نماینده مجلس شورای اسلامی:

دانشمندان ایرانی در تولید علم فولاد آبدیده شده اند

دانشمندان ایرانی در تولید علم فولاد آبدیده شده اند

انجمن پارسیان: تهران- سخنگوی كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به احتمال خروج آمریكا از برجام و تاثیر آن در حوزه علم و فناوری اظهار داشت: دانشمندان ایرانی با وجود تحریم ها فولاد آبدیده شده اند و در همین شرایط ضمن تولید دانش، ارتباط دوسویه با همتایان خارجی خود برقرار كرده اند.


ایران و گروه 1+5 بعد از مذاكرات فشرده، تیرماه ۱۳۹۴ به برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) دست پیدا كردند كه بر مبنای آن، ایران مجموعه ای از محدودیت ها را در برنامه هسته ای خود در ازای لغو كامل تحریم های هسته ای پذیرفت.با وجود این، دولت آمریكا از زمان ریاست جمهوری باراك اوباما (2009 تا 2017/ 1387 تا 1395) و در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ (2015 تاكنون/ 1395) با تصویب قوانین تحریمی جدید بارها این توافق را نقض كرده است.
با آنكه آژانس بین المللی انرژی اتمی 10 بار در گزارش های مختلف تعهد ایران را به برجام تایید كرده، ترامپ از زمان رسیدن به ریاست جمهوری خواهان اعمال تغییرات جدی در برجام شده و گفته در صورت اعمال نشدن این تغییرات 12 ماه مه (22 اردیبهشت) درباره ادامه تعلیق تحریم های هسته ای ایران تصمیم گیری می كند.
مقامات ایران همچون رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه بارها اعلام نموده اند با اضافه یا كم كردن یك كلمه از توافق هسته ای مخالف هستند و ایران هیچ محدودیتی را در زمینه برنامه موشكی و توان دفاعی خود نخواهد پذیرفت.این وضعیت پرسش هایی را در زمینه های مختلف همچون در مورد چشم انداز روند فعالیت های علمی كشور، ارتباطات بین المللی علمی، تبادل استاد و دانشجو یا همایش های علمی پدید آورده است.

***فعالیت های علمی حد و مرز نمی شناسد
سید حمایت میرزاده روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا در مورد استمرار روند پیشرفت علمی كشور در صورت خروج آمریكا از برجام تصریح كرد: علم و فعالیت های علمی حد و مرزی نمی شناسد.
وی ادامه داد: محافل علمی در آمریكا و در دیگر كشورهای جهان فعالیت خویش را از محافل سیاسی جدا كرده اند و به این شكل مرزهای علم از بین رفته است.
میرزاده با اشاره به وجود ارتباطات مختلف بین دانشمندان كشورهای گوناگون اضافه كرد: از دیگر سو ارتباطات به اشكال حضوری و غیرحضوری و مستقیم و غیرمستقیم بین اساتید دانشگاه و دیگر علما وجود دارد و موثر است.

***فعالیت های علمی پیش از برجام هم وجود داشت
نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی با تاكید بر روند تولیدات علمی مستمر و پرشتاب دانشمندان ایرانی پیش از رسیدن به توافق برجام تصریح كرد: پیش از برجام هم فعالیت ها و ارتباطات علمی وجود داشت و این امر بستگی به برجام ندارد.
وی با این حال تصریح كرد: طبیعی است هر چه ارتباطات سیاسی با كشورهای مختلف دنیا بیشتر باشد، فعالیت های مختلف همچون فعالیت های علمی هم آسان تر انجام می گردد و در غیر اینصورت كُندی هایی در مسیر علمی روی می دهد.
نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اما دانشگاه ها و مراكز پژوهشی و تحقیقاتی ما توانمند هستند و می توانند این دشواری ها را حل كنند.

***علم در انحصار آمریكا نیست
وی همینطور به توانمندی های علمی دیگر كشورها اشاره كرده و اظهار داشت: علم در انحصار آمریكا نیست، كشورهای همسایه ما، خاورمیانه و كشورهایی از اوراسیا و اروپا هم توانمندی هایی در اختیار دارند كه با ارتباط با آنها می توانیم به روند پرشتاب علمی كشور ادامه دهیم.


***دانشمندان ایرانی در تولید علم با وجود تحریم ها آبدیده شده اند
این نماینده مجلس شورای اسلامی با یادآوری دوران طولانی تحریم ها در كشور هم اظهار داشت: كشور ما از 40 سال قبل تحت تحریم های مختلف بوده است، محافل علمی و دانشمندان ما فولاد آبدیده شده اند و در همین شرایط توانسته اند ضمن تولید علم ارتباطات دوسویه را با دانشمندان كشورهای مختلف برقرار كنند.
میرزاده اضافه كرد: غیر از چند كشوری كه تحت تاثیر آمریكا هستند و انتظار می رود از این كشور پیروی كنند، كشورهای دیگر از قبل هم با ما ارتباط داشته و پس از این هم ارتباط خواهند داشت؛ در نتیجه خروج آمریكا از برجام تاثیر آنچنانی در روند تولیدات علمی ما نخواهد داشت.
علمی**9157**1440


1397/02/16
12:04:06
5.0 / 5
4474
تگهای خبر: دانشگاه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum