استفاده از نانوساختارها برای افزایش سرعت و امنیت درمان های ژنتیك

استفاده از نانوساختارها برای افزایش سرعت و امنیت درمان های ژنتیك

انجمن پارسیان: تهران - محققان دانشگاه UCLA راهكار جدیدی را برای تولید نانوساختارهای سوزنی شكل ابداع كردند كه امكان تزریق هدفمند نانومولكول هایی مانند ژن ها را به صورت مستقیم به سلول ها فراهم می كند.


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال ساینس، این نانوساختارها كه به صورت مغناطیسی هدایت می شوند، ایمن تر، سریع تر و مقرون به صرفه تر از روش های مورد استفاده كنونی هستند.
روش های فعلی بر مبنای ویروس های تغییریافته، میدان های الكتریكی خارجی یا استفاده مواد شیمیایی هستند كه عوارض و نتایج نامطلوبی را دارند. اما محققان UCLA با استفاده از سیلیكون، نیكل و طلا نانوسوزن هایی را ساختند كه زیست تخریب پذیر بوده، با قیمت ارزان و به سادگی به صورت انبوه تولید می شوند و به علت ابعاد بسیار كوچك، قادرند اطلاعات ژنتیكی را با كمترین تاثیر بر سلامت و متابولیسم، در اختیار سلول ها قرار دهند. ابعاد نوك این نانوسوزن ها 5000 برابر كوچكتر از قطر یك رشته موی انسان است.
راستا، موقعیت و چرخش این نانوسوزن ها با استفاده از یك میدان مغناطیسی به سادگی كنترل می گردد و زمینه را برای كنترل عملكرد این نانوسوزن ها از خارج بدن بیمار فراهم می كند. در آزمایشات اولیه این نانوسوزن ها توانستند ژن های موردنظر را با موفقیت به 80 درصد سلول های مورد آزمایش وارد كنند و 90 درصد از مجموع سلول ها بعد از این آزمایش به حیات خود ادامه دادند. این ارقام در مقایسه با روش های فعلی، نشان دهنده كارآیی بالاتر استفاده از نانوسوزن ها هستند.
ژن درمانی كه فرآیند افزایش یا جایگزینی ژن های معیوب یا مفقود درون سلول های بیمار است، در درمان مجموعه ای از بیماری ها، همچون هموفیلی، دیستروفی عضلانی، نقص سیستم ایمنی بدن و انواع خاصی از سرطان كاربرد دارد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه ACS Nano انتشار یافته است.
علمی (6)**9259 ** 1418


1396/12/26
15:12:03
5.0 / 5
5085
تگهای خبر: علم , محققان , نانو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum