طراحی، ساخت و نصب سیستم سرمایش خورشیدی توسط محققان ایرانی

طراحی، ساخت و نصب سیستم سرمایش خورشیدی توسط محققان ایرانی

انجمن پارسیان: تهران- عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی از طراحی، ساخت و نصب سیستم سرمایش خورشیدی توسط محققان این واحد دانشگاهی اطلاع داد.


به گزارش روز یكشنبه گروه علمی ایرنا از واحد علوم و تحقیقات دانشگاهی، دكتر حمید سلیمانی مهر اظهار نمود: در این سیستم كه ساخت تمام تجهیزات و طراحی آن توسط محققان واحد علوم و تحقیقات صورت گرفته است، با استفاده از یك بشقابك به قطر دو متر، یك ردیاب و جاذب توانستیم انرژی خورشید را به سرمایش تبدیل نماییم.
وی با اشاره به اینكه از مزیت های این سیستم سرمایش خورشیدی می توان به ثابت بودن جاذب آن اشاره نمود، اضافه كرد: انرژی خورشید در این سیستم بعد از جذب توسط جاذب، سبب گرم شدن روغن موجود در سیكل روغن طراحی شده می گردد و در نهایت این حرارت توسط سیستمی جذبی به سرمایش تبدیل خواهد شد.
سلیمانی مهر با اشاره به اینكه این طرح هم اكنون در مرحله نیمه صنعتی است، اظهار نمود: ازجمله اهداف ما در طراحی این سیستم، تأمین انرژی سرمایشی كل واحد در آینده همینطور كمك به تأمین انرژی سرمایشی در كشور با استفاده از انرژی خورشیدی است و می خواهیم رساله های بیشتری در این حوزه تعریف نماییم.
این پژوهش در قالب رساله محمد فاطمی از دانشجویان واحد علوم و تحقیقات به راهنمایی دكتر حمید سلیمانی مهر و دكتر شهرام اعتمادی و مشاوره مهندس نادر دیزجی صورت گرفته است.
عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات درباره اهمیت این پژوهش اظهار نمود: امروزه در دنیا مبحث انرژی های تجدیدپذیر به علت معضلاتی نظیر آلودگی های زیست محیطی ناشی از سوخت های فسیلی، اهمیت زیادی دارد.
وی تصریح كرد: ایران از لحاظ انرژی خورشیدی از ظرفیت بالایی برخوردار است؛ به نحوی كه در طول سال 300 روز آفتابی در ایران وجود دارد.
سلیمانی مهر با اشاره به اینكه در دنیا از انرژی خورشیدی به دو صورت فتوولتاییك و حرارتی استفاده می شود، اضافه كرد: فتوولتاییك راندمان بسیار كمتری نسبت به روش حرارتی دارد؛ به نحوی كه در بهترین حالت تنها 18 درصد راندمان دارد، درحالی كه در حوزه تبدیل انرژی خورشیدی به صورت حرارتی این راندمان بالای 70 درصد است.
وی با اشاره به اینكه در حوزه فناوری ساخت سیستم های حرارتی در دنیا فعالیت زیادی صورت نگرفته است، ادامه داد: با عنایت به اینكه تابش خورشید در ایران جهت استفاده از انرژی آن به صورت حرارتی بسیار مناسب می باشد، بكارگیری این روش بهترین شكل استفاده از انرژی خورشیدی است.
علمی**9157**1834
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
انجمن پارسیانelm@
https: //telegram.me


1397/01/26
14:33:27
5.0 / 5
4859
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum