کاهش ازن و افزایش ذرات معلق درهوای تهران طی تابستان امسال

کاهش ازن و افزایش ذرات معلق درهوای تهران طی تابستان امسال

انجمن پارسیان: طبق گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از نیمه اول تابستان سال جاری (اول تیر تا 15 مرداد)، هوای پایتخت 17 روز آلوده شامل 16 روز در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس و یک روز در وضعیت ناسالم برای عموم جامعه قرار داشت. شرایط قابل قبول نیز در 29 روز ثبت گردید.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا کیفیت هوا در نیمه اول تابستان سال قبل پایین تر بود و ۲۷ روز آلوده شامل ۲۵ روز ناسالم برای گروه های حساس و دو روز ناسالم برای عموم جامعه در این دوره ثبت شده است همین طور طولانی ترین دوره تداوم آلودگی در بازه مورد مطالعه امسال، ۹ روز بوده که در زمان مشابه سال قبل این دوره ۱۰ روزه بوده است.

تعداد روزهای فراتر از حد مجاز آلاینده ازن در نیمه نخست تابستان سال جاری نسبت به زمان مشابه سال گذشته، کاهش محسوسی داشته و از ۲۶ روز به ۱۳ روز رسیده است؛ در صورتیکه میانگین دمای هوا در بازه زمانی مورد مطالعه امسال، فراتر از پارینه بوده است. با وجود این، افزایش محسوس میانگین دما در این دوره بیش از یک درجه سانتیگراد منجر به خشکی زمین و افزایش گسیل طوفان های حامل گرد و خاک شده است و بر خلاف آلاینده ازن، شاهد افزایش تعداد روزهای آلوده از منظر آلاینده ذرات معلق بوده ایم؛ به شکلی که تعداد روزهای آلوده آلاینده PM۲.۵ از پنج روز در سال ۹۹ به هشت روز در سال ۱۴۰۰ بالا رفته که در سه روز آن، همزمان شاخص آلاینده PM۱۰ نیز از حد سلامت فراتر بوده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران بطور مشخص در روز ۱۹ تیر، شاخص سه آلاینده ازن و ذرات معلق کوچک تر از ۲.۵ و ۱۰ میکرون، همزمان فراتر از حد مجاز بود و روز ۱۸ تیر نیز کیفیت آلاینده ازن با شاخص ۱۶۲ با شرایط ناسالم برای همه افراد بعنوان آلوده ترین روز نیمه اول تابستان ۱۴۰۰ به ثبت رسید.

منبع:

1400/05/16
12:31:53
5.0 / 5
181
تگهای خبر: شركت , كیفیت , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum