توسط محققان كشور؛

الگوی جریان گردابهای سطحی بررسی گردید

الگوی جریان گردابهای سطحی بررسی گردید

انجمن پارسیان: پژوهشگران کشور موفق شدند با مطالعه جریان گرداب های سطحی درک روشن تری از مکانیزم شکل گیری گرداب و روشهای کنترل آن عرضه کنند.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مریم آذرپیرا دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر محقق طرح « تأثیر پارامترهای هندسی و هیدرولیکی بر دینامیک جریان در گرداب های سطحی بر روی آبگیرهای قائم» اظهار داشت: شکل گیری جریان های گردابی بر روی آّبگیر نیروگاهها لطمه های فراوانی به سازه های نیروگاهی وارد میکند.
این محقق عنوان کرد: بمنظور جلوگیری از ایجاد این پدیده و مصون ماندن از اثرات مخرب آن، عمق آب بر روی آبگیر همیشه نباید از حد مشخصی کمتر شود. در شرایطی که حجم آب در مخزن کم باشد احتمال شکل گیری جریان گرداب مانع بزرگی در بهره مندی از آب مخازن سد در تولید برق است و از سویی مکانیزم شکل گیری پدیده گرداب به درستی روشن نشده است؛ گرداب در ابگیری با پمپ ها و در خیلی از جریان در سیالات مثل گردباد ها نیز بوجود می آید و در حقیقت این پدیده چالش بزرگی برای پژوهشگران در حوزه مکانیک سیالات شمرده می شود.
به گفته دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر، باتوجه به پیچیدگی این پدیده و جایگاه آن در مکانیک سیالات تصمیم گرفتیم مطالعات پایه ای روی این پدیده انجام دهیم.
اذرپیرا اشاره کرد: در این پژوهش با مطالعه مشخصه های میدان جریان گرداب و از همه مهمتر بررسی نحوه شکل گیری گرداب، کمک شایانی به شناخت هرچه بیش از میدان پیچیده این پدیده شده است. علاوه براین بر طبق نتایج مطالعات با ارائه پیشنهادهایی نوین در کنترل و پیش گیری از شکل گیری گرداب گامی در امتداد ارتقا این علم برداشته شده است.
وی درباره روش تحقیق این پروژه اظهار داشت: در انجام این پژوهش از سه روش اصلی مطالعات تحلیلی، پژوهش های آزمایشگاهی و مدلسازی های عددی استفاده شده است که در هر بخش نتایج مجزا و نوین ارائه شده است که ماحصل تمامی این مطالعات کمک به شناخت کاملتر از میدان جریان گرداب می کند.
وی افزود: از طرفی مطالعات حاضر راه را برای اتجام مطالعات بیشتر نیز باز کرده است و اکنون نیز کارهای تحقیقاتی بیشتری در ادامه یافته های موجود در جریان است. به عنوان نمونه در عمل ممکنست دو آبگیر نیروگاهی در کنار هم عمل کنند که نحوه شکل گیری گرداب روی دو آبگیر درحال مطالعه می باشد.
دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد:. نخستین نتیجه تحقیق حاضر شناخت پدیده گرداب و در نتیجه پیدا کردن راهکارهای مناسب و مهندسی برای مقابله با آن می باشد. از جانب دیگر نتیجه این تحقیقات به دانش کلی در حوزه شناخت پدیده گرداب در علم مکانیک سیالات کمک می نماید.
آذرپیرا درباب خاصیت های طرح اظهار داشت: ارائه روابط تحلیلی از میدان جریان گرداب، انجام مدلسازی های عددی به روش لاگرانژی برای اولین بار، توسعه و تجهیز سیستم PIV برای انجام تحقیقات و اندازه گیری های آزمایشگاهی، شناخت پدیده و شکل گیری گرداب و انجام مطالعات آزمایشگاهی بمنظور اثر عمق هسته هوا بر مشخصه های میدان جریان گرداب خاصیت های این پروژه به شمار می روند.
وی با تاکید بر این که پژوهش های خارجی با تجهیزات بسیار نوین نیز در کوشش برای مطالعه جریان گرداب هستند که ما نیز موفق به انجام این پژوهش و ارائه نتایج بهادار در این مورد شده ایم، اظهار داشت: نتایج این پژوهش برای ارائه نیمه صنعتی دستگاه لیزری PIV که در اندازه گیری ها در مکانیک سیالات کاربرد گسترده ای دارد قابل استفاده خواهد بود.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به مزیت های رقابتی طرح اظهار داشت: اندازه گیری دقیق گرداب در مراحل شکل گیری در یک هندسه قابل کنترل به وسیله PIV و بررسی مراحل آن، مدل تحلیلی گرداب با فرضیات کمتر و شناخت تاثیر عوامل مختلف بر روی آن، صحت سنجی مدل عددی با داشتن اطلاعات آزمایشگاهی، مدلسازی عددی گرداب با روشهای اولری و لاگرانژی و استخراج اطلاعات بسیار زیاد و با جرئیات کامل از گرداب و توسعه آن با تغییرات مشخصه های جریان مثل عمق و سرعت در آبگیر مزیتهای رقابتی این طرح به شمار می روند.
آذرپیرا با اشاره به کاربردهای پروژه اظهار داشت: شناخت پدیده گرداب و کمک به افزایش دانش فنی در مورد این پدیده معمول در علم مکانیک سیالات، شناخت راهکارهای مقابله با گرداب و بهینه سازی سازه های نیروگاهی، توسعه روش PIV و بومی سازی آن برای اندازه گیری های دقیق در مکانیک سیالات کاربردهای این پروژه به شمار می روند.


منبع:

1401/03/26
16:46:09
5.0 / 5
191
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum