كبگانیان خبر داد:

تشكیل دو كارگروه برای پیگیری مطالبات رهبری در علم و فناوری

تشكیل دو كارگروه برای پیگیری مطالبات رهبری در علم و فناوری

انجمن پارسیان: تهران- دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور با اشاره به مطالبات مقام معظم رهبری از اساتید دانشگاه و نخبگان در حوزه علم و فناوری از تشكیل دو كارگروه در شورای عالی عتف و این ستاد برای پیگیری و تحقق مطالبات ایشان اطلاع داد.


دكتر منصور كبگانیان در انتها نشست صدو هفتم ستاد رهبری نقشه جامع علمی كشور در جمع خبرنگاران تصریح كرد: مبحث پیش از دستور اول نشست شروع به كار كمیسیون همكاری های علمی بین الملل بر مبنای سند جامع روابط علمی بین الملل بود؛ این كمیسیون در ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور با حضور نمایندگانی از مجموعه دستگاه های امنیتی، علمی و آموزش تشكیل شده است تا ضمن نظارت بر روند سند، محیط امنی را برای فعالیت های بین المللی محققان كشور فراهم آورد.
وی در مورد مبحث پیش از دستور دوم هم اظهار داشت: با مطالبه رهبری در مجلس خبرگان هیات های اندیشه ورزی بوجود آمده است كه در كارگروه علم و فناوری این مجموعه ارتباط وسیعی با ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور برای تهیه گزارش كلان علم و فناوری دارد، همینطور امروز مطابق روال همیشگی گزارش پیشرفت های علم و فناوری را در دستور داشتیم كه چهاردهمین گزارش عرضه شد.
عضو هیات علمی دانشگاه امیركبیر در انتها جلسه عصر سه شنبه (5 تیر) ادامه داد: بحث اصلی مطروحه در جلسه تبیین و تقسیم كار مربوط به مطالبات مقام معظم رهبری در دیدار با اساتید و نخبگان دانشگاهی (20 خرداد) بود، در آن دیدار محورها و مطالب مهمی عنوان شد كه برخی را دسته بندی و در چند محور كلان مشخص كردیم.
وی تصریح كرد: یكی از محورها كه عنوان شد، شامل هدفمند كردن پژوهش و تحقیقات در كشور، حل مسائل كشور توسط دانشگاه ها و الزامات مربوط به این مطالب، هدایت اساتید و دانشجویان دانشگاه های كشور به سمت این فعالیت ها و تحقیقات بود.
كبگانیان اظهار داشت: دبیر شورای عالی عتف (علوم، تحقیقات و فناوری) گزارش موسعی در این زمینه همراه با طرح ها و پیشنهادات وزارت علوم عرضه و حاضران هم نظرهای خویش را بیان نمودند.
به گفته دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور در این جلسه تاكید شد آیین نامه ارتقای اساتید با نگاه به اساسی بودن حل مسائل كشور بازنگری شود و این مورد پس از كارشناسی های لازم در دستور كار ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور قرار می گیرد. همینطور طرح ماموریت گرایی دانشگاه ها باید بر مبنای سند مصوب آمایش آموزش عالی در دستور كار قرار گیرد.
وی در این زمینه اظهار داشت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پس از چندبار درخواست مكتوب هنوز طرح های خویش را در این زمینه عرضه نداده است و این طرح ها باید از جانب آن وزارتخانه به ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور عرضه و پس از بررسی تصویب و اجرا شود.
كبگانیان در مورد مبحث دیگر این جلسه تصریح كرد: مطالبه طرح رتبه بندی دانشگاه ها از وزارت علوم و طرح هدایت تحصیلی از وزارت آموزش و پرورش از دیگر موضوعات بود؛ زیرا كاهش اقبال دانش آموزان به رشته های ریاضی و علوم پایه نشان داده است هدایت تحصیلی در این زمینه به درستی انجام نشده است.
وی خاطرنشان كرد: طرح تنظیم ظرفیت دانشگاه ها كه به سنجش و پذیرش در دانشگاه ها مربوط است و مجموعه ای از بحث های آموزشی و پرورشی در كارگروه تشكیل شده در شورای عالی عتف به ریاست معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و در كارگروهی در ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور پیگیری می گردد و ظرف دو جلسه آتی گزارش می دهند تا بر طبق این مبحث محورهای سخنام مقام معظم رهبری جمع بندی و بررسی شود.
كبگانیان در پاسخ به سوال ایرنا در مورد طرح فرصت مطالعاتی اساتید دانشگاه ها در صنعت هم اظهار داشت: این هم یكی از مواردی است كه در سخنان مقام معظم رهبری عنوان شد و فقط به اساتید رشته های فنی و مهندسی محدود نمی گردد بلكه اساتید رشته های مختلف می توانند در صنایع گوناگون و وزارتخانه های در رابطه با رشته های تخصصی خود فرصت مطالعاتی بگذرانند.
نقشه جامع علمی كشور از دی ماه 1389 (زمان تصویب در شورای عالی نقلاب فرهنگی) و خرداد 1390 زمان انتشار رسمی بعنوان مهمترین سند در رابطه با حوزه علم و فناوری در چشم انداز 1404 در جهت طراحی راهبردهای مشخص برای اهداف علمی و فناوری، اقتصاد و صنعت در افق چشم انداز 20 ساله كشور ابلاغ شد؛ تدوین این سند به دنبال بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با جمعی از دانشگاهیان در سال های 84 و 85 شروع شده بود.
ستاد راهبری نقشه جامع علمی كشور مسئولیت اصلی پیگیری اجرای این نقشه، نظارت بر روند اجرای اسناد بالادستی حوزه علم و فناوری و وضعیت كلی آموزش عالی و عمومی را برعهده دارد.
علمی**9157**1440


1397/04/08
15:25:08
5.0 / 5
4499
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum