همزمان با روز ملی فیزیوتراپی مطرح شد

افزایش بی تحرکی و بروز اختلالات اسکلتی

افزایش بی تحرکی و بروز اختلالات اسکلتی

انجمن پارسیان: مسئول بخش فیزیوتراپی بیمارستان ارتوپدی شفایحیائیان نسبت به افزایش روند بی تحرکی در جامعه و بروز مشکلات اسکلتی عضلانی هشدار داد و در عین حال نسبت به عملکرد بیمه ها در حوزه تعیین سقف جلسات فیزیوتراپی برای هر بیمار انتقاد نمود.


دکتر عاطفه طاهرخانی در گفت و گو با ایسنا، همزمان با روز ملی فیزیوتراپی، اظهار داشت: دوم مردادماه سال ۱۳۷۸ فیزیوتراپیست ها استقلال کاری خودرا به دست آوردند تا بتوانند مبادرت به تاسیس مطب کنند و این روز هم به عنوان روز ملی فیزیوتراپی نام گذاری شد.
وی در تعریف علم "فیزیوتراپی" و افرادی که نیازمند به انجام آن هستند، اشاره کرد: فیزیوتراپی علمی است که برمبنای تمرین درمانی و گاهی دستگاه درمانی دنبال می شود. این دستگاهها اغلب به ترمیم بافت، کاهش درد بیمار، کاهش اِدم و افزایش دامنه حرکتی کمک می نماید و از طرف دیگر تمرین درمانی هم برای تقویت عضلات به انجام می رسد.
لزوم تغییر نگرش به علم فیزیوتراپی وی با تأکید بر این که لازم است دید افراد نسبت به فیزیوتراپی تغییر کند، بیان کرد: فیزیوتراپی در بیماران سوختگی، بیماران EB، سالمندان (با هدف کاهش بی اختیاری ادرار، کاهش دردهای آرتروز و افزایش کیفیت زندگی)، افرادی که جراحی انحراف ستون فقرات یا مینیسک داشتند، کسانی که تعویض مفصل زانو، شانه و... انجام دادند، مبتلایان به ضعف عضله و محدودیت حرکتی، بیماران مبتلا به بیماریهای نورولوژی مانند مبتلایان به MS یا کسانی که سکته مغزی کرده اند، برخی بیماریهای زنان و... می تواند اثربخش باشد.
طاهرخانی افزود: ما حتی فیزیوتراپی بازتوانی قلبی داریم و کسانی که جراحی قلب می کنند آنرا انجام می دهند و این درحالی است که هنوز هم بیشتر افراد تصور می کنند علم فیزیوتراپی تنها می تواند به کسانی که گرفتار شکستگی یا مشکلات استخوانی شده اند، کمک نماید.
فیزیوتراپی را نیمه کاره رها نکنید او نسبت به نیمه کاره رها کردن انجام فیزیوتراپی هشدار داد و اظهار داشت: حداقل سه هفته زمان لازم است که یک عضله تقویت شود. فیزیوتراپی نیاز به صبر زیادی دارد و بیماران باید به این مساله آگاه باشند تا روند درمان را نیمه کاره رها نکنند که در نهایت خودشان هم متوجه تغییرات خود شوند. گاهی حتی ۳۰ جلسه انجام فیزیوتراپی لازم است تا تغییرات مشهود شود. در عین حال قسمتی از روند درمانی وابسته به انجام ورزش ها و تمرین های درمانی است که افراد باید در خانه انجام دهند.
روند ارائه خدمات فیزیوتراپی در نخستین بیمارستان ارتوپدی ایران وی ادامه داد: بیمارستان شفایحیائیان به عنوان بیمارستان توانبخشی از سالیان قبل شروع به کار کرده و سپس به عنوان بیمارستان تخصصی ارتوپدی ادامه کار داد. هم اکنون نیز ۳۰ کابین فعال فیزیوتراپی داریم که با امکانات خوبی درحال ارائه خدمت به بیماران مختلف است.
وی ادامه داد: خیلی از وسایل و تجهیزات مربوط به زمان افتتاح بخش فیزیوتراپی است (بیش از 40 سال قبل) که قسمتی از آنها یا از کار افتاده یا مستهلک شده اند؛ همچون این که دیگر بخش آب درمانی مرکز، فعالیتی ندارد. در عین حال بیمارستان بعد از بازسازی بخش فیزیوتراپی، مبادرت به خرید دستگاه های جدید هم کرده است که حالا درحال کار با این وسایل هستیم.
وی درباره ی میزان مراجعات به بخش فیزیوتراپی بیمارستان ارتوپدی شفایحیائیان، توضیح داد: ما بخش شلوغ و پر متقاضی هستیم؛ به گونه ای که تقریباً صف انتظار ۴۰ تا ۵۰ روزه برای نوبت دهی داریم که علت این امر هم به مهارت و توانایی همکاران ما و قیمت پایین تر ارائه خدمات نسبت به مراکز دیگر است که سبب اقبال مردم می شود. در این مرکز ۶ فیزیوتراپیست فعال می باشند که هر کدام روزانه حدود ۱۸ بیمار را ویزیت می نماییم. در عین حال ما موظف به رسیدگی به وضعیت بیماران بستری در بخش ها هم هستیم.
هزینه های انجام فیزیوتراپی چگونه است؟ او با تأکید بر این که بخش فیزیوتراپی بیمارستان شفایحیائیان طرف قرارداد با سازمان های بیمه گر پایه است، اظهار داشت: هزینه هر جلسه فیزیوتراپی با احتساب بیمه مبلغی کمتر از ۴۰ هزار تومان می شود.
وی با انتقاد از عملکرد بیمه ها نسبت به اعلام تعداد سقف جلسات فیزیوتراپی، بیان کرد: به عنوان مثال بیمار مبتلا به MS نیاز دارد که تا آخر عمر فیزیوتراپی شود تا کیفیت زندگی اش کاهش نیابد اما با تعیین سقف جلسات فیزیوتراپی بیمار ممکنست نتواند به شکل آزاد برای درمان مراجعه کند و از ادامه روند درمانی منصرف شود.
طاهرخانی در خاتمه نسب به افزایش بروز بی تحرکی در میان افراد هشدار داد و اشاره کرد: این مساله به ویژه در دوره کرونا به سبب عدم تحرک، تشدید شد و بعد از آن مردم دردهای اسکلتی و عضلانی زیادی را تجربه کردند. موضوع بسیار مهم داشتن تحرک کافی و انجام ورزش است که بتوانند جلوی مشکلات اسکلتی و عضلانی را بگیرند.1402/05/02
08:12:02
5.0 / 5
235
تگهای خبر: تخصص , خدمات , دستگاه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
دوستان انجمن پارسیان
انجمن پارسیان Parsian Forum