مدیر آموزش و پرورش عشایر استان خبر داد

۲۰ مدرسه عشایری سنگی در کهگیلویه و بویراحمد

۲۰ مدرسه عشایری سنگی در کهگیلویه و بویراحمد

کهگیلویه و بویراحمد مدیر آموزش و پرورش عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: ۲۰ مدرسه عشایر این استان قدیمی و سنگی است که با یک زلزله کوچک امکان حادثه وجود دارد.


مختار اندرخور در نشست با خبرنگاران اضافه کرد: پراکندگی و سبک العبور بودن مناطق عشایری خدمات رسانی نسبت به این مناطق را نسبت به سایر مناطق و آموزش و پرورش ها متفاوت کرده است.
وی اظهارکرد: نداشتن مشاور زن در مدارس دخترانه عشایری صدمه های زیادی به دنبال دارد که سال ها در این خصوص غفلت صورت گرفته، دبیران زن حاضر به تدریس در مناطق عشایری نیستند، با این وجود مشاورانی را برای مشورت دادن به دانش آموزان مشخص کرده ایم.
مدیر آموزش و پرورش عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در روستای «باروج» مدرسه متوسطه اول را راه اندازی کردیم. دانش آموزان در این روستا به علت نبود مدرسه و جاده مناسب، بخصوص در فصل زمستان با مشکل مواجه بودند. درس خواندن در این روستا خسته کننده و رنج آور بود.
اندرخور خاطرنشان کرد: همینطور در روستای« موشمی علیا» مدرسه دوره ابتدایی و در روستای «بردپهن» پایه دهم دبیرستان افتتاح شد. در روستای« کیمه» که جاده دسترسی و ماشین رو وجود ندارد، هم مدرسه دوره ابتدایی تأسیس شد.
بازگشت به تحصیل ۲۷ دختر دانش آموز عشایری
وی افزود: ۲۷ دانش آموز دختر ترک تحصیل شده عشایری استان جذب مدارس شدند و به تحصیل بازگشتند.
مدیر آموزش و پرورش عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: از همین جا دست یاری به سمت خیرین دراز می نماییم که برای گرفتن معلم خصوصی در دروس پایه به صورت تقویتی با اداره آموزش و پرورش همکاری کنند یا کتاب های کمک درسی را به دانش آموزان عشایر برسانند.
اندرخور اظهار داشت: با عنایت به شرایط کرونایی و این که باید مدارس غیرحضوری برگزار شود، متأسفانه دانش آموزان عشایری نمی توانند از برنامه شاد استفاده کنند. ۸۴ درصد دانش آموزان عشایری فاقد اینترنت هستند و در شرایط کرونایی که مدارس غیرحضوری می شوند نمی توانند از آموزش آنلاین و سامانه شاد هیچ استفاده ای کنند.
مانع شدن خانواده از ادامه تحصیل دانش آموز به خاطر نداشتن لوازم التحریر
وی اظهار نمود: خانواده ای را سراغ دارم که به خاطر نداشتن امکانات و لوازم التحریر و پوشاک مانع ادامه تحصیل دانش آموز خود شده که با تقبل هزینه توسط مدیر مدرسه و آموزش و پرورش عشایر این فرزند عشایر به کلاس درس و ادامه تحصیل بازگشت.
مدیر آموزش و پرورش عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: میزان مشارکت اولیا در امر تدریس و تحصیل به ۵ درصد نمی رسد چون بخشی از آنها یا دامدار بوده و یا کارگر فصلی هستند و همین عدم مشارکت اولیا در آموزش اثرگذار می باشد.
اندر خور خاطرنشان کرد: معلمان مدارس بزرگ به صورت شورایی منصوب می شوند هر چند تغییر مدیران امری طبیعی است که هر مدیری با عنایت به ملاک هایی مثل تعهد و تخصص و پشتکار و انگیزه و اعتماد تغییر مدیران را انجام می دهد اما در مدارس بزرگ خود به صورت شورایی عمل کردیم مدارسی که چند گزینه داشتند آنها را در شورا مطرح کردیم و بهترین نفرات را برای مدیریت مدارس خود برگزیده و در مدارس کوچکتر هم معلمان تنها بر مبنای امتیاز در مدارس گمارده می شوند.
وی تصریح کرد: در زمینه های مختلف و آموزش و پرورش عشایر با خردجمعی تصمیم گیری می شود نسبت به تمام موضوعات همچون مسایل مالی و بیت المال شفاف عمل کردیم و مسائل سیاسی را وارد آموزش و پرورش عشایر نکرده ایم.

مدیر آموزش و پرورش عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: مدارس عشایری استان به صورت ثابت، نیمه ثابت و سیار هستند و هم اکنون۲۰ مدرسه قدیمی و سنگی داریم.
اندرخور اضافه کرد: ۱۵۷ مدرسه ابتدایی، ۱۹ مدرسه متوسطه اول و ۱۲ مدرسه متوسطه دوم و ۲ مدرسه فنی حرفه ای داریم. مدارس قدیمی سنگی وضعیت خوبی ندارند و بنده و سایر همکاران مان این ترس را داریم که به علت حادثه طبیعی این مدارس فرو بریزند. تمام مدارس متوسطه عشایر ثابت هستند.
وی با اشاره به اینکه هیچ مدرسه عشایری در حوزه کهگیلویه بزرگ نداریم، اظهارکرد: در آموزش و پرورش عشایر، ۲۳۵ معلم در مقطع ابتدایی، ۶۵ معلم در مقطع متوسطه اول و ۱۲۳ معلم در مقطع متوسطه دوم و ۵ معلم در مدرسه فنی و حرفه ای مشغول به تدریس هستند.
کمبود فضای آموزشی در مناطق عشایری
مدیر آموزش و پرورش عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: یکی از اشکالات ما کمبود فضای آموزشی است، تقسیمات کشوری هم اشکالاتی را هم به وجود آورده، به صورت مثال مدرسه ای که ۵۰۰ متر با عشایر ما فاصله دارد، در اختیار استان فارس است از آن طرف مدرسه عشایری کهگیلویه و بویراحمد با کمبود تجهیزات روبرو است. بسیاری از مدارس عشایری زیر پوشش کهگیلویه و بویراحمد نیست. مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد، « زیلایی»، «سادات چاهن»، عشایر «رستم» در استان فارس، «پشت کوه جلیل» شهرستان بویراحمد، گچساران و «شبلیز» و «جلاله» است.
اندرخور اظهار داشت: ۳۸۴۵ دانش آموز در مدارس عشایری استان کهگیلویه و بویراحمد مشغول به تحصیل هستند.
مدرسه عشایری داریم که معلم مدرسه باید دو و نیم تا سه ساعت پیاده روی کند تا به مدرسه برسد.
وی بیان نمود: از خیرین برای کمک به مدارس عشایری استان کهگیلویه و بویراحمد استمداد می طلبیم.1400/08/01
09:31:29
5.0 / 5
228
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , اینترنت , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
انجمن پارسیان Parsian Forum