رئیس مركز زلزله نگاری كشور:

اغلب ایستگاه های زلزله نگاری به روز شده اند، به 450 ایستگاه آنلاین برای ثبت خردلرزه ها نیاز داریم

اغلب ایستگاه های زلزله نگاری به روز شده اند، به 450 ایستگاه آنلاین برای ثبت خردلرزه ها نیاز داریم

انجمن پارسیان: تهران - ایرنا - رئیس مركز زلزله نگاری كشور با اشاره به اینكه اغلب ایستگاه های زلزله نگاری به روزرسانی شده اند، تصریح كرد: اگر بخواهیم خُردلرزه هایی با بزرگی كمتر از 1 را برای پایش یا رصد گسل های فعال ثبت نماییم، حداقل به 450 ایستگاه آنلاین (بر اساس برنامه چهارم توسعه) نیاز داریم.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، ایران روی كمربند زلزله خیز آلپ - هیمالیا واقع است و هر روزه زلزله هایی با بزرگای مختلف در كشور ثبت می شوند اما گاه برخی از لرزش ها مانند 21 آبان در منطقه ازگله كرمانشاه یا 29 آذر در ملارد و حوالی تهران بیش از بقیه احساس شده و ضمن صدمات مالی و جانی سووالاتی را در ذهن مردم پدید می آورد؛ مانند اینكه چطور می توان از شدت خسارات زلزله كاست یا به شكلی آن را پیش بینی نمود.
پیش بینی زلزله به هیچ وجه علمی نیست، اما رصد رفتار گسل های (شكستگی ها در سطح پوسته زمین) و شناخت فعال بودن آنها می تواند به رعایت موارد متعددی همچون استانداردهای ساخت و ساز، اختصاص مناطق مختلف به فضاهای غیرمسكونی، آمادگی ذهنی و روانی مردم منطقه برای كاهش خسارات مالی و جانی منجر شود. با این حال، رصد این رفتار به داده های فراوان دستگاه های لرزه نگار و در قدم بعدی تحلیل این داده ها توسط كارشناسان ژئوفیزیك، زلزله شناسی و مهندسی زلزله نیاز دارد.
پیامد رویداد زلزله در مناطق مختلف سبب شده كارشناسان از كمبود دستگاه های لرزه نگار در ایران و مقایسه تعداد آن با دیگر كشورهای زلزله خیز مانند ژاپن با 11 هزار دستگاه و شهر استانبول تركیه با 350 دستگاه سخن گفته اند. همینطور آنلاین بودن دستگاه ها كه اطلاعات تنش های منطقه را در لحظه مخابره می كند و آفلاین بودن بعضی از دستگاه ها در شهر تهران و كل كشور باعث سوالاتی در این زمینه شده است.
رئیس مركز زلزله نگاری كشور روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا در مورد تعداد دستگاه های لرزه نگاری در استان تهران توضیح داد: موسسه ژئوفیزیك، شبكه لرزه نگاری تهران در استان تهران 10 ایستگاه آنلاین و تا جایی كه می دانم پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله هم سه ایستگاه آنلاین، همینطور نهادهای دیگر مانند شهرداری تهران تعدادی دستگاه آفلاین دارند.
دكتر علی مرادی در مورد كیفیت این دستگاه ها از نظر فناوری اظهار داشت: خوشبختانه تجهیزات شبكه لرزه نگاری تهران و دیگر شبكه های موسسه ژئوفیزیك در سراسر كشور از بهترین تجهیزات دنیا هستند. در شبكه لرزه نگاری استان تهران كه قدیمی ترین شبكه در كشور است، با حمایت استانداری تهران در سال های گذشته به روزرسانی صورت گرفته است.
وی اضافه كرد: اغلب ایستگاه های ما تجهیزات جدید دارند یا به روزرسانی شده اند؛ اما در بعضی شبكه ها به رغم مكاتبات فراوان با استانداری های مربوطه این امر صورت نگرفته است.
استادیار گروه آموزشی فیزیك زمین موسسه ژئوفیزیك با ابراز امیدواری برای تسریع در به روزرسانی دستگاه ها اظهار داشت: با عنایت به مسئولیت ملی موسسه ژئوفیزیك در مورد زلزله، تلاش بر این است كه تجهیزات مورد استفاده در مركز لرزه نگاری كشوری موسسه جزء بهترین و مطمئن ترین تجهیزات دنیا باشد.

** هنوز به تعداد دستگاه های قید شده در برنامه چهارم توسعه نرسیده ایم
مرادی در مورد كمبود دستگاه های لرزه نگاری در تمام كشور توضیح داد: در مورد تعداد ایستگاه های لرزه نگاری در تمام كشور با مشكل كمبود ایستگاه ها مواجه هستیم.
وی اظهار داشت: اگر بخواهیم خُردلرزه هایی با بزرگی كمتر از 1 را برای پایش یا رصد گسل های فعال ثبت كنیم؛ حداقل به 450 ایستگاه آنلاین (بر اساس برنامه چهارم توسعه) نیاز داریم كه با عنایت به 125 ایستگاه فعلی، یعنی كمبود 325 ایستگاه و سهم استان های تهران و البرز از این 325 ایستگاه، 17 ایستگاه لرزه نگاری است كه امیدواریم این 17ایستگاه با عنایت به جمعیت بالای ساكن این دو استان هرچه سریع تر راه اندازی شوند.

*** نیاز به شبكه های آنلاین جدی است
وی در مورد آنلاین بودن دستگاه ها برای انتقال سریع داده ها هم اظهار داشت: نگهداری ایستگاه های آنلاین بسیار هزینه بر و نصب و راه اندازی آنها نیازمند مطالعه و جایابی مناسب است؛ زیرا ایستگاه باید دهها سال كار كند.
رییس مركز زلزله نگاری كشور ادامه داد: اما گاهی اوقات می توان برای بررسی وضعیت یك منطقه به سرعت از ایستگاه های موقت لرزه نگاری بهره برد. این ایستگاه ها با عنایت به اهمیت مبحث مورد بررسی در زمان های مختلف بازدید شده و داده های آنها با تاخیر متناسب با اهمیت كار تحلیل می شوند. البته شبكه های دائم آفلاین هم برای مقاصد مهندسی وجود دارد؛ اما شبكه هایی كه وظیفه اطلاع رسانی سریع را برعهده دارند، باید ایستگاه آنلاین داشته باشند.
وی در مورد اهداف شبكه های لرزه نگاری آنلاین توضیح داد: شبكه های لرزه نگاری آنلاین چند هدف را دنبال می كنند كه مهمترین آن پایش لرزه خیزی و فعالیت گسل ها است. با اینكه امكان پیش بینی وجود ندارد؛ تغییرات نرخ فعالیت یك گسل می تواند سبب تولید آمادگی در سازمان های در رابطه با بحران در كشور شود. البته این امر مستلزم داشتن تاریخچه ای قابل قبول از ثبت خردلرزه ها در یك منطقه است كه بتوان به پشتوانه آن نتیجه گرفت فعالیت كنونی غیرعادی است یا خیر و این گسل برای مثال همواره چنین فعالیت هایی را از خود بروز می دهد.
علمی**9157
خبرنگار: منصوره شوشتری**انتشار: محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@


1396/10/21
19:42:19
5.0 / 5
4945
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum