راه سرعت بخشیدن به پروژه های نهضت ملی مسکن چیست؟

راه سرعت بخشیدن به پروژه های نهضت ملی مسکن چیست؟

انجمن پارسیان: تجربه یک سال قبل طرح نهضت ملی مسکن نشان میدهد پروژه دارای نقاط قوت و ضعفی است که تسریع در اجرای آن نیازمند یافتن راهکارهایی برای تامین منابع، اختصاص زمینهای مناسب و سرعت بخشیدن به اجرای پروژه است.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، طرح نهضت ملی با همه ی چالش های یک سال قبل و مشکلات پیش رو در حال اجراست. تجربه یک سال قبل نشان داده که مهم ترین پاشنه آشیل این طرح می تواند تامین منابع و کند شدن روند اجرای کار باشد. بطور مثال پروژه قم به سبب پای کار بودن متقاضیان و تامین بموقع تسهیلات، شهریور امسال راه اندازی شد. در سوی دیگر برخی پروژه ها در دیگر نقاط کشور هنوز در مرحله اختصاص زمین، تهیه نقشه، انتخاب پیمانکار و آماده سازی زمین است.
طبق آخرین آماری که وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده برای یک میلیون و ۶۶۶ هزار تامین زمین شده، یک میلیون و ۵۹۳ هزار واحد شروع شده و ۴۳۰ هزار واحد به مرحله ی گودبرداری و فونداسیون رسیده است. تعداد ۶۴۲ هزار و ۶۹۹ متقاضی برای این طرح افتتاح حساب و ۲۲ هزار میلیارد تومان واریز وجه داشته اند. تا حالا ۳۳۹ هزار و ۸۹۱ واحد برای دریافت تسهیلات به بانک مسکن معرفی شده است که بانک با ۱۴۳ هزار و ۹۰۸ واحد به مبلغ ۴۸ هزار و ۸۳۲ میلیارد تومان قرارداد منعقد کرده است. کل مبلغی که تا کنون بوسیله آورده متقاضیان و تسهیلات به حساب سازندگان واریز شده ۲۹ هزار و ۹۵ میلیارد تومان است.
با این وجود پروژه نهضت ملی مسکن مثل خیلی از طرح های دیگر، بدون مشکل نیست. دو روز قبل رئیس مرکز پژوهش های مجلس، طرح نهضت ملی مسکن برگرفته از قانون جهش تولید و تامین مسکن را دارای هشت ایراد دانست و اظهار داشت: با چشم پوشی درباب ارقام دقیق و به روز؛ کل ثبت نام کنندگان بیش از ۵ میلیون و چهارصد هزار نفر بوده، کمتر از نیمی از آنها واجد شرایط هستند، و نهایتاً مبتنی بر آمار و اطلاعات تا نیمه خرداد ماه حدود نیم میلیون نفر افتتاح حساب کرده اند و از این تعداد کمتر از ۳۰۰ هزار نفر واریزی داشته اند و کمتر از ۱۲۰هزار نفر واریز بیش از ۴۰میلیون تومان داشته اند. این اعداد فارغ از هرگونه ارزیابی کیفی، با اهمیت ترین شاهد بر عملکرد نامناسب در این حوزه می باشد که البته قسمتی از آن نیز به در استطاعت نبودن و یا جذاب نبودن و نامشخص بودن پروژه هاست که عمدتاً مشابه ساز و کار طرح اقدام ملی مسکن و مسکن مهر است.
از جانب دیگر، سازندگان می گویند که در هر مرحله از فراخوان واریز وجه، متقاضیان به سبب عدم توانایی ریزش می کنند. این نگرانی وجود دارد که در مراحل چهارم و بیشتر واریز آورده بخش قابل توجهی از افرادی که فرم «ج» آنها سبز اعلام شده قادر به تامین منابع نباشند. در این خصوص انبوه سازان پیشنهاد داده اند تعدادی از شروط متقاضیان برداشته شود تا با بهره گیری از منابع مالی آنها پروژه ها جلو برود و مبتلا به اختلال نشود.
حسن محتشم ـ عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران به ایسنا اظهار داشت: انتظار می رفت در طرح نهضت ملی مسکن از تجربه پروژه مسکن مهر استفاده گردد. مسکن مهر نقاط قوت و ضعفی داشت. از نقاط ضعف می توان به جانمایی نامناسب و نبود زیرساختها اشاره نمود. اما یکی از نقاط قوت این بود که ظرف یک سال قرارداد حدود ۲ میلیون واحد منعقد و پروژه ها عملیاتی شد. خدمات نظام مهندسی و نرخ صدور پروانه نیز اعداد مشخصی بود که شهرداری و نظام مهندسی به آن متعهد بودند. در نهضت ملی مسکن چنین چیزی نمی بینیم و در هر منطقه، شهرداری ها سلیقه خودشان را اعمال می کنند.
اردیبهشت امسال بود که رئیس جمهور نسبت به عملکرد نظام بانکی در تامین منابع و اختصاص نیافتن زمین های دولتی به طرح نهضت ملی مسکن انتقاداتی داشت. بنظر می رسد مشکل تامین زمین تا حدودی برطرف شده اما بجز بانک مسکن، جای خالی ۲۶ بانک و موسسه مالی اعتباری در این پروژه دیده می شود. از ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تکلیفی نظام بانکی برای طرح نهضت ملی مسکن ۶۳ هزار میلیارد تومان بر عهده بانک مسکن قرار دارد که از گوشه و کنار شنیده می شود منابع بانک مسکن درحال اتمام است.
مقاومت دستگاههای دولتی در واگذاری اراضی خود به طرح نهضت ملی مسکن طی یک سال قبل وجود داشته و ظاهرا کماکان وجود دارد. البته مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن می گوید که تا کنون ۶۰ هزار هکتار از اراضی مازاد در اختیار دستگاههای دولتی شناسایی شده اما ۷۰۰۰ هکتار اختصاص یافته که حدود ۱۰ درصد را شامل می شود.
رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی اعلام نموده که ادارات دولتی تا اختتام شهریورماه فرصت دارند اراضی مازاد خودرا برای اجرای پروژه نهضت مسکن اختصاص دهند. در غیر این صورت سازمان ثبت اسناد و املاک، این اراضی را یکطرفه به نام دولت سند می زند.
به هر ترتیب یکی از با اهمیت ترین برنامه های دولت سیزدهم درباب ساخت چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال با هدف خانه دار کردن اقشار جامعه گرفتار چالش هایی همچون پایین بودن توان متقاضیان، عدم همراهی نظام بانکی و اختصاص نیافتن زمین های مرغوب مناطق شهری توسط ارگانها و دستگاههای دولتی است که حل این موانع می تواند پروژه را در ریل مناسب تری قرار دهد.
منبع:

1401/06/23
10:37:25
5.0 / 5
29
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum