عدم استفاده صنایع از قابلیت های نانو منجر به از دست دادن بازار خواهد شد

عدم استفاده صنایع از قابلیت های نانو منجر به از دست دادن بازار خواهد شد

انجمن پارسیان: تهران- دبیرستاد ویژه توسعه فناوری نانو گام دوم این ستاد بعد از توسعه نیروی انسانی را كوشش برای رسوخ فناوری نانو در صنایع موجود به منظور ارتقای كیفیت این محصولات دانست و تصریح كرد: چنانچه صنایع از قابلیت های این فناوری نوظهور در تولید و بهینه سازی محصولات استفاده نكنند، در آینده خیلی از بازارها را از دست خواهند داد.


به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، دكتر سعید سركار در آئین افتتاحیه‌ی سومین كنفرانس و نمایشگاه بین المللی مستربچ و كامپاند در سخنانی در مورد رویكرد ستاد نانو در 10 ساله نخست فعالیت این خود اظهاركرد: طبق سند استراتژیك اول، فراهم كردن زیرساخت های توسعه صنعتی و بازار مورد توجه بود و مدتی است حركت به سمت تجاری سازی محصولات نانویی با نگاه صادراتی را شروع كرده ایم.
وی با تاكید براینكه، تربیت نیروی متخصص و ارتقای بنیه علمی پایه حركت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو بوده است اظهار داشت: امروز قصد داریم نقش فناوری های نوین در توسعه صنعتی بنگاه های اقتصادی را پر رنگ تر نماییم. بر این اساس افزایش ظرفیت سنتز و تولید مواد اولیه نانو مورد هدف است كه هم اكنون بیش از 95 درصد این مواد، فناوری بومی دارد و در بعضی كاربردهای صنعتی به صورت انبوه تولید می شوند.
سركار در ادامه اضافه كرد: گام دوم بعد از توسعه نیروی انسانی، رسوخ فناوری نانو در صنایع موجود به منظور ارتقای كیفیت این محصولات است، چنانچه صنایع از قابلیت های این فناوری نوظهور در تولید و بهینه سازی محصولات استفاده نكنند، در آینده خیلی از بازارها را از دست خواهند داد. هم اكنون فناوری نانو در بیش از 10 عرصه صنعتی به كار گرفته شده و منجر به كاهش هزینه های تولید و تولید ارزش افزوده شده است.
وی درادامه ضمن تشریح نگاه ستاد نانو در حوزه‌ی توسعه صادرات اظهاركرد: هم اكنون جغرافیای صادرات فناوری نانوی ایران، گستره‌ی وسیعی دارد، زیراكه محصولات نانویی از ایران به بیش از 50 كشور دنیا صادر می شود؛ اما حجم صادرات یعنی 35 میلیون دلار برای محصولات مبتنی بر نانو در مقیاس جهانی قابل قبول نیست.
وی اضافه كرد: در نظر داریم همانطور كه در تولید علم نانو به جایگاه چهارم دنیا دست یافتیم و توانستیم در مقطعی از زمان به رشد سالانه 100 درصدی دست یابیم، در زمینه اقتصاد نانو هم این پیشرفت را تجربه نماییم و طبق برنامه ریزی ها تا آخر سال 98 به بازار یك میلیارد دلاری دست یابیم.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو مرتبط با فعالیت های انجام شده در حوزه اقتصاد دانش بنیان هم اظهاركرد: هم اكنون در كشور چین چند خط تولید انبوه راه اندازی كرده ایم و صادرات به چین تا آخر سال 2017 در حدود 5/5 میلیون دلار بوده و در 20 حوزه مختلف، از صادرات محصولات و فروش دانش فنی با چین همكاری می نماییم و كره جنوبی هم خط تولید نانوالیاف خویش را به ارزش 350 هزار دلار از ایران خریداری نموده است.
میهمانانی از كشورهای آسیایی و اروپایی در سومین كنفرانس و نمایشگاه بین المللی مستربچ و كامپاندهای پلیمری در پژوهشگاه صنعت نفت گردهم آمده اند تا از آخرین دستاوردهای این حوزه بازدید كرده و برای افزایش توان صادراتی و رقابتی خود به بحث و تبادل نظر بپردازند.
شركت های مختلفی از صنعت نفت، پتروشیمی، پلیمر، مستربچ و صنایع تكمیلی آخرین دستاوردها و محصولات خویش را در ایام 16 و 17 بهمن 1396 در سالن همایش های بین المللی پژوهشگاه صنعت نفت در معرض دید علاقمندان و فعالان اقتصادی قرار داده اند.
علمی ** 1836 **1440
تنظیم: یوسف درویشی** انتشار: گلشن


1396/11/18
12:42:33
5.0 / 5
4620
تگهای خبر: پژوهشگاه , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum