استاندار قزوین:

اجرای طرح شتابگر ملی باعث جذب هزاران دانشمند در قزوین می گردد

اجرای طرح شتابگر ملی باعث جذب هزاران دانشمند در قزوین می گردد

انجمن پارسیان: قزوین- استاندار قزوین اظهار داشت: اجرای طرح شتابگر ملی باعث جذب هزاران دانشمند در این آزمایشگاه بزرگ علمی می گردد و عزم جدی مسئولان كشور و استان تسریع در تكمیل آن است.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از مهر، عبدالمحمد زاهدی یكشنبه شب در همایش ملی كاربران شتابگر ملی «چشمه نور» كه در سالن باغستان قزوین برگزار گردید اظهارداشت: افتخار می كنم در زمانی كه طرح شتابگر ملی در قزوین شتاب گرفته بعنوان استاندار می توانم در اجرای آن سهیم باشم و سهم كوچكی در تحقق آن ایفا كنم. استاندار قزوین اظهار داشت: از اجرای این طرح بزرگ ملی در قزوین احساس شادمانی كرده و اعلام می كنم استان شایستگی آن را دارد كه این طرح پرارزش در آن اجرا شود تا بتوانیم گامهای بلندی در حوزه های علمی برداریم.
زاهدی بیان كرد: رسالت مهم ما حفظ سرمایه های انسانی است بویژه باید استعدادهای جوان و دانشجو را برای حضور در ایران ترغیب نماییم تا توسعه كشور تسریع شود. وی اظهارداشت: به نظر می رسد در حوزه پژوهش آنقدر كه نیاز و شایستگی بوده توجه لازم را نداشته ایم زیرا پژوهش فقط عرضه مقاله نیست و در كنار مسائل تئوریك لازم است وارد عرصه عمل هم شویم و پژوهش های راهبردی، كاربردی و بنیادین را محقق نماییم كه طرح چشمه نور در جهت آن است. طرح چشمه نور نباید متوقف شود

استاندار قزوین افزود: طرح چشمه نور به علت اهمیتی كه دارد نباید محدود و یا متوقف شود و تصور نكنیم یك حركت استانی است بلكه بدانیم این كار یك حركت اولیه برای رسیدن به عرصه های بالاتر علمی است.
وی اظهار داشت: طرح چشمه نور می تواند مانع فرار مغزها شده و بستر فعالیت علمی اندیشمندان داخلی و خارجی را در منطقه فراهم آورد و یكی از مهمترین راههای حفظ نیروهای علمی و استفاده از آنها در فعالیتهای تحقیقاتی است. زاهدی اظهار داشت: این طرح می تواند زمینه بهره گیری از نیروهای دانشمند را فراهم نموده و قزوین را به قطب علمی و گردشگری تبدیل كند. استاندار قزوین در پاسخ به پیشنهاد یكی از شركت كنندگان در مورد لزوم داشتن فرودگاه برای جابجایی اندیشمندان داخلی و خارجی اظهار داشت: به علت نزدیكی قزوین به پایتخت شاید ضوابط داشتن فرودگاه در قزوین نباشد اما این طرح سبب شده تا متروی هشتگرد به قزوین را عملیاتی نماییم تا امكان تردد آسان و سریع محققان و دانشمندان به استان فراهم گردد. زاهدی خاطرنشان كرد: البته اگر با تكمیل شدن شتابگر ملی احساس شد داشتن فرودگاه ضروری می باشد در آن زمان بهترین فرصت برای تولید فرودگاه خواهد بود و بستر مهیاتر خواهد شد.

زاهدی بیان كرد: در مذاكره با دكتر لاریجانی و تعیین ردیف اعتباری تلاش می نماییم با تخصیص اعتبارات استانی به روند اجرا شتاب بخشیم.
صنایع استان قزوین در ساخت تجهیزات شتابگر ملی مشاركت داده شوند وی افزود: در استان ظرفیت های صنعتی بسیار خوبی داریم و باید در تامین تجهیزات مورد نیاز از این توانمندی استفاده نماییم و در كنار آن طرح شتابگر ملی می تواند به ارتقاء تكنولوژی تولید استان هم كمك نماید. زاهدی اظهارداشت: در سطح ملی و استانی اراده و عزم جدی لازم برای اجرای این طرح بزرگ وجود دارد و تلاش می نماییم این كار شتاب گیرد.

1397/02/25
14:38:22
5.0 / 5
5053
تگهای خبر: علم , هارد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum