطاف شهیدانی است که همه سرمایه زندگی خویش را در اختیار ما قرار دادند.
فراهانی با اشاره به اینکه آسفالت ریزی در این منطقه، توسعه فضای سبز، توسعه فضاهای فرهنگی، توسعه فضاهای سرای محله و تعریض مناطق در منطقه ۱۸ بیشتر از سایر مناطق بوده است، اظهار داشت: تعریض هایی که در منطقه ۱۸ اتفاق افتاده در هیچ منطقه ای انجام نشده است.
رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران همینطور پیگیری توسعه خطوط جنوبی خط ۳ مترو و تصویب راه اندازی خطوط ۸ و ۱۱ مترو در این منطقه را همچون طرح های توسعه در این منطقه دانست.
وی، بازآفرینی باغ راه حضرت زهرا (س)، تعیین تکلیف خط راه آهن تهران-تبریز که مشکلاتی را بوجود آورده بود و الان مقرر است در زیر زمین راه اندازی شود را از دیگر اقدامات در این منطقه عنوان نمود.
فراهانی، همینطور ضمن اشاره به مشکلاتی که در ابتدای شورای چهارم وجود داشت، اظهار داشت: برای مثال سند بودجه شهرداری در گذشته یک سند محرمانه تلقی می شد و وقتی می خواستیم سند بودجه را ببینیم یک ماه طول کشید تا سند بودجه را جمع آوری کنند.
عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه حتی شهرداران مناطق هم بودجه شهرداری را در اختیار نداشتند، عنوان کرد: در دوره جاری سند بودجه بر روی سایت شفافیت در معرض دید همگان قرار گرفت.
رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه شهر تهران فقط به پروژه های بزرگ مقیاس نیاز ندارد، تصریح کرد: البته در دوره گذشته هم این پروژه ها در شمال شهر تعریف می شد و مناطق شمالی دو یا سه برابر بودجه سایر مناطق، بودجه دریافت می کردند که این روال، روال غلطی بود.
وی تصریح کرد که از آغاز شورای پنجم سعی کردیم شکاف مناطق فقیر و غنی را کاهش دهیم و بر این اساس سالانه، حدود ۲۰ درصد اختلاف بین مناطق برخوردار و محروم با سایر مناطق کم شد.
عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: امسال هم ۷۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان اعتبار برای پروژه های کوچک مقیاس همه محلات منطقه، بودجه در نظر گرفته شده است.
فراهانی در بخش دیگری از سخنان خود، انتخابات را تبلور حاکمیت مردم بر سرنوشت خود دانست و اظهار داشت: باید تلاش نماییم تا تأثیر بیشتری در تعیین سرنوشت خود داشته باشیم.


رعایت توازن در تعریف پروژه های کوچک مقیاس محلی
سید محمد فیاض شهردار منطقه ۱۸ هم در این جلسه رفع بعضی از مشکلات محله، یکی از پروژه هایی که در این منطقه به سرانجام رسید را پروژه بزرگ راه آهن تهران- تبریز بیان کرد و اظهار داشت: همواره بین شهرداری و راه آهن بر سر این مورد اختلافاتی وجود داشت و چندین محله در منطقه ۱۸ با این مورد درگیر بودند که شاهد این هستیم که مسائل بزرگ منطقه درحال رفع شدن هستند.
وی اظهار داشت: پروژه باغ راه حضرت فاطمه زهرا (س) به عنوان یک شارباغ محوری در پایتخت بر روی مسیر زیر زمینی راه آهن تهران تبریز ساخته شده است و در این پروژه عظیم شهری ۲۲ کوشک بعنوان ایستگاه دوچرخه، موزه مراکز فرهنگی، فضای تجاری، مراکز اختصاصی بانوان و غیره در فضای سبز طراحی شده است.
وی با اشاره به اینکه در سال ۹۶ این منطقه در میان مناطق ۲۲ گانه رتبه ۹ در پیشرفت فیزیکی پروژه ها را داشت؛ اظهار داشت: خوشبختانه در سالهای ۹۷ و ۹۸ و ۹۹ توانستیم به رتبه دوم در میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران دست یابیم.
فیاض با تکیه بر اینکه سال جاری هم منطقه ۱۸ در پهنه «الف» جا گرفته است، تصریح کرد: این رتبه ها به دنبال حادثه و اتفاق، به دست نیامده و نشان داده است اراده ای برای کار وجود داشته است.
شهردار منطقه ۱۸ تهران ضمن اشاره به اعتبار ریالی منطقه و پروژه هایی که در منطقه اجرا شده است، هم اضافه کرد: پارسال مبلغ ۶۲ میلیارد تومان اعتبار داشتیم که ۶۸ پروژه در منطقه با این اعتبار اجرایی شد و توانستیم به رتبه ششم دست یابیم.
وی با بیان مقایسه بین عملکرد منطقه ۱۸ و سایر مناطق عنوان کرد: البته برخی مناطق با داشتن ۱۵ تا ۲۰ میلیارد تومان اعتبار و تعداد پروژه های کم، ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند و منطقه ۱۸ با ۶۲ میلیارد تومان و تعداد ۶۸ پروژه توانست رتبه ۶ را کسب کند.
فیاض افزود: تلاش شده است در پروژه های محلات توازن رعایت شود و از ۶۸ پروژه تعریف شده برای سال ۹۹، تعداد ۴۳ پروژه به اتمام رسیده است؛ ۱۲ پروژه درحال اجرا و شش پروژه هم اجرا نشده و برخی پروژه ها هم از راه اعتبارات سازمان عمران مناطق اجرا شده است.
او با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۰ هم ۲۸۱ میلیارد تومان پروژه درحال اجراست، اظهار داشت: همینطور ۱۳۵ میلیارد تومان پروژه های تمام شده و ۱۶ میلیارد تومان پروژه در دست اجراست که جمع این ارقام، اعتباری حدود ۴۵۰ میلیارد تومان برای منطقه است.
شهردار منطقه، برای اختصاص این اعتبار به منطقه در شرایط سخت حاضر همچون تحریم و کرونا، از شهرداری تهران و اعضای شورای اسلامی شهر تهران تشکر کرد.
برپایه گزارش پایگاه خبری شهر، در این جلسه اعضای شورایاری محلات مختلف منطقه، نسبت به اجرای خیلی از پروژه ها همچون پیگیری وضعیت شن چاله های منطقه، رفع سد معبر بلوار الغدیر بعد از سالها و عرضه بسته های معیشتی به خانوار نیازمند در محلات مختلف منطقه، از شهرداری و شورای شهر تقدیر کردند.
در ادامه اعضای شورایاری از تکمیل گنبد شهدای گمنام، رفع معضل سرویسهای خودرویی شرکت تولید دارو، رفع سد معبر خیابان بیگلو، نوسازی سطل های زباله، ایجاد ورزشگاه در محله صادقیه، ترمیم زمین چمن، تکمیل و مرمت دیوار حائل بازار آهن و پارک ارکیده بعنوان درخواست های خود یاد کردند.
همینطور شورایاری های محلات منطقه ۱۸ تهران خواهان تکمیل بوستان مدافع سلامت، افتتاح سرای محله سعید آباد، ایجاد سالن همایش در محله خلیج فارس، رفع کمبود فضای آموزشی در محله نوروز آباد، شدند.
منبع:

1400/03/20
12:29:55
5.0 / 5
364
تگهای خبر: آموزش , توسعه , سایت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum