از یافته های هابل؛

سیاره ای که در آن سنگ تبخیر شده می بارد

سیاره ای که در آن سنگ تبخیر شده می بارد

به گزارش انجمن پارسیان تحقیقی جدید از یافته های تلسکوپ فضایی هابل جزئیاتی درباره ۲ سیاره مشتری بسیار داغ نشان داده است که در یکی از آنها سنگ تبخیر شده می بارد و اتمسفر دیگری بسیار داغ یا آفتاب سوخته شده است.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایندپندنت، «مشتری های داغ» سیارات بسیار بزرگی هستند که دمای آنها به علت نزدیکی به ستاره شان بسیار زیاد است. دمای این اجسام آسمانی به بالاتر از ۱۶۰۰ درجه سانتیگراد می رسد که می تواند بیشتر فلزات همچون تیتانیوم را تبخیر کند. همینطور سیارات مذکور دارای داغ ترین اتمسفرهای شناخته شده هستند.
دیوید سینگ یکی از مولفان این پژوهش در اینباره می گوید: ما هنوز به درک خوبی از آب و هوا در محیط سیارات مختلف دست نیافته ایم. هنگام بررسی زمین، تمام پیشبینی های در ارتباط با آب و هوا با سنجش های انجام شده همخوانی دارند. اما هنگامی که یک سیاره خارج از مدار زمین در دور دست بررسی می شود، قدرت پیشبینی محدود است چونکه نظریه ای کلی درباره آنچه در سیاره روی می دهد و همینطور واکنش سیاره به شرایط شدید وجود ندارد. هرچند ما از مبنای اصلی فیزیک و شیمی آگاه هستیم، اما نمی دانیم این روند به چه روش های پیچیده ای نمایان می شود.
یکی از این سیارات WASP-۱۷۸b است که در فاصله ۱۳۰۰ سال نوری زمین قرار دارد و در اتمسفر آن هیچ ابری نیست. یک سوی این سیاره دائماً به سمت ستاره است. اتمسفر آن هم حاوی مونوکسید سیلیکون است که تندبادهایی با سرعت بیشتر از ۲ هزار مایل بر ساعت بوجود می آورد. از طرفی در بخش تاریک آن گاز خنک می شود تا ابرهایی تشکیل دهد که صخره از آنها می بارد و روی سطح سیاره تبخیر می شوند.
سیاره دیگر KELT-۲۰b نام دارد، تابش نور مافوق بنفش از ستاره آن نوعی لایه گرمایشی در اتمسفر بوجود می آورد که به قول محققان تا پیش از این مشاهده نشده بوده است.
گوانگوی فو از دانشگاه مریلند در اینباره می گوید: تابحال نمی دانستیم ستاره های میزبان چگونه به صورت مستقیم روی اتمسفر یک سیاره تأثیر گذاشتند. نظریه های زیادی در اینباره وجود دارد اما حالا ما اولین داده های رصد شده را در اختیار داریم.


منبع:

1401/01/23
21:50:07
5.0 / 5
219
تگهای خبر: دانشگاه , سفر , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum