بهبود رشد مغزی نوزادان با کمک راهکاری آسان

بهبود رشد مغزی نوزادان با کمک راهکاری آسان

به گزارش انجمن پارسیان، خراسان رضوی صحبت کردن با نوزادان می تواند رشد مغز آنان را تقویت کند.


به نقل از ویفروم، بر مبنای نتایج مطالعه جدید، صحبت با نوزادان به شکل گیری مغز آنان کمک می نماید همینطور تعاملات احتمالی، مانند صحبت در مورد کاری که کودک انجام می دهد، برای رشد زبان مهم می باشد.
والدین می توانند طی صحبت کردن با نوزاد خود، پیروی از دستورات آنان و انجام بازی های کلامی، به رشد زبانی کودکان خود کمک کنند.
در این بررسی ۱۶۳ کودک در ۶ ماهگی و یا ۳۰ ماهگی مورد مطالعه قرار گرفتند. اسکن مغزی کودکان نشان داد که ماده ای به نام میلین، در اطراف سلول های عصبی مغز رشد می کند و ارتباط بین سلول ها را کارآمدتر می کند.
میزان میلین در نواحی مغز در رابطه با پردازش زبان، مورد بررسی قرار گرفت و سوال این بود؛ آیا کودکانی که عبارات بیشتری می شنوند، میلین بیشتری در نواحی مغزی که پردازش زبان را بر عهده دارند، خواهند داشت یا خیر.
محققان دریافتند، کودکان ۳۰ ماهه ای که در طول دوره ضبط این تحقیق، کلمات بیشتری را توسط بزرگسالان شنیده بودند، میلین بیشتری در مناطق در رابطه با زبان در مغز داشتند ازاین رو صحبت کردن با فرزندتان به معنای واقعی کلمه، مغز نوزاد را شکل می دهد.
در سال اول زندگی، مغز مشغول رشد سلول های جدید است، ازاین رو شنیدن کلمات بیشتر امکان دارد رشد مغز را افزایش دهد. نتایج مطالعات نشان می دهد که در سن دو و سه سالگی، مغز مشغول رشد میلین است، به همین دلیل، ورودی های زیادتر منجر به تولید میلین بیشتر خواهد شد.
این مورد نشان داده است که صحبت کردن در ۶ ماهگی به همان اندازه در ۳۰ ماهگی اهمیت دارد اما تاثیر متفاوتی بر مغز دارد چونکه مغز در وضعیت متفاوتی است. به نظر می آید پاسخ اینست که در اوایل زندگی کودک، کمیت مهم می باشد.
نتایج تحقیقات نشان داده است، کودکانی که در محیط های غنی از زبان بزرگ می شوند امکان دارد در مراحل اولیه رشد زبانی پیشرفت کنند. با این وجود، این مزیت ناشی از صحبت هایی است که با خود کودک بیان شود نه صحبتی که مابین دیگران شنیده می شود.
روشی عالی برای شروع مکالمات اینست که متوجه شوید فرزندتان با چه چیزی بازی می کند و اشیایی را که با آنها بازی می کند را نام ببرید، به رنگ ها و شکل ها اشاره کنید و صداهایی در بیاورید. همه اینها به حفظ توجه نوزاد کمک خواهد نمود تا کلمات را با اشیا ارتباط دهد.
نتایج این تحقیق در مجله Neuroscience منتشرشده است.1402/03/16
09:57:31
5.0 / 5
231
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum