یك استاد دانشگاه:

واكسن ام آر ان ای ژنها را تغییر نمی دهد

واكسن ام آر ان ای ژنها را تغییر نمی دهد

به گزارش انجمن پارسیان مدیرگروه میکروبیولوژی دانشگاه الزهرا(س)با بیان این که واکسن ام. ار. ان. ای ژن ها را تغییر نمی دهد اظهار داشت: بعید است که در نسل های بعدی هم تأثیر گذار باشد.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی بنیاد مصطفی(ص) آمنه الیکائی، در اولین جلسه کافه علم جایزه مصطفی(ص) با مبحث «تاریخچه واکسن، نخستین واکسنها و واکسنهای آینده، خرافات و تفکرات نادرست در ارتباط با واکسن» اظهار داشت: با وجود همه مشکلات واکسیناسیون، همچنان دنیا ترجیح می دهد به سمت واکسن برود.
الیکائی در مورد تحت تأثیر قرار گرفتن هوش به علت زدن واکسن اظهار داشت: اگر بررسی نماییم که آیا نخبه های ایرانی در کودکی واکسن زدند یا خیر، می توانیم بفهمیم تزریق واکسن در هوش تاثیری دارد یا خیر. در مورد حلال واکسن ها نیز، حلال پایه همه اینها آب است و بعد محیط های نمکی برای تنظیم غلظت های مختلف.
وی در مورد وجود فلزات سنگین جیوه یا هر فلز دیگر در واکسن اظهار داشت: حالا این نوع فلزات در واکسن ها وجود ندارد. در گذشته بعنوان نگهدارنده استفاده می شد، اما پس از اختراع روش های لیوفیلیزاسیون (شامل ۳ مرحله ی انجماد، خشک شدن اولیه و ثانویه) دیگر کاربردی ندارد.
وی در مورد ضرورت انتشار اطلاعات علمی مراحل ساخت واکسن های کرونای موجود در بازار اظهار داشت: این اطلاعات در مورد بسیاری واکسن ها همچون واکسن اسپوتنیک و فایزر وقتی منتشر گردید که واکسن ها عرضه شده و به جمعیت زیادی تزریق شده بودند.
این استاد دانشگاه در مورد این سوال که آیا برخی گروه های خونی کمتر به کرونا مبتلا می شوند و نباید واکسن بزنند اظهار داشت: مقاله معتبری در مورد رابطه ابتلای به نوع شدید کرونا با یکی از گروههای خونی وجود دارد؛ اما این مقاله عدم تزریق واکسن را تایید نمی کند چونکه عوامل زمینه ای دیگر بسیاری در مورد مبتلا شدن به کرونا داریم.
وی همینطور در زمینه روند ساخت واکسن های کرونا در داخل کشور اظهار داشت: ایران و روسیه از واکسن سازهای قوی در دنیا هستند؛ هیچکس نمی تواند قدرت علمی و پزشکی روسیه را که از اتحاد جماهیر شوروی مانده رد کند. اما به علت تحریم های اخیر ضد ما و حتی روسیه سیستم ها نوسازی نشده است، بسیاری فناوری های بالا به ایران اصلا فروخته نمی گردد.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: ازاین رو حتی اگر فرمول بعضی از این واکسن ها را داشته باشیم نمی توانیم آنها را بسازیم؛ چونکه فناوری آن در کشور نیست. اما ارتباط با برخی کشورها مانند کاری که در همکاری با کوبا برای ساخت واکسن می شود، مفید بوده و این امر در دنیا هم متداول می باشد.
ام.آر. ان. ای ژن ها را تغییر نمی دهد
الیکائی در مورد این سوال که آیا واکسن های با فناوری ام.آر. ان. ای می توانند سبب تغییرات ژنتیکی شوند هم اظهار داشت: ام.آر. ان. ای چند خصوصیت دارد که مولکول کلیدی وارث بشمار می رود.
وی افزود: ام.آر. ان. ای به صورت کلی وارد دی. ان. ای سلولی نمی گردد اما ام.آر. ان. ای آنفلونزا وارد هسته می شود و همانجا همانندسازی می کند.
الیکائی اضافه کرد: احتمال این که روی ژن های نسل بعد تأثیر بگذارند بسیار بسیار بعید است.
وی در انتها تصریح کرد: واکسن های ام.آر. ان. ای پیشینه طولانی دارند؛ مدت ها بود که محققان روی تولید آنها کار می کردند ولی زمینه مناسبی برای ورود به جمعیت انسانی پیش نیامده بود که با انتشار کرونا و لزوم مقابله با این بیماری این زمینه پیش آمد.


منبع:

1400/03/24
10:00:47
5.0 / 5
218
تگهای خبر: دانشگاه , سیستم , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum