ساخت پلیمر زیست تخریب پذیر با استفاده از كاتالیزورهای جدید

ساخت پلیمر زیست تخریب پذیر با استفاده از كاتالیزورهای جدید

انجمن پارسیان: تهران - محققان دانشگاه ویرجینیاتك در آمریكا با استفاده از یك كاتالیزور جدید و پلیمر پلی استر توانستند یك جایگزین زیست تخریب پذیر برای پلی الفین ها بسازند.


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، پلی افلین ها انواع پلیمرهایی هستند كه از یك الفین یا آلكن بعنوان مونومر در آن ها بهره گیری می گردد و معمولا در جریان ساخت آن ها از كاتالیزور استفاده می گردد.
یكی از بزرگترین چالش های ساخت پلیمرها كنترل شیمی فضایی این تركیبات است. زمانی كه چندمونومر برای ساخت یك زنجیره مولكولی بزرگ پلیمر به هم متصل می شوند، تولید ساختارهای یكسان برای زنجیره های جانبی كه از زنجیره پلیمر اصلی منشعب می شوند، امری دشوار است. این زنجیره های جانبی بر خصوصیت های فیزیكی و شیمیایی پلیمرها همچون دمای ذوب آن ها اثرگذار هستند.
اكنون محققان راهكاری را برای كنترل شیمی فضایی پلی استرها ابداع كردند كه امكان بهبود خصوصیت های فیزیكی و شیمیایی پلیمرها را فراهم می كند. برای این منظور با استفاده از دو كاتالیزور Ni/Ir و Zn در یك فرآیند ساده توانستند پلیمری را بسازند كه دارای وزن مولكولی بالا، پایداری گرمایی و قابلیت بلورینگی را دارد و در یك محلول پایه آبی تجزیه می گردد.
به اعتقاد محققان با كنترل شیمی فضایی پلیمرها می توان مجموعه جدیدی از این مواد را تولید كرد كه تا كنون امكان ساخت آن ها وجود نداشت. البته این پلیمر جدید در مرحله آزمایشات اولیه است و تا شناخت تمام خصوصیت های این پلیمرها و تولید انبوه آن ها راه درازی باقی مانده است.
محققان امیدوارند در آینده شاهد جایگزینی این نوع پلیمرهای زیست تخریب پذیر با انواع پلیمرهای مورد استفاده در صنایع پلاستیك و زیست پزشكی باشند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1553


1397/03/19
14:32:54
5.0 / 5
4334
تگهای خبر: دانشگاه , علم , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum