با كاوشگر استقامت؛

ناسا ۲ نمونه از مریخ جمع آوری کرد

ناسا ۲ نمونه از مریخ جمع آوری کرد

انجمن پارسیان: کاوشگر استقامت تا حالا 2 نمونه از یک تخته سنگ مریخی جمع آوری کرده است. این نمونه ها در لوله های تیتانیومی ذخیره شده اند.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از اسپیس، کاوشگر استقامت ناسا پروسه جمع آوری نمونه از مریخ را آغاز نموده است. این کاوشگر که با هدف جستجوی نشانه هایی از حیات به سیاره سرخ ارسال شده، دو ماموریت جمع آوری نمونه را در هفته قبل با موفقیت انجام داده است. دومین ماموریت جمع آوری نمونه روز چهارشنبه هفته گذشته انجام شده است. هر دو نمونه از یک تخته سنگ به نام «روچت» جمع آوری شده اند.
میناکشی وادهوا یکی از پژوهشگران پروژه بازگردندان نمونه از مریخ ناسا می گوید: این یک دستاورد تاریخی است. طی چند دهه گذشته در جامعه علمی، همیشه بحث و گفتگوهایی درباره ارسال نمونه از مریخ به زمین می شد و الان این امر به واقعیت تبدیل می شود. این نمونه های جمع آوری شده از زیر سطح سیاره، در حقیقت قسمتی از چند ده نمونه ای است که کاوشگر استقامت جمع آوری خواهدنمود. به نوشته دیلی میل این نمونه ها در لوله هایی از جنس تیتانیوم ذخیره شدند. مقرر است در آینده سازمان فضایی اروپا و ناسا مأموریتی مشترک برای بازگرداندن این نمونه ها به زمین انجام دهند. این درحالی است که اولین کوشش برای جمع آوری نمونه از سنگ مریخ با شکست روبرو شد. طی ماموریت مذکور سوراخی در سنگ مریخی حفر شد اما لوله جمع آوری نمونه خالی ماند. پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که سنگ خرد شده طی حفر سوراخ به خاک نرم تبدیل گشته است. استقامت ۴۳ لوله تیتانیومی برای جمع آوری نمونه همراه خود دارد و الان در منطقه Jezero Crater مشغول گشت زنی است.


منبع:

1400/06/22
10:43:51
5.0 / 5
239
تگهای خبر: علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum