براساس تحقیقات جدید؛

راز مقاومت سلول های سرطانی در مقابل سیستم ایمنی کشف شد

راز مقاومت سلول های سرطانی در مقابل سیستم ایمنی کشف شد

به گزارش انجمن پارسیان سلول های ایمنی بدن باوجود توانایی زیاد برای شناسایی سلول های خطرناک گاهی نمی توانند سلول های سرطانی را نابود کنند و حالا راز این ناتوانی کشف شده است.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از نیواطلس، سلول های ایمنی بدن قادر به مقابله با انواع عوامل بیماری زا هستند و برای این کار با پروتئین ها و آنزیم های مختلف به سلول های بیماری زا حمله کرده و غشای محافظ آنها را جدا کرده و این سلول ها را بی دفاع می کنند.
دانشمندان در شگفت بودند که چرا در جریان این فرآیند غشای محافظ خود سلول های ایمنی صدمه نمی بیند. حالا مشخص شده علت این مسئله وجود یک سپر حفاظتی از جنس چربی در سلول های ایمنی است که در جریان حمله به سلول های بیماری زا منفجر می شود.
بررسی های دقیق تر نشان داده است برخی انواع سلول های سرطانی هم دارای این سپر حفاظتی از جنس چربی هستند و همین مسئله بر مقاومت آنها در مقابل حملات سلول های ایمنی می افزاید. محققان امیدوارند پژوهش علمی در این حوزه در دانشگاه کلمبیا به یافتن راه هایی برای شکست دادن سلول های سرطانی منجر شود.
این چربی حفاظتی لیپید نام دارد و تا قبل از شناسایی آن تصور می شد برخی پروتئین ها کار حفاظت از سلول های ایمنی را بر عهده دارند. ولی اکنون مشخص شده این تصور درست نبوده است. سلول های ایمنی در زمان آماده سازی برای حمله مواد کشنده را به لبه های بیرونی خود منتقل می کنند و در این مرحله غشای چربی متراکم آنها هم از هم باز شده و با محتوای سلول ایمنی ترکیب می شود و بعنوان یک تقویت کننده کلیدی عمل می کند. انفجار این ترکیب چربی هم سبب نفوذ مواد نابودگر به درون سلول های بیماری زا و هم پیشگیری از صدمه دیدن خود سلول های ایمنی می شود.

1400/05/17
17:56:10
5.0 / 5
228
تگهای خبر: دانشگاه , سیستم , علم , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
انجمن پارسیان Parsian Forum