تلاش ناسا برای یافتن داروی مقابله با كاهش قدرت عضلات فضانوردان

تلاش ناسا برای یافتن داروی مقابله با كاهش قدرت عضلات فضانوردان

انجمن پارسیان: تهران - اداره كل ملی هوانوردی و فضای آمریكا (ناسا) در حال آزمایش دارویی برای كاهش قدرت عضلات فضانوردان است كه در مرحله آزمایش روی نمونه حیوانی(موش) قرار دارد.


به گزارش روز جمعه گروه علمی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی علمی و فناوری گیگ(geek)، در صورتی كه زندگی در فضای بدون جاذبه به استفاده زیادی از عضلات نیاز ندارد، عضلات انسان بدون تمرین و استفاده متناوب، ضعیف می شوند.
فضانوردان در یك ماموریت 11 روزه به فضا با 20 درصد تحلیل عضلانی روبرو می شوند، در صورتی كه ماموریت ها 6 ماه به طول بیانجامد، فضانوردان به دشواری می توانند روی زمین راه بروند.
اداره كل ملی هوانوردی و فضای آمریكا (ناسا) در حال سنجش دارویی در ایستگاه فضایی بین المللی برای مقابله با كاهش تضعیف عضلات است.
ناسا برای همین منظور 40 موش را با نوعی آمپول به فضا ارسال كرده كه این دارو را به صورت خودكار در بدن آنها تزریق می كند.
داروی فورمترول در این پرتاب كه ماموریت «پی آر 6» با فضاپیمای دراگون نام دارد، به بدن موش ها تزریق شده كه پیش از این برای مدیریت بیماری آسم و بیماری انسدادی ریه استفاده می شد.
ناسا اعلام نموده، سفرهای طولانی فضایی مستلزم درمان ها و راهبردهایی است كه ساختار سالم بدن را به علت نبود گرانش زمین حفظ كند.
ماموریت «پی آر 6» برای ارسال موش ها به فضا و تزریق داروی ضدتحلیل عضلات سبب می گردد دریافت ما از داروها و سیستم های مصرف و انتقال دارو به بدن فضانوردان كامل تر شود.
بر اساس این گزارش، نیمی از موش های پرتاب شده 30 روز و نیم دیگر 60 روز در ایستگاه فضایی بین المللی می مانند و پس از كشته و كالبدشكافی می شوند، نمونه های بافتی هم برای مطالعات بیشتر از آنها برداشته می گردد.
از آنجایی كه موش ها از نظر ژنتیكی بسیار به انسان ها شبیه هستند، مطالعات بالینی موفق در این خزندگان می تواند اطلاعات دقیقی برای درمان هایی به دست دهد كه برای انسان ها هم مفید است.
این آزمایش بخصوص از آنجایی مهم است كه به تازگی سفر به مریخ برای فضانوردان بعضی كشورها مطرح شده است؛ سفری چند ماهه به سیاره سرخ كه می تواند فضانورد را تا بخصوص هنگام انجام كارهای سخت به شدت ضعیف كند.
فضانوردان ایستگاه بین المللی فضایی اكنون برای مقابله به تحلیل عضلانی روزانه دو ساعت و نیم تمرین می كنند.
ناسا اعلام نموده تحقیقات در مورد كاهش قدرت عضلات در فضا، در مورد سازوكارهای بیماری ها هم اطلاعاتی به دست می دهد، همینطور داروهای هدف جدید در دست آزمایش را تایید می كند و آزمایش پیش بالینی داروهای مد نظر را ممكن می سازد.
علمی ** 9157 ** مترجم: منصوره شوشتری * انتشار: امید غیاثوند
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
انجمن پارسیانelm@
https: //telegram.me


1396/11/21
14:00:19
5.0 / 5
4467
تگهای خبر: علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum