فعالیت همودینامیكی مغز توسط سیستمی ایرانی ثبت می گردد

فعالیت همودینامیكی مغز توسط سیستمی ایرانی ثبت می گردد

انجمن پارسیان: محققان دانشگاه تهران موفق به طراحی، توسعه و ارزیابی یك سیستم  (fNIRS) آزمایشگاهی ۱۶ كاناله در كشور شدند.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از آنجائیكه استخوان جمجمه نسبت به نور مادون قرمز در محدوده طول موج های بین ۶۵۰ تا ۸۵۰ نانومتر عبور پذیری دارد یكی از روش های جدید برای مطالعه نحوه عملكرد مغز تاباندن نور مادون قرمز و ثبت انعكاس آن از بافت مغز است كه به این روش طیف نگاری مادون قرمز نزدیك كاركردی (fNIRS) گفته می گردد.
در همین راستا محققان ایرانی در دانشگاه تهران با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی موفق به ساخت دستگاه طیف نگاری مادون قرمز نزدیك كاركردی ۱۶ كاناله شدند.
به گفته سید كمال الدین ستاره دان مجری این پروژه، ۵ دستگاه سیستم (fNIRS) با امكان ثبت تا ۴۸ كانال ساخته شد كه این دستگاه ها در مراكز آزمایشگاهی و دانشگاهی برای انجام فعالیت های تحقیقاتی نصب شده است. این مراكز در تهران، شیراز، اصفهان، مشهد و تبریز قرار دارند.
وی اضافه كرد: هنگام فعالیت سلول های عصبی در یك منطقه فعال از كورتكس مغز، به علت نیاز به اكسیژن بیشتر در آن سلول ها میزان خون رسانی به آن منطقه بیشتر شده و این باعث تولید نوساناتی در شدت نور بازگشتی از آن منطقه می گردد.
وی ادامه داد: ازاین رو می توان محل فعال مغز و شدت فعالیت آن را شناسایی كرد. به علت پیچیدگی ساختاری دستگاه های (fNIRS) آنها گران هستند و به دلیل تحریم ها تا تاریخ تعریف این طرح پژوهشی هیچ دستگاه (fNIRS) در داخل كشور وجود نداشت.
این محقق عنوان كرد: بنابراین با هدف طراحی و ساخت یك سیستم (fNIRS) ۱۶ كاناله جهت ثبت فعالیت های همودینامیكی در ناحیه پیشانی مغز پروژه طراحی، توسعه و ارزیابی یك سیستم (fNIRS) آزمایشگاهی ۱۶ كاناله توسط محققان دانشكده مهندسی برق و كامپیوتر دانشگاه تهران مورد حمایت قرار گرفت.
وی تصریح كرد: همینطور در جهت انجام این طرح سه رساله دكترا، یك رساله كارشناسی ارشد، دو مقاله آی اس تعریف و ۴ سخنرانی علمی در كنفرانس های بین المللی عرضه شد.

1397/02/10
14:44:35
5.0 / 5
4570
تگهای خبر: توسعه , دانشگاه , علم , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum