یافته جدید پژوهشگران؛

ارتباط بین سرطان سینه و ساعت درونی بدن كشف شد

ارتباط بین سرطان سینه و ساعت درونی بدن كشف شد

انجمن پارسیان: محققان ثابت كرده اند كه اختلال در ساعت درونی بدن با افزایش خطر سرطان سینه ارتباط مستقیم دارد و این اختلال باعث افزایش خطر پیشرفت سرطان، چاقی، بیماری های عصبی عضلانی هم می گردد.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، محققان دانشگاه A&M تگزاس، ژن دیگری هم شناسایی كرده اند كه روی سرطان سینه اثر می گذارد و با ریتم سیركادین بدن مرتبط می باشد.
این محققان به سرپرستی پروفسور پورتر دریافته اند كه Period۲(Per۲) كه یك مكانیسم تنظیمی درون ساعت پیرامونی هر سلول است، نقش مهمی را در تكوین غدد پستانی پستانداران بازی می كند و زمانی كه سركوب شود منجر به اختلال در تكوین غدد در موش می گردد.
این یافته را می توان به سایر شواهد موجود افزود كه اختلال در ریتم سیركادین باعث افزایش خطر پیشرفت سرطان، چاقی، بیماری های عصبی عضلانی و... می گردد.
ریتم سیركادین بوسیله هسته سوپراكیاسماتیك (SCN) در هیپوتالاموس قدامی تنظیم می گردد. علاوه بر هماهنگ سازی الگوهای خواب ما، هسته سوپراكیاسماتیك سایر ساعت های محیطی موجود در بدن را هم تنظیم می كند و یك سیكل ۲۴ ساعته مطابق با شبانه روز بوجود می آورد.
نه تنها ما دارای یك ساعت درونی هستیم، بلكه هر سلول ما هم یكی از این ساعت ها را داراست كه مطابق با ساعت درونی كلی است.
دكتر پورتر و همكارانش به ارزیابی Per۲ پرداختند كه یك فیدبك منفی یا ضد تعادل را برای فرایند ریتم سیركادین بوجود می آورد.
فیدبك های مثبت و منفی به صورت دائم در تعادل هستند و بالا و پایین می شوند. اگر یك فیدبك در روز بالا رود، دیگری در شب بالا می رود.
در مورد Per۲، زمانی كه این ژن بیان می شود، ژنی دیگر موسوم به BMAL یا CLOCK را سركوب می كند.
آنها دریافته اند كه Per۲ عملكردی حیاتی در زمان بندی تكوین غدد پستانی دارند و در تمایز سلولی و تعیین هویت نقش بازی می كند. بیان Per۲ در شمار زیادی از تومورهای سینه ای وجود ندارد كه نشان دهنده نقش حفاظت كننده این ژن برای سینه است.
به نظر می رسد كه این غدد نوعی فنوتیپ دو پتانسیله (bipotent) دارند و نیمی از طریق سرطانی شدن را رفته اند. در واقع جهش Per۲ منجر به بیان ماركرهای سلول های بنیادی در سلول های بازال می گردد و این سلول ها را تهاجمی تر می كند.
این یافته هم این ایده را تقویت می كند كه Per۲ بعنوان یك ژن سركوب كننده توموری عمل می كند و با تعیین هویت سلول ها هم مرتبط می باشد.

1397/03/05
14:11:21
5.0 / 5
4390
تگهای خبر: محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum